Światowa Rada Kościołów: papieska encyklika wezwaniem do działania
Światowa Rada Kościołów z zadowoleniem przyjęła encyklikę "Laudato si’", w której papież Franciszek zajmuje się problematyką ekologiczną. - Nadszedł czas, by skupić się na naszej wspólnej odpowiedzialności jako ludzi i sposobach, w jaki Kościoły powinny wspierać tych, którzy są gotowi wprowadzać potrzebne zmiany - oświadczył sekretarz generalny tej największej ekumenicznej organizacji, pastor Olav Fykse Tveit.
Podkreślił stwierdzenia Franciszka nt. potrzeby dialogu polityką i gospodarką oraz religią i nauką, który stanowi warunek sine qua non, aby skutecznie zareagować na kryzys ekologiczny, a także nt. dostępu do wody pitnej, który jest podstawowym i powszechnym prawem człowieka.
Jego zdaniem "encyklika udowadnia wszystkim, że te sprawy znajdują się w sercu chrześcijańskiej wiary i że my jako chrześcijanie powinniśmy się nimi zajmować". Kościoły winny robić to razem ze wszystkimi ludźmi, którzy troszczą się o wspólną przyszłość w sprawiedliwości i pokoju.
Tveit wyraził zadowolenie z docenienia w encyklice faktu, że inne Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie wnoszą w tej dziedzinie cenną refleksję, a szczególnie z cytatów z patriarchy Bartłomieja z Konstantynopola.
Ze swej strony Guillermo Kerber, kierujący programem ŚRK ds. ochrony stworzenia i sprawiedliwości klimatycznej zwrócił uwagę, że Franciszek jasno stwierdza, iż zmiany klimatu są spowodowane przez ludzi i mają największy wpływ na najuboższe i najsłabsze wspólnoty. - Encyklika jest ważnym wezwaniem do pilnego działania zarówno poszczególnych osób, obywateli, jak też na szczeblu międzynarodowym, by skutecznie zareagować na kryzys klimatyczny - powiedział Kerber.
Skomentuj artykuł