Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce
Kilkanaście tysięcy prawosławnych z całej Polski i krajów ościennych uczestniczy 19 sierpnia w święcie Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, głównym sanktuarium polskiego prawosławia.
Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy abp Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Z wiernymi modlą się również arcybiskup łódzki i poznański Szymon, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, arcybiskup lubelsko-chełmski Abel oraz prawosławny ordynariusz wojskowy Jerzy.
Po Liturgii odbędzie się procesja z poświęceniem owoców.
Uroczystości rozpoczęły się już 18 sierpnia wieczorem. Całonocne czuwanie rozpoczęło się już o godz. 18. natomiast o godz. 23. odprawiono akatyst za zmarłych, a o godz. 1.00 w nocy Liturgię Świętą w cerkwi Przemienienia Pańskiego, zaś o 4 nad ranem w cerkwi "Wsiech Skorbiaszczych Radosti" a o godz. 6.30 - Liturgię Świętą na ołtarzu polowym.
Wierni obchodzą na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego, i tradycyjnie obmywają się w źródełku, którego woda, jak wierzą prawosławni, ma uzdrawiającą moc. Po ablucji rozwieszają chusteczki na sznurach.
Jak co roku na Świętą Górę Grabarkę przybywają prawosławni pielgrzymi z Polski i krajów ościennych.
Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy. Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych.
W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.
Skomentuj artykuł