Świat potrzebuje autentycznych chrześcijan

KAI / psd

Tysiące pielgrzymów zgromadziła 11 i 12 maja Kalwaria w Wielu na Kaszubach podczas dorocznych uroczystości odpustowych ku czci Wniebowstąpienia Pańskiego. Podczas sumy odpustowej biskup pelpliński Ryszard Kasyna wskazał na potrzebę zaangażowanie chrześcijan, na to, żeby "chrześcijanie nie byli wyznawcami Chrystusa tylko z metryki chrztu, ale przede wszystkim z dobrego czynu". Konieczność ta jawi się, gdyż "tak bezpardonowo atakuje się małżeństwo, rodzinę, życie ludzkie, wierność i wiele innych wartości naszego życia pod płaszczykiem tolerancji i demokracji" - mówił biskup.

Liczne piesze pielgrzymki z Kaszub a także z Borów Tucholskich, przybyły na wielewskie uroczystości w sobotnie południe. Powitał ich kustosz kalwarii a jednocześnie proboszcz parafii, w której znajduje się też sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ks. Jan Flisikowski. W sobotę tysiące pielgrzymów modliło się podczas wspólnej Drogi Krzyżowej, która w leśnym i górzystymi terenie trwała prawie dwie i pół godziny. Sobotni dzień zakończył koncert nad jeziorem wielewskim zespołu Gang Marcela, który był hołdem wdzięczności za pontyfikat papieża Benedykta XVI.

W niedzielę Mszę św. polową przy kaplicy III upadku Jezusa odprawił dla wielu tysięcy pielgrzymów biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Tematem przewodnim był liturgiczny obchód Wniebowstąpienia Pańskiego. Kaznodzieja przypomniał, że "w niebie natchnienia szukają poeci, pisarze, malarze", mówią też o nim przysłowia. Hierarcha stwierdził, że "człowiek tęskni za pełnym szczęściem", ale jednocześnie udziałem człowieka jest niejedna "kropla łez". Stąd, zdaniem bp. Kasyny, obchód Wniebowstąpienia Pańskiego jest potrzebny, aby "dotknąć tego innego świata, który nam ukazywał Jezus".

Biskup pelpliński wspomniał chwile umierania bł. Jana Pawła II, jego powrotu do Domu Ojca, które mimo ich dramaturgii, "zbliżyły nas wzajemnie do siebie".
Kaznodzieja mówił o tzw. "duchowości wniebowstąpienia", na którą składają się fakty z życia Jezusa Chrystusa a jednocześnie duchowość ta przypomina, że człowiek żyje "w dwóch wymiarach rzeczywistości". Poza życiem doczesnym, "chrześcijanin przez wiarę i sakramenty uczestniczy w nowym świecie, który zainicjował Jezus Chrystus swoim Zmartwychwstaniem i Wniebowstąpieniem", powiedział biskup. Aby zrozumieć te prawdy, potrzeba modlitwy, która jest "dialogiem miłości z Bogiem i z drugim człowiekiem, jest czasem, w którym człowiek tworzy w swoim sercu kawałek nieba".

Bp Kasyna przypomniał, że sporo jest do zrobienia "w życiu społecznym, w życiu każdego z nas i w miejscu, w którym Bóg nas stawia" i dodał, iż potrzeba takiego stylu chrześcijanina, żeby każdego dnia stawał się dobrym człowiekiem. Owej dobroci, zdaniem biskupa, potrzeba w każdym zawodzie i stanie życia, bo "dobrym człowiek wokół siebie buduje niebo i tworzy klimat nieba", stwierdził. "Chrześcijanin nie może się ukrywać, musi być widoczny i czynić dobro", apelował do zebranych biskup pelpliński. Podkreślał, że potrzeba, ażeby "chrześcijanie nie byli wyznawcami Chrystusa tylko z metryki chrztu, ale przede wszystkim z dobrego czynu". Tych dobrych chrześcijan pragnie widzieć kaznodzieja w "Sejmie i w rządzie, w miejscach pracy prawników i pedagogów, potrzeba dobrych chrześcijan wśród inżynierów i humanistów, wśród aktorów i architektów, w mediach i w codziennym życiu każdego z nas".

Na uroczystościach w Kalwarii Wielewskiej pojawiły się elementy regionalne we Mszy św. po kaszubsku, śpiewał zespół "Kaszuby" z Wiela i z Karsina, wierni ubrani byli w stroje kaszubskie. Po zakończeniu Mszy św. biskup Ryszard Kasyna otrzymał od parafian z Wiela rower, co wywołało burzę oklasków a nowego biskupa pelplińskiego ucieszyło, gdyż, jak sam przyznał, chętnie jeździ na rowerze. Szczególnie w swoim ogrodzie, bo tam "nie ma ograniczeń szybkości", żartował hierarcha.

Kalwaria w Wielu ma ponad stuletnią tradycję. Podczas dzisiejszej uroczystości przewodniczący parafialnej rady ekonomicznej Jerzy Fijas powiedział, że od kilku lat trwa intensywne "przywracanie pierwotnej świetności wielewskiej kalwarii, która jest dziełem naszych przodków". Ostatni rok przyniósł liczne prace renowacyjne. Na Kalwarii w ciągu całego roku modlą się pielgrzymi, odprawiają drogę krzyżową, również na kolanach. Wiele jest również miejscem lubianym przez turystów ze względu na liczne lasy i malownicze jezioro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świat potrzebuje autentycznych chrześcijan
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.