Sytuacja na Ukrainie w centrum rozmów abp. Szewczuka z patriarchą Bartłomiejem

Sytuacja na Ukrainie w centrum rozmów abp. Szewczuka z patriarchą Bartłomiejem
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

O sytuacji na Ukrainie w kluczu ekumenicznym a także możliwościach współpracy między Kościołami prawosławnymi a Katolickimi Kościołami Wschodnimi rozmawiali honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Spotkanie odbyło się 16 września rano w Domu Świętej Marty w Watykanie według programu nakreślonego wraz z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Patriarcha Bartłomiej wziął także udział w 24. Międzynarodowym Kongresie Stowarzyszenia Prawa Kościołów Wschodnich.

„Patriarcha Bartłomiej wyjaśnił arcybiskupowi Światosławowi, dlaczego postanowił udzielić autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy i pochwalił ekumeniczne otwarcie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Jego Świątobliwość Bartłomiej wskazał również, że było to drugie spotkanie z abp Światosławem, i wyraził radość, że dzieci Kościoła w Kijowie zachowują pamięć o swoim Kościele macierzystym w Konstantynopolu” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, iż podczas spotkania rozmawiano o sytuacji ekumenicznej na Ukrainie. W odniesieniu do autokefalii udzielonej przez Patriarchat Konstantynopola Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy, abp Światosław wyraził nadzieję, że „ułatwi to dialog ekumeniczny na Ukrainie, ponieważ głównym rozmówcą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego będzie lokalny Kościół prawosławny”.

Omawiano także owoce spotkanie biskupów Katolickich Kościołów Wschodnich Europy, które odbyło się w Rzymie w dniach 12–14 września. Zostało ono zorganizowane przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE), we współpracy z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim. Tematem spotkania była „Misja ekumeniczna Katolickich Kościołów Wschodnich we współczesnej Europie”.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił, że „Katolickie Kościoły Wschodnie wnoszą swój wkład teologiczny w sam Kościół katolicki, ponieważ pomagają szerzej wyrazić jego katolicyzm”. Dlatego mogą one pomóc Kościołowi powszechnemu w rozwinięciu koncepcji synodalności, a także w znalezieniu nowych sposobów sprawowania prymatu Piotrowego”.

Z tych wszystkich powodów podkreślono, że konieczne jest utworzenie komisji mieszanej między Kościołami prawosławnymi a Katolickimi Kościołami Wschodnimi, która „może nadać nowy impuls dialogowi ekumenicznemu”.

Abp Szewczuk podarował patriarsze Bartłomiejowi egzemplarz Biblii halickiej, jednego z najstarszych dokumentów na Ukrainie: pochodzącej z 1144 roku. Miasto Halicz było siedzibą księstwa i do tej pory zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nosi tytuł arcybiskupa większego kijowsko-halickiego.

Patriarcha Bartłomiej ofiarował w prezencie książkę na temat siedziby Patriarchatu Konstantynopola oraz znaczek wydany z okazji wizyty Benedykta XVI w Fanarze w 2006 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sytuacja na Ukrainie w centrum rozmów abp. Szewczuka z patriarchą Bartłomiejem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.