Środowisko teologiczne KUL wspomina o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

Środowisko teologiczne KUL wspomina o. prof. Wacława Hryniewicza OMI
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / kk

O wpływie o. Wacława Hryniewicza na współczesną teologię, krytyce jego poglądów i osobistych doświadczeniach spotkania z wieloletnim pracownikiem KUL opowiedzieli w rozmowie z KAI teologowie związani z lubelską uczelnią: ekumenista ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC, dogmatyk ks. prof. Grzegorz Barth oraz świecki teolog i publicysta dr Marcin Walczak.

Zdaniem ks. prof. Sławomira Pawłowskiego SAC, zmarły był wielkim znawcą teologii prawosławnej. - Otwierał polskich teologów na dokonania teologii wschodniej. Uważał, że chrześcijaństwo powinno oddychać oboma płucami. O wielkim szacunku, jakim cieszył się wśród chrześcijan wschodnich świadczy to, że ich przedstawiciele w międzynarodowej komisji katolicko-prawosławnej zawsze pytali co słychać u o. Hryniewicza. Był też laureatem nagrody im. księcia Konstantego Ostrogskiego – powiedział ks. Pawłowski.

- Jego badania i myśli były bardzo precyzyjne, a wokół nich toczyła się dyskusja nawet w sferze publicystycznej. Wielu ludzi chcących streszczać jego poglądy, często dopuszczało się ich karykaturyzacji. Błędnie przypisuje mu się popieranie poglądu o apokatastazie, mimo że sam wprost powiedział, że nigdy tego nie zrobił – dodał pallotyn.

Jak wspomina sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, zmarły naukowiec był wychowawcą wielu pokoleń teologów. - Jako początkujący doktorant dogmatyki szukałem tematu dla swojej pracy. Dopiero artykuł o. Hryniewicza o hierarchii prawd wiary, jako wspólnego dobra podzielonego chrześcijaństwa, naprowadził mnie na przedmiot moich badań. Tak się złożyło, że później był recenzentem mojego doktoratu, a po obronie zaproponował mi pracę w Instytucie Ekumenicznym KUL. To dzięki niemu w całości poświęciłem się tej dziedzinie teologii – wyznał ks. Pawłowski.

DEON.PL POLECA

Z kolei ks. prof. Grzegorz Barth zauważył, że dla polskiej teologii śmierć o. Hryniewicza jest kolejnym etapem końca pewnej epoki. – Nie tak dawno pożegnaliśmy ks. prof. Czesława Bartnika. Odchodzi pokolenie teologów, których cechował wyjątkowy temperament teologiczny, a także odwaga myślenia. Choć byli wykształceni w teologii przedsoborowej potrafili z niej wyjść i stworzyć nową panoramę myślenia. Prof. Hryniewicz ze swoim intelektualnym rozmachem, erudycją, świeżością i żywiołowością refleksji, jak mało kto, stwarzał okazję do dyskusji i polemiki. Jego dorobek jeszcze przez wiele lat będzie inspirował młodych teologów – powiedział.

W opinii dogmatyka, dyskusje wokół eschatologii przysłoniły inne aspekty myśli zmarłego profesora m.in. w dziedzinie teologii paschalnej. – Był autorem jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego na świecie, trzytomowego dzieła poświęconego chrześcijańskiej teologii paschalnej („Chrystus nasza Pascha”). Hryniewiczowi udało się wydobyć stare i nowe idee, aby wkomponować je w projekt antropologii paschalnej: relacyjnej, egzystencjalnej, ikonicznej, epikletycznej, dynamicznej – stwierdził bydgoski duchowny.

- Miał świadomość, że w kontekście uprawianej w Polsce teologii, próby nowego sposobu wyrażenia prawd wiary, nieco bliższego współczesnemu człowiekowi, jak również poszukiwania oryginalnych – inspirowanych dialogiem ekumenicznym i osiągnięciami nauk – koncepcji teologicznych, napotkają na opór i krytykę. Sam przyznał niegdyś, że płaci za to pewną cenę – wspominał ks. Barth.

W opinii dr Marcina Walczaka, popularność Hryniewicza wynikała z przesłania pełnego nadziei. - Za nieortodoksyjną może uchodzić pewność, że wszyscy będą zbawieni, ale nadzieja jest czymś innym. Dla wielu osób odkrycie, że taka nadzieja jest w chrześcijaństwie możliwa, dokonało się właśnie poprzez teksty ks. Hryniewicza. To chyba główny powód, dla którego teolog ten trafił pod strzechy. Wiele osób świeckich, czasem także zdystansowanych wobec wiary, chętnie czytało i czyta Hryniewicza. Można powiedzieć, że Hryniewicz pokazał wielu ludziom inne, pełne nadziei i pokoju oblicze chrześcijaństwa – wyjaśnił świecki teolog.

- Hryniewicz pisał strawnie dla zwykłych zjadaczy chleba. Pod tym względem był przeciwieństwem innego wielkiego teologa z KUL, który także umarł w tym roku – ks. Czesława Bartnika. Teksty Hryniewicza często nie były przesycone fachowym słownictwem, niekiedy miały charakter wręcz popularny. Nie znaczy to, że były dla wszystkich. Hryniewicz był teologiem popularnym w jednych środowiskach, a w innych nielubianym. Niezależnie od tego, czy ktoś podziela poglądy ks. Hryniewicza, czy są mu one obce, trzeba przyznać, że teologia Hryniewicza naprawdę służyła i nadal służy ludziom wierzącym, a nie tylko światkowi akademickiemu – dodał dr Walczak.

Wacław Hryniewicz OMI był wieloletnim pracownikiem naukowym i dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W 1963 r. rozpoczął pracę na lubelskiej uczelni gdzie trzy lata później obronił doktorat. W latach 1975-78 był redaktorem naczelnym „Zeszytów Naukowych KUL”, w 1975-83 pełnił funkcję kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej Wydziału Teologii KUL, a następnie kierownika Katedry Teologii Prawosławnej w Instytucie Ekumenicznym KUL, który współtworzył, w latach 1997-2005 był jego dyrektorem.

W latach 1979-1984 pełnił funkcję konsultora Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie, był członkiem Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (1984-94), Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym (1980-2005). W 1988 r. został członkiem European Society for Ecumenical Research „Societas Oecumenica”, 1983 r. Towarzystwa Naukowego KUL oraz 1992 Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Wykładał na wielu uczelniach za granicą, m.in. w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Zmarł 26 maja w 83. roku życia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 30 maja o godz. 12.00 w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu. Transmisja Mszy św. pogrzebowej będzie dostępna na stronie oblaci.pl

KUL pożegna śp. o. prof. Hryniewicza podczas mszy w kościele akademickim 3 czerwca o godz. 19.00. Eucharystii będzie przewodniczył prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński, a homilię wygłosi ks. prof. Przemysław Kantyka, kierownik sekcji Ekumenizmu Wydziału Teologii KUL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz

Nadzieja jest mądrością umysłu i serca, która uczy skuteczniej niż sama ludzka wiedza.
Serce potrafi lepiej pojąć to, co wydaje się niedostępne. Chrześcijaństwo nie zdołało jeszcze należycie docenić wielkiej siły przeobrażonego ludzkiego serca, roli...

Skomentuj artykuł

Środowisko teologiczne KUL wspomina o. prof. Wacława Hryniewicza OMI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.