Święty Krzyż i odbudowa zniszczonej wieży

(fot. swietykrzyz.pl)
KAI / drr

Ponad 100 ofiarodawców wspierających odbudowę wieży na Świętym Krzyżu, zniszczonej w czasie I wojny światowej przez Austriaków otrzymało 10 sierpnia pamiątkowe certyfikaty. Odebrali je osobiście z rąk superiora klasztoru o. Zygfryda Wiechę OMI podczas Eucharystii.

- Ten dzień dla naszej wspólnoty był szczególną chwilą spotkania z konkretnymi ludźmi, dla których Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowym - poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich ofiarodawców i zarazem rektor bazyliki świętokrzyskiej

DEON.PL POLECA

Pielgrzymi i turyści mieli po raz ostatni możliwość dotknąć i ucałować krzyż, który będzie zwieńczeniem odbudowanej wieży. Zostanie on zamontowany na wieży w poniedziałek 11 sierpnia

- Wśród ponad 100 ofiarodawców, którzy od 2012 r. zakupili pamiątkowe tabliczki wspierające rekonstrukcję wieży były osoby indywidualne, firmy, uczelnie oraz Urzędy Miast i Gmin. W sumie udało się dzięki nim zebrać blisko 400 tysięcy złotych - podkreślił zakonnik. Kwota ta pozwoliła na pokrycie części wkładu własnego inwestycji.

Odbudowa wieży stanowi bowiem część projektu unijnego "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z odnową zabytków Świętego Krzyża". W połowie lipca br. na wieży została już zainstalowana kopuła a po zakończeniu wszystkich robót budowlanych 7 września br. zostanie ona oddana do użytku.

Ofiarodawcami byli nie tylko mieszkańcy województwa świętokrzyskiego ale także darczyńcy z Chicago, Niemiec oraz wielu polskich miast w tym m.in. Warszawy, Wrocławia, Radomia, Bydgoszczy. Odbudowę wieży wsparły urzędy miasta Kielc i Skarżysko-Kamiennej, pobliskie gminy a także a także Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Politechnika Świętokrzyska.

Podczas Eucharystii oblaci dziękowali także Bogu za rolników, sadowników, dla których wakacje są czasem szczególnie wzmożonej pracy. Zachęcali pielgrzymów, aby wspierali ich modlitwą, ale też, by byli wdzięczni za ich trud i poświęcenie, dziękując zarazem Bogu za obfite plony. Odwiedzający w niedzielę sanktuarium mogli się poczęstować jabłkami. W sumie przez cały dzień rozdano pół tony jabłek, które podarował sadownik spod Sandomierza.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r.

Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Święty Krzyż i odbudowa zniszczonej wieży
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.