Sudan: nasilają się prześladowania chrześcijan

(fot. sxc.hu)
KAI / psd

Ekspert ONZ ds. praw człowieka Mashood Baderin udał się do Sudanu. Ma tam spotkać się z sudańskim premierem, aby porozmawiać o prawach człowieka w Sudanie i wyrazić międzynarodowe zaniepokojenie sytuacją w tym kraju - donosi Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie "Open Doors" (Otwarte Drzwi).

Dodatkowo ekspert ma odwiedzić dwie sudańskie prowincje: Darfur Południowy i Nil Błękitny, gdzie spotka się z dużą liczbą wysokich rangą urzędników. W ostatnim czasie dochodziło w tych regionach do wielu zamachów i ataków bombowych na chrześcijańskie instytucje, szkoły czy szpitale. Podczas wizyty Baderin chce między innymi wstawić się za chrześcijanką Meriam Yahia Ibrahim Ishag oraz jej mężem Danielem. Meriam została z powodu wiary chrześcijańskiej skazana na karę śmierci.

Meriam nadal pozostaje w więzieniu i nie chce wyrzec się swojej wiary

Chrześcijanka z Sudanu Meriam Yahia Ibrahim Ishag w dalszym ciągu trwa w swojej chrześcijańskiej wierze, chociaż wzrasta ucisk skierowany przeciwko niej. Kobieta ciągle przebywa w więziennej celi śmierci, na którą została skazana za odstępstwo od islamu. W więzieniu urodziła swoje drugie dziecko. Warunki socjalne i higieniczne w tym przeludnionym więzieniu w Omdurman są, zdaniem miejscowych łączników, wprost nieludzkie. Wzrastają również naciski na jej męża Daniela, od którego również wymaga się przejścia na islam. Małżonkowie oczekują procesu apelacyjnego, którego termin nie jest jeszcze znany.

Sytuacja w Sudanie Południowym ciągle napięta

W Sudanie Południowym doszło nareszcie do porozumienia w sprawie zakończenia walk. W ciągu 60 dni ma zostać utworzony rząd tymczasowy, który zakończy konflikt, który doprowadził do wielkiego kryzysu humanitarnego. Do grudnia ofiarami padło już tysiące osób, a około milion Sudańczyków zostało uchodźcami. Do porozumienia doszło za pośrednictwem wschodnioafrykańskiej organizacji IGAD (Intergovernmental Authority on Development). W etiopskiej stolicy Addis Abeba doszło wówczas do spotkania sudańskiego prezydenta Salva Kiir i jego politycznego rywala, przywódcy rebeliantów Rieka Machara. "Uzgodnili miedzy sobą, że w ciągu 60 dni zostaną zakończone rozmowy dotyczącego tego, kiedy, kto i jak stworzy tymczasowy rząd jedności narodowej", powiedział etiopski premier Hailemariam Desalegn. Wcześniejsze ustalenia o zawieszeniu broni są ciągle łamane przez jedną stronę konfliktu. Stany Zjednoczone nałożyły już sankcje na obie strony sporu oraz potępiły ataki sudańskiego rządu na cywili w prowincji Nil Błękitny oraz Kordofan Południowy, gdzie celem zamachów padły szpitale i szkoły. Narody Zjednoczone przestrzegają przed głodem, który może dotknąć około 4 miliony osób, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Wpływ na chrześcijan

Sudan znajduje się na 11 miejscu Światowego Indeksu Prześladowań, corocznej liście 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Nasi bracia i siostry doświadczają zabójstw na tle religijnym, uszkodzeń swoich własności, przymusowych małżeństw, jak również aresztowań, deportacji i napadów na urzędy kościelne. Muzułmanie, konwertyci na chrześcijaństwo, przeżywają jeszcze większe represje. Open Doors wspiera chrześcijan projektami samopomocowymi, literaturą oraz pomocą w traumie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sudan: nasilają się prześladowania chrześcijan
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.