Synod Kościoła Chaldejskiego: po raz pierwszy z udziałem świeckich

Synod Kościoła Chaldejskiego: po raz pierwszy z udziałem świeckich
(fot. youtube.com / tv2000it)
KAI / ms

Po raz pierwszy świeccy biorą udział w Zgromadzeniu Synodalnym Kościoła Chaldejskiego. Rozpoczęło się ono w niedzielę 4 sierpnia Mszą św., której przewodniczył patriarcha Louis Raphaël Sako.

Z okazji otwarcia prac Synodu kard. Sako wystosował list do papieża Franciszka. Wyraża w nim wielką radość, z jaką chrześcijanie w Iraku przyjęli pragnienie Biskupa Rzymu odwiedzin w ich kraju.

"Od zarania" - czytamy w liście patriarchy - Kościół chaldejski był Kościołem misyjnym, docierając z głoszeniem Ewangelii aż do Chin. Na przestrzeni wieków wydał wielu męczenników, których nie brakuje również dziś. Można powiedzieć, że od zawsze był Kościołem męczenników. W dalszej części listu patriarcha odnosi się również do cierpienia "naszych braci muzułmanów" w Iraku, wyrażając nadzieję, że to wspólne doświadczenie cierpienia otworzy drogę ku lepszej przyszłości.

DEON.PL POLECA

Pierwsze dwa dni Zgromadzenia Synodalnego mają formę ćwiczeń duchowych, którym przewodniczy maronicki arcybiskup Cypru Joseph Soueif. Od 6 do 8 sierpnia będą miały miejsce sesje synodalne, w czasie których przewidziane są również wystąpienia świeckich uczestników Synodu, po jednym z każdej diecezji. Trzecia, ostatnia sesja synodalna rozpocznie się 8 sierpnia i będzie zarezerwowana dla biskupów.

Kościół chaldejski, należący do wschodniosyryjskiej tradycji liturgicznej, jest największą wspólnotą chrześcijańską w Iraku, choć od 10 lat liczba jego wyznawców w tym kraju maleje w związku z toczącą się tam wojną i narastającym fundamentalizmem islamskim. Jest katolickim "odgałęzieniem" dawnego Kościoła nestoriańskiego, od połowy XIX w. znanego jako Asyryjski Kościół Wschodu.

Już w XIII w. część nestorian zaczęła szukać jedności z Rzymem. Wprawdzie w 1553 r. papież Juliusz III mianował pierwszego patriarchę Szymona VIII (który jednak dwa lata później zginął z rąk muzułmanów), to jeszcze przez trzy stulecia toczyły się ostre spory, a nawet walki między zwolennikami a przeciwnikami unii z Rzymem. Od 1830 r. zwierzchnicy Kościoła chaldejskiego, uznającego zwierzchnictwo papieża, noszą tytuł patriarchy chaldejskiego Babilonu z siedzibą najpierw w Mosulu, a od 1950 r. w Bagdadzie.

Liczbę wiernych chaldejskich ocenia się na nieco ponad 350 tys., głównie w Iraku, ale także na emigracji w innych krajach Bliskiego Wschodu oraz w Ameryce i Europie Zachodniej. Jest to jedyny wschodni Kościół katolicki, który ma więcej wyznawców niż Kościół, z którego się wywodzi. Asyryjski Kościół Wschodu liczy bowiem zaledwie 170 tys. wiernych, głównie w diasporze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Synod Kościoła Chaldejskiego: po raz pierwszy z udziałem świeckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.