Szkocja: episkopat zawiesza publiczne sprawowanie Mszy św.
Od czwartku 19 marca w Szkocji nie będą sprawowane Msze św. z udziałem wiernych – postanowił tamtejszy episkopat w związku z epidemią koronawirusa. Biskupi Szkocji opublikowali dzisiaj list pasterski w związku z kryzysem zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii.
Szkocki episkopat zapewnia, że kapłani będą nadal odprawiali Mszę św. ale bez udziału wiernych, modląc się za osoby cierpiące na tę chorobę oraz za tych, którzy się o nie troszczą. Postanowili, że kościoły powinny pozostać otwarte na modlitwę osobistą, a duszpasterze gotowi na przyjęcie osób szukających Bożego pocieszenia i wsparcia, w tym pragnących przyjąć sakrament pojednania, namaszczenia chorych czy Komunii św., zwłaszcza osób przebywających w domu.
Biskupi poprosili, aby tylko najbliżsi członkowie rodziny uczestniczyli w chrzcie, Mszach św. pogrzebowych i ślubach. Jednocześnie wezwali wiernych do modlitwy „za chorych, za tych, którzy się nimi opiekują, za osoby odpowiedzialne i podejmujące trudne decyzje, za cały kraj i całą rodzinę ludzką”. Zachęcili do pokładania ufności w Bogu, w Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym, „który jest prawdziwym lekarzem naszych dusz i ciał”.
Episkopat Szkocji apeluje o skorzystanie z bezpośrednich transmisji Eucharystii w internecie. Biskupi radzą, aby liturgie Wielkiego Tygodnia zostały skrócone, ale proszą katolików, aby trwali jedno w duchu i na modlitwie oraz aby w najbliższą niedzielę przyłączyli się do wszystkich szkockich Kościołów podczas Narodowego Dnia Modlitwy za ojczyznę i cały świat. Zaznaczają, że w miarę zmiany sytuacji, także ich zarządzenia będą ulegały modyfikacji. Nie tracą nadziei, że możliwe będzie przywrócenie publicznego celebrowania Mszy św.
„Tymczasem, zapewnijmy, aby nikt nie czuł się opuszczony w naszych wspólnotach i czyńmy wszystko, co w naszych siłach pod względem praktycznym, by pomóc tym, którzy są sami. Wszystkich was, a szczególnie zarażonych wirusem i wszystkich pracowników służby zdrowia powierzamy opiece Matki Bożej z Lourdes, Uzdrowieniu Chorych” – kończą swój list biskupi Szkocji.
Skomentuj artykuł