Abp Gądecki zaprosił młodych do Krakowa
Do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem zachęcił młodych Polaków w poniedziałek w telewizyjnym orędziu na 31. Światowe Dni Młodzieży przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. - To doświadczenie wyjątkowej wspólnoty, które pozostanie na całe życie - przekonywał.
Wydarzenie rozpoczyna się we wtorek w Krakowie. Jak stwierdził przewodniczący KEP, do Krakowa - swojego miasta - zapraszają młodych święci: siostra Faustyna i Jan Paweł II.
Orędzie metropolity poznańskiego wyemitowała w poniedziałek TVP 1. Abp Gądecki podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to "niezwykłe i ogromnie ważne wydarzenie dla całego świata, Kościoła i naszej ojczyzny". Dodał, że dla młodych ludzi są one szansą na odnalezienie swego miejsca w Kościele i świecie, oraz na pogłębienie wiary.
- To krakowskie spotkanie wyjdzie naprzeciw waszemu podstawowemu pragnieniu nawiązywania więzi. Chcemy mieć przyjaciół, chcemy należeć do wspólnoty, szukamy bliskości i zaufania, a tego rodzaju doświadczenia otwierają nas na świat i drugiego człowieka. Prowadzą do autentycznej miłości, która jest podstawą budowania silnej rodziny, podstawą naszej przyszłości. Światowe Dni Młodzieży jest to doświadczenie wyjątkowej wspólnoty, które pozostanie nam na całe życie - powiedział abp Gądecki.
Hierarcha wyraził przekonanie, że ŚDM "pomogą nam w odkryciu piękna życia".
- Spotkanie z pełnymi entuzjazmu młodymi ludźmi z całego świata niesie ze sobą energię, która wyzwala nas od banału, nijakości, płycizny, monotonii i rutyny. Niesamowity dynamizm młodych przypomina nam, że ludzie zostali stworzeni do rzeczy wspaniałych. Do pełni życia, do niekończącego się szczęścia - zaznaczył.
- Gdy dzisiaj łatwo nam stracić punkty odniesienia, filary, na których pragniemy budować swoje życie, gdy młodość doświadcza niepewności i lęku, co często prowadzi do poczucia zagubienia i konformizmu, gdy doświadcza poczucia tymczasowości, chwilowych atrakcji, które nie dają prawdziwej radości i nie prowadzą nas do Boga i ludzi, w takiej sytuacji Światowe Dni Młodzieży są szansą na odnalezienie swego miejsca w Kościele i świecie. Szansą na pogłębienie wiary, szansą na odnalezienie swego miejsca w miłosiernym sercu Jezusa. Być może w tym właśnie tkwi sekret przyciągania Światowych Dni Młodzieży - dodał abp Gądecki.
Przewodniczący KEP przypomniał, że tematem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży jest zdanie z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Jak stwierdził, to błogosławieństwo "zaprasza nas do stania się znakiem i narzędziem miłosierdzia Boga, zaprasza do doświadczenia i przekazywania miłosierdzia Bożego, do jednego z najtrudniejszych uczynków miłosierdzia, jakim jest przebaczenie".
- Przebaczyć tym, którzy nas obrazili, którzy wyrządzili nam zło, którzy nas zawiedli, porzucili, zdradzili; i tym wszystkim, których uważamy za naszych wrogów - to znaczy otworzyć nowy rozdział w swoim życiu. To znaczy uwolnić się od żalu, złości, smutku i zemsty. To znaczy żyć szczęśliwie. Tak, jedyną drogą do przezwyciężenia zła jest miłosierdzie. Sama sprawiedliwość nie wystarcza. Tylko sprawiedliwość złączona z miłosierdziem służy budowaniu przyszłości - zapewnił.
Abp Stanisław Gądecki zaapelował do młodych rodaków, by zechcieli przyjechać do Krakowa, "miasta świętych s. Faustyny i Jana Pawła II", na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
- Wiem, że decyzja ta może wam wydawać się trudną. W jej podjęciu przeszkadzają nieraz liczne głosy zniechęcające tak was jak i waszych rodziców. Nie dawajcie im wiary! Przybywajcie na spotkanie w Krakowie razem z waszymi biskupami, waszymi księżmi, waszymi wspólnotami i ruchami kościelnymi - zapraszał.
Abp Gądecki podziękował diecezjom, parafiom, sanktuariom, wspólnotom zakonnym, stowarzyszeniom i ruchom kościelnym, które przygotowały Dni Młodych w diecezjach. - Specjalne podziękowanie kieruję do tych, którzy przyjmują w swoich mieszkaniach przybywających do nas gości z całego świata. Dziękuję także władzom państwowym, które z dużą życzliwością włączyły się w proces przygotowań do tego spotkania - powiedział.
- Drodzy młodzi, Kościół liczy na was! Kościół i świat potrzebuje waszej żywej wiary, waszej twórczej miłości i dynamizmu waszej nadziei. Niech Pani Jasnogórska nasza Matka i Królowa towarzyszy wam i niech wstawia się za każdym i każdą z was, abyście - dzięki spotkaniu z papieżem Franciszkiem, Piotrem naszych czasów - mogli stać się nowymi ludźmi, mogli stać się przyszłością Kościoła i naszej Ojczyzny - podkreślił na zakończenie przewodniczący KEP.
Skomentuj artykuł