Bp Ryś autorem rozważań Drogi Krzyżowej z papieżem
Rozważania bp. Grzegorza Rysia oparte o 14 uczynków miłosierdzia, ilustracja poszczególnych stacji scenicznymi formami wyrazu oraz połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami - tak będzie wyglądało nabożeństwo Drogi Krzyżowej podczas ŚDM, w którym weźmie udział papież Franciszek.
Droga Krzyżowa podczas Światowych Dni Młodzieży została przygotowana na styl rzymski. Ojciec Święty, wraz z osobami zapowiadającymi poszczególne stacje i czytającymi rozważania będzie przebywał na głównym ołtarzu na Błoniach.
Droga Krzyżowa wytyczona jest w kierunku południowo-zachodnim od ul. Piastowskiej do ołtarza. Krzyż Światowych Dni Młodzieży od stacji do stacji będą przenosiły grupy młodzieży. - Będą to grupy, które na co dzień czynią miłosierdzie - zapowiada Weronika Griszel z sekcji Wydarzeń Centralnych. - Którzy karmią głodnych, którzy opiekują się chorymi, którzy pracują z więźniami, którzy pracują z uchodźcami - sięgamy po te grupy, których sensem istnienia jest świadczenie miłosierdzia w dzisiejszym świecie - dodaje ks. Marek Hajdyła, szef tej sekcji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
14 stacji Drogi Krzyżowej powiązano z 14 uczynkami miłosierdzia względem ciała i względem duszy. W ten sposób są poprowadzone rozważania, które przygotował krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.
Ks. Marek Hajdyła zapowiada, że organizatorzy treść poszczególnych stacji chcą wyrazić także poprzez obraz i dźwięk. - Pewne artystyczno-sceniczne formy zasugerują tematykę danej stacji. Muzyka natomiast dopełni i stworzy klimat. Wydaje się nam, że to będzie ciekawe połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami - mówi szef sekcji Wydarzeń Centralnych. Zgromadzeni będą mogli usłyszeć m.in. jednego z najzdolniejszych światowych skrzypków jazzowych młodego pokolenia - Adama Bałdycha.
Droga Krzyżowa w czasie Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w piątek 29 lipca na krakowskich Błoniach.
Skomentuj artykuł