Synod dla Amazonii jest szansą na docenienie ludów tubylczych

Synod dla Amazonii jest szansą na docenienie ludów tubylczych
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Ludy tubylcze są pomostem między pierwotnymi kulturami, a współczesnym światem. Należy je respektować i bardziej doceniać.

Przed październikowym synodem dla Amazonii wskazuje na to abp Héctor Miguel Cabrejos, który jest przewodniczącym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Zrzesza ona 22 konferencje episkopatów krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Abp Cabrejos pochodzi z Peru, które jest jednym z dziewięciu krajów obejmujących region Amazonii. Teren ten zamieszkuje ok. 33 mln ludzi, z czego prawie 3 mln to przedstawiciele 450 różnych ludów tubylczych. Hierarcha wskazuje, że trzeba z nimi tworzyć płaszczyzny dialogu i spotkania, jednocześnie chroniąc ich kulturę, tradycje, języki i prawa.

DEON.PL POLECA

Przypomina, że dla współczesnego świata ludy tubylcze mogą stać się ważnym mostem prowadzącym do spotkania z pierwotnymi kulturami. By do tego doszło potrzeba wymiany kulturowej, nacechowanej szacunkiem i odpowiedzialnością.

Przypominając, że Amazonia jest płucami świata szef CELAM przywołał słowa papieża Franciszka mówiące o tym, że "ludy tubylcze, z różnorodnością swoich języków, kultur, tradycji i mądrością przodków przypominają nam, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za troskę o stworzenie, które powierzył nam Bóg".

Synod Biskupów dla Amazonii odbędzie się w Watykanie w październiku (6-27 października). Poświęcony będzie szukaniu nowych dróg ewangelizacji dla tego regionu, ze zwróceniem szczególnej uwagi właśnie na ludy tubylcze często zapomniane również przez Kościół i pozbawione jakichkolwiek szans na godne życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Synod dla Amazonii jest szansą na docenienie ludów tubylczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.