Święty Błażej i błogosławieństwo świecami. Czyżby najlepszy "lek" na ból gardła?

(fot. diecezja.kielce.pl)
KAI / mp

Na pograniczu polsko-czesko-słowackim praktykowanym wciąż zwyczajem jest błogosławieństwo świecami w obchodzone 3 lutego wspomnienie liturgiczne św. Błażeja, biskupa i męczennika.

Kapłan po Mszy św. przykłada do szyi dzieci i dorosłych dwie poświęcone, skrzyżowane świece i odmawia krótką modlitwę. Błogosławieństwo to, przyjęte w duchu wiary, ma ustrzec przed wszelkimi chorobami gardła.

Etnografka z Istebnej Małgorzata Kiereś zwraca uwagę, że zwyczaj związany z modlitwą za wstawiennictwem męczennika z Cezarei Kapadockiej musiał być praktykowany od dawna, bo wzmiankę o nim można znaleźć w słynnym "Kancjonale katolickim" ks. Antoniego Janusza, kapłana z Czechowic.

W wydanym w 1857 roku w Cieszynie modlitewniku można przeczytać następującą modlitwę: "Wszechmogący Boże! Majestatu Twojego pokornie prosimy, aby przez zasługi i przyczynę św. Błażeja uwolnić nas raczył od bólu gardła i od wszelkiego złego na duszy i na ciele, abyśmy zdrowi i weseli mogli Ci służyć".

Kancjonał był pierwszą książką modlitewną na Śląsku, drukowaną czcionką łacińską - antykwą. Wcześniej książki drukowano czcionką gotycką tzw. szwabachą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święty Błażej i błogosławieństwo świecami. Czyżby najlepszy "lek" na ból gardła?
Komentarze (3)
BW
Beata Woroszyło
4 lutego 2018, 17:00
rzymska religia to pogaństwo i okultyzm. Czary mary hocus pokus.
5 lutego 2018, 18:48
W "Harrym Potterze" jest chyba mniej magii i okultyzmu, chociaż autorka powieści oficjalnie wyznaje, że jest okultystką. Przynajmniej nikogo nie oszukuje ...
AnnA Xxx
3 lutego 2018, 21:00
W Szwajcarii tez sie praktykuje to Błogosławieństwo