Synod czasem słuchania Ducha Świętego

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

- Synod Biskupów to nie kongres naukowy, ale szczególny czas słuchania, kiedy trzeba stać się uczniem Ducha Świętego. Wskazuje na to ks. Federico Lombardi w swym cotygodniowym felietonie radiowym. Przypomina on, że stawka w grze jest niebagatelna. Jest nią znajomość orędzia zbawienia i Chrystusa zarówno teraz, jak i w przyszłości.

"Na Synod nie przyjeżdża się tylko po to, by rozmawiać, ale przede wszystkim, by słuchać. Wsłuchiwać się razem w Słowo Boże, ale także wsłuchiwać się w głos i doświadczenie innych biskupów rozproszonych po świecie. Trzeba spleść różne języki po to, by być w stanie dalej się rozumieć, mimo odmiennej sytuacji i różnic kulturowych, i by dzięki temu znaleźć jeden wspólny język dotyczący najważniejszych spraw, który zaświadczy o powszechności Kościoła, o jego «katolickości», bo właśnie ona oznacza «powszechność».

Pokorne i uważne słuchanie drugiego oznacza stanie się uczniem Ducha Świętego. W wyjątkowym wymiarze miało to miejsce w czasie Soboru Watykańskiego II, jednak, choć może w nieco mniejszym stopniu, powinno i musi mieć rzeczywiście miejsce także na Synodzie. Tak by stał się on prawdziwym czasem kolegialności biskupów wokół Papieża w trosce o misję Kościoła.

Temat nowej ewangelizacji jest absolutnie fundamentalny. «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii» - mówił z przekonaniem św. Paweł. Zbliżające się trzy tygodnie Synodu nie są kongresem naukowym. Musi to być czas ducha przeżyty intensywnie przez tych, którzy są świadomi tego, iż gra idzie o orędzie zbawienia, o znajomość Chrystusa dzisiaj a także w przyszłości, by «Syn Człowieczy, kiedy powróci znalazł jeszcze na ziemi wiarę». Biskupi muszą słuchać się nawzajem i wsłuchiwać w Ducha Świętego, a my módlmy się wraz z nimi".

DEON.PL POLECA

- Rozpoczynający się Synod i Rok Wiary stanowią doskonałą okazję do przemyślenia i przeżywania na nowo swej wiary - podkreśla abp Rino Fisichella kierujący najmłodszą papieską radą, zajmującą się właśnie nową ewangelizacją. Przypomina on zarazem, że temat wiary i świadectwa jest szczególnie drogi Benedyktowi XVI, stąd te dwa ważne wydarzenia w życiu Kościoła, które się przed nami otwierają.

Abp Rino Fisichella: Nowa ewangelizacja jest wyzwaniem stojącym nie tylko przed Europą. Jest to jednak wyzwanie pozytywne, ponieważ nowa ewangelizacja oznacza przybliżenie Kościoła ludziom i narodom, które w przeszłości już spotkały się z Jezusem Chrystusem. Chodzi więc o nowe, głębsze spotkanie. Chodzi o to, byśmy Chrystusa naprawdę potrzebowali, szczególnie w kontekście głębokiego kryzysu i dezorientacji, w jakich współcześnie żyjemy.

Myślę, że to głoszenie na nowo jest szczególnie ważne w czasie kryzysu, który widoczny jest przede wszystkim w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Ten kryzys widziany jest dziś przez jego aspekt gospodarczy i finansowy. Nie możemy jednak zapomnieć, że stoimy w obliczu o wiele głębszego kryzysu. Jestem głęboko przekonany, że dziś swój kryzys przeżywa kultura, która nie jest w stanie otworzyć jakichkolwiek perspektyw, kultura, która nie potrafi dostrzec istoty rzeczy. To wszystko dzieje się ze szkodą dla człowieka. To właśnie człowieka dotyka ten kryzys i to niezwykle głęboko. Zarazem jednak trzeba pamiętać, że kryzysy są przejściowe i nie oznaczają niczego definitywnego, ani w historii, ani w życiu poszczególnych jednostek.

Jestem przekonany, że można i należy także w czasach trudnych myśleć w sposób pozytywny: kryzys pomaga nam dokonać osądu rzeczy, a co za tym idzie, zobaczyć, w jakim punkcie jesteśmy, a przede wszystkim w jakim kierunku chcemy iść. Nowa ewangelizacja otwiera właśnie taką perspektywę. Człowiekowi zagubionemu, pozbawionemu nadziei Ewangelia i Kościół także dziś powtarzają, że nadzieją jest spotkanie z Jezusem Chrystusem i wspólnotą, która Nim żyje i która Go głosi. Zakłada to więc ogromną odpowiedzialność. Nowa ewangelizacja jest nie tylko wyzwaniem dla innych, ale dla każdego z nas. Zobowiązuje nas bowiem do powrotu do istoty naszej wiary i do działania. W sposób szczególny wzywa nas do wiarygodnego świadectwa, które jest służbą dla współczesnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Synod czasem słuchania Ducha Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.