Szopka na Jasnej Górze: o wierze i życiu

(fot. fchmksfkcb / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
KAI / mh

Do trwającego Roku Wiary nawiązuje tegoroczna szopka na Jasnej Górze. Jej głównym przesłaniem jest refleksja nad wyznaniem wiary i realizacją zasad chrześcijańskich w życiu rodzinnym, hasłem zaś fragment Credo: Wierzę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jasnogórska świąteczna inscenizacja o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. jest jedną z największych i najbardziej znanych w Polsce.

Jasnogórska szopka tradycyjnie znajduje się w ogrodzie klasztornym, na fosach, ciągnących się wzdłuż muru jasnogórskiego. W centrum stanęła drewniana chata, w której najważniejsze miejsce zajmuje Święta Rodzina. Obok niej pastuszkowie i zwierzęta. Z boku umieszczono napis: Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego, który narodził się z Maryi Panny. - Ta szopka ma nas do refleksji nad naszą wiarą - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Naprzeciw Maryi, Jezusa i św. Józefa znalazły się polskie rodziny oraz zdjęcia dzieci z chorobą Downa. - One przypominają o tym, że każdy człowiek ma prawo do życia, nawet ten chory - podkreślił o. Kraszewski. Dodał, że dziś wiele się mówi o aborcji, o zabijaniu dzieci chorych w łonach matek i "nasz stosunek do tego problemu jest sprawdzianem wiary".

Jak każdego roku w szopce zostały zbudowane zagrody dla żywych zwierząt. Są barany, kucyki, kozy, pawie, bażanty, króliki, kuropatwy, kury, koguty, gęsi, kaczki czy perlice. Nie zabrakło, stałej atrakcji zwłaszcza dla dzieci, oślicy Amelki. Część zwierząt, zwłaszcza ptaki, zostały kupione, ale znaczna większość jest wypożyczona od gospodarzy.

DEON.PL POLECA

Prace przy budowie jasnogórskiej szopki rozpoczęły się już pod koniec października. To jedna z większych takich inscenizacji w Polsce. Przez 13 lat jasnogórska szopka była budowana w Wieczerniku. Już wtedy uznawana była za jedną z największych w kraju szopek plenerowych. W ostatnich latach przeniesiono ją do jasnogórskiego ogrodu, pięciokrotnie powiększając jej powierzchnię.

Teren, na którym budowana jest szopka, ciągnie się wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystane są także przestrzenie tzw. rawelinów czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejściem do szopki jest okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

Betlejemka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Wtedy to do żłóbka generał Zakonu Paulinów złoży Dzieciątko Jezus. Szopka czynna będzie aż do wtorku przed Środą Popielcową. W dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w niedzielę i święta od 8.00 do 20.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szopka na Jasnej Górze: o wierze i życiu
Komentarze (2)
A
Anna
31 grudnia 2012, 12:20
Jest na stronie Jasnej Góry cały szereg zdjęć. Jest także na stronie Radia Maryja
M
marta
31 grudnia 2012, 11:37
Ale przydaloby się chociaż zdjęcie tej Szopki!