Szczecin: wyświecono czterech diakonów stałych
(fot. shutterstock.com)
KAI / mc
Pierwsi w historii archidiecezji diakoni stali zostali ustanowieni w sobotę w szczecińsko-kamieńskiej katedrze. Sakramentu czterem żonatym mężczyznom udzielił abp Andrzej Dzięga.
Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. - Raduje się Kościół szczecińsko-kamieński, albowiem przyjmuje w szeregi sług Słowa Bożego i dzieł miłosierdzia czterech żonatych mężczyzn powierzając im posługę diakona stałego - powiedział.
- Bracia diakoni, gdyby was ktoś pytał, co teraz możecie w Kościele, to odpowiadajcie "służyć Bogu, Kościołowi, człowiekowi. (…) Nie odbieracie niczego posługiwaniu kapłańskiemu. Wręcz dopiero teraz, tam gdzie wy będziecie, nie będzie musiał żaden prezbiter zastępować diakona w tym, co może i powinien czynić diakon. Za to wam dziękuję, bo w ten sposób dopełniacie obrazu Kościoła - zwrócił się do wyświęconych metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Nowi diakoni stali na zakończenie liturgii dziękowali biskupom, ale także swoim żonom. - Jesteście dla nas wielką radością i wsparciem. Jesteście odważnymi kobietami, które na wzór żon pierwszych apostołów i diakonów śmiało wyruszają w drogę. To cudowne podróżować razem z wami. Wasze tak na naszą posługę jest naszym wspólnym tak dla Boga - mówił jeden z diakonów stałych Marcin Gajda. Dodał też, że teraz "my będziemy musieli uczyć się diecezji, a diecezja będzie potrzebowała uczyć się też nas".
Diakoni stali będą mogli głosić kazania, udzielać chrztu, komunii św., asystować przy ślubie, ale nie odprawią Mszy św., nie wyspowiadają i nie namaszczą chorych. Wszyscy czterej diakoni stali mają swoje rodziny. W odróżnieniu od księdza nie żyją w celibacie, chyba że decyzję o tym, by zostać diakonem stałym podejmie się będąc osobą samotną. Wtedy nie może już się ożenić.
Nowi diakoni stali będą posługiwać w swoich parafiach: w Goleniowie, Bielicach, Szczecinie i Bezrzeczu.
Dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest ks. dr Piotr Gałas. Już rozpoczęła się kolejna edycja formacji przygotowujących do wyjątkowej posługi kolejnych mężczyzn.
Diakonat stały został przywrócony w Kościele podczas Soboru Watykańskiego II. W Polsce biskupi podjęli decyzję o wprowadzeniu diakonatu stałego w 2001 roku. Obecnie w Polsce posługuje kilkunastu diakonów stałych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł