Stulecie koronacji obrazu MB Kochawińskiej
W programie: relacja z papieskiej wizyty w Toskanii oraz rozmowa ks. Józefa Polaka SJ z ks. Andrzejem Pawłem Biesiem SJ o stuleciu obrazu Matki Bożej Kochawińskiej.
Z historią cudownego obrazu Matki Boskiej Kochawińśkiej wiąże się legenda, zgodnie z którą w 1646 roku, podczas podróży dziedziczki Rudy, Anny Wojnakowskiej do Żydaczowa, konie jej nagle stanęły i uklękły. Zdziwiona zobaczyła w starym dębie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wśród niezwykłej jasności. Obraz trzykrotnie przenoszono procesjonalnie do kościoła w Rudzie, lecz zawsze cudownie wracał na pierwotne miejsce. Postanowiono więc wybudować kaplicę w miejscu, gdzie obraz znaleziono.
Rosnący kult Matki Bożej z Kochawiny sprawił, że w 1755 r. abp lwowski Mikołaj Wyżycki wydał dekret uznający obraz za cudowny i łaskami słynący. Jeszcze tego roku obraz uroczyście przeniesiono do nowego kościoła i utworzono parafię w Kochawinie, gdzie dokonano koronacji cudownego wizerunku dnia 15 sierpnia 1912. Warto odnotować fakt, że uroczystość ta zgromadziła aż 100 tysięcy pielgrzymów.
[-polacco_2_20120513_204343.mp3-]
W latach 30-tych XX wieku, opiekę nad parafią w Kochawinie objęli Ojcowie Jezuici. Wyjątkowo ożywiona działalność duszpasterska zakonników została brutalnie przerwana przez wojnę i to wówczas ostatni proboszcz Kochawiny, ks. Józef Piecuch polecił wykonać wierną kopię obrazu, którą na początku 1944 umieszczono w ołtarzu, zamiast oryginału.
Przez kolejnych 21 lat cudowny obraz przebywał w kolegium Jezuitów w Starej Wsi, następnie (po renowacji) w Rezydencji Prowincjałów w Krakowie, gdzie znajdował się do 1974. Dalsze losy obrazu związane są z Gliwicami - początkowo z parafią św. Bartłomieja. 12 maja 1974 roku, dokonano tam uroczystej intronizacji obrazu i w związku z tym wydarzeniem II niedziela maja jest dniem odpustu ku czci Matki Boskiej Kochawińskiej.
W 1994 roku na os. Kopernika w Gliwicach utworzono parafię, nad którą opiekę sprawują jezuici, a cudowny obraz z Kochawiny przeniesiono do nowego kościoła jako do Sanktuarium MB Kochawińśkiej - Matki Dobrej Drogi.
W gliwickim sanktuarium miało już miejsce w ciągu ostatnich miesięcy kilka wydarzeń przygotowujących do obchodów jubileuszu 100 rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej.
Skomentuj artykuł