Święcenia polskiego biskupa u Eskimosów

Święcenia polskiego biskupa u Eskimosów
Centrum osady Rankin Inlet (fot. Northern Pix / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / pz

W liczącej około 3 tys. mieszkańców osadzie eskimoskiej Rankin Inlet na Terytorium Nunavut w Kanadzie 30 maja odbędzie się uroczystość święceń biskupich pochodzącego z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim o. Wiesława Antoniego Krótkiego OMI.

Uroczytość przyjęcia sakry biskupiej, która odbędzie się w miejscowym kościele katolickim, będzie największym wydarzaniem w historii osady, będącej stolicą regionu Kivalliq. Bp Krótki zostanie ordynariuszem diecezji Churchill-Baie d’Hudson, największej w Kanadzie pod względem powierzchni.

Głównym konsekratorem będzie biskup-senior Churchill-Baie d’Hudson, Reynald Rouleau OMI, a współkonsekratorami: arcybiskup Keewatin-Le Pas, Murray Chatlain oraz biskup-senior Saint-Jérôme, Gilles Cazabon OMI.

Ks. Martin Rumik z miejscowej parafii pw. Matki Bożej zapowiada, że w uroczystościach udział weźmie około 600 osób, a po Mszy św., podczas której o. Krótki przyjmie sakrę biskupią, rozpocznie się festyn dla mieszkańców wioski oraz gości całego Terytorium Nunavut i innych zakątków Kanady. W Modlitwie uczestniczyć będzie około 15 biskupów z Kanady oraz nuncjusz apostolski w Kanadzie abp Pedro López Quintana.

Na uroczystości do Rankin Inlet wybiera się także mama biskupa-elekta, 79-letnia Anna Krótki z Jaworzynki, a wraz z nią siostra misjonarza z mężem.

DEON.PL POLECA

Choć stolicą diecezji jest Churchill na uroczystość świeceń biskupich o. Krótkiego wybrano Rankin Inlet ze względu na dogodne położenie osady. Połowa jej populacji to katolicy. Podczas uroczystości ołtarz w kościele przyozdobią dekoracje typowe dla kultury eskimoskiej.

Biskup elekt od prawie 23 lat jest kapłanem na misyjnych terenach dalekiej Północy. Nominowany 16 lutego br. przez Benedykta XVI na ordynariusza diecezji siedmiokrotnie większej od Polski 48-letni oblat o góralskich korzeniach od lat pracuje wśród Eskimosów.

Biskup-elekt Wiesław Krótki urodził się 12 czerwca 1964 roku w Istebnej, wówczas na terenie archidiecezji katowickiej. Pochodzi jednak z pobliskiej Jaworzynki. Tu skończył szkołę podstawową. W 1979 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów (OMI) w Markowicach. 7 września 1983 r. został przyjęty do nowicjatu tego zgromadzenia w Kodniu, a 8 września 1988 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przygotowywał się do kapłaństwa w latach 1985-1990 w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze i 19 czerwca 1990 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przełożeni wysłali go od razu w tym samym roku na misje w północnej części Kanady.

Pracował duszpastersko wśród Eskimosów nad Zatoką Hudsona w Kanadzie. W latach 1999-2005 był przełożonym delegacji oblatów nad Zatoką Hudsona. Dotąd był proboszczem parafii pw. św. Stefana w Igloolik, jednej z najstarszych misji na tym terenie. Obsługiwał stamtąd jeszcze pięć innych misji na Ziemi Baffina: Sanerajak, Iqaluit, Pond Inlet, Nanisivik i Arctic Bay, przy czym te ostatnie są oddalone od Igloolik o 1000 do 1500 km. W 1996 roku otrzymał obywatelstwo Kanady. Potrafi komunikować się w języku inuktitut, którym posługują się Eskimosi zamieszkujący Nunavut i Terytoria Północno-Zachodnie.

Diecezja Churchill-Baie d’Hudson ma 2,3 mln km². Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. katolików. Posługę duszpasterską pełni tam 16 kapłanów zakonnych i 3 diecezjalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święcenia polskiego biskupa u Eskimosów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.