Stanie na czele komisji w "sprawie Limburga"
Biskup pomocniczy z Paderborn - Manfred Grothe stanie na czele komisji, która skontroluje ewentualne nadużycia finansowe związane z pracami budowlanymi w diecezji limburskiej. Według niemieckiego tygodnika "Die Zeit", 74-letniego hierarchę wyznaczył na to stanowisko przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch.
Komisja rozpoczęła już pracę, ale jej skład i nazwisko przewodniczącego były dotychczas utajnione.
Niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała i podkreśliła, że 23 października papież Franciszek "urlopował" kontrowersyjnego biskupa Limburga, Franza-Petera Tebartz-van Elsta do chwili wyjaśnienia stawianych mu zarzutów, nie usunął go jednak z urzędu. Po tej decyzji Watykanu wszyscy czekają z wielką uwagą na końcowy raport komisji, która oceni, czy doszło do nieprawidłowości podczas budowy ośrodka diecezjalnego św. Mikołaja i siedziby biskupa w Limburgu. Koszty budowy, oceniane wstępnie na 5,5 miliona euro, wyniosły - jak dotąd - 31 milionów euro.
Niespełna 54-letni obecnie biskup Tebartz-van Elst, który od 28 listopada 2007 kieruje tą diecezją, od wielu miesięcy jest przedmiotem krytyki. Wybuchła ona po informacji o zbyt wysokich kosztach budowy nowej siedziby biskupa. Koszty te - m.in. z powodu surowych przepisów dotyczących obiektów znajdujących się na liście zabytków - okazały się trzykrotnie wyższe od wstępnie planowanych. Biskupowi zarzuca się, że rozrzutnie wydawał pieniądze przy budowie swojej rezydencji i nowego centrum diecezjalnego oraz że zarządza swoją diecezją w sposób autorytarny i despotyczny.
KNA przypomina, że bp Grothe ma już doświadczenie z podobnymi zadaniami. W 2009 był wizytatorem międzynarodowego dzieła pomocy "Kirche In Not" (Kościół w Potrzebie). Tamta kontrola odbyła się na prośbę samego dzieła, które poprosiło Watykan o poradę w kwestiach organizacyjnych i kościelno-prawnych. Od 2011 organizacja ma status fundacji na prawie papieskim. Dzieło, które posiada swoje placówki w 17 państwach na trzech kontynentach, w tym również w Polsce (Kościół w Potrzebie), wspiera projekty pomocy w ok. 140 krajach świata.
74-letni obecnie bp Manfred Grothe kieruje od 1982 roku wydziałem finansowym w generalnym wikariacie archidiecezji Paderborn. W 2003 został jej wikariuszem generalnym, a 14 października 2004 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej jednostki kościelnej. Jest też m.in. członkiem komisji charytatywnej episkopatu Niemiec. Od wiosny br. jest proboszczem archikatedry w Paderbornie, a tym samym przewodniczącym tamtejszej kapituły katedralnej.
Skomentuj artykuł