Szwecja: oświadczenie katolicko-luterańskie na 500-lecie Reformacji

(fot. By Jan Norden / IKON [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / sz

- Na drodze ekumenizmu są także przeszkody, pragniemy jednak, aby to, co jest już bliskie, dało energię pracy ekumenicznej w naszym kraju oraz dostarczyło zachęcających i budzących nadzieję darów na całym świecie - tak o zbliżającej się wizycie papieskiej napisała para biskupów szwedzkich.

Do przezwyciężania przeszkód na drodze do ekumenizmu wezwali we wspólnym artykule wiernych swych Kościołów katolicki biskup Sztokholmu Anders Arborelius i luterańska arcybiskupka Szwecji Antje Jackelen. Zamieścili oni swój tekst 5 października na łamach stołecznego dziennika o inspiracji chrześcijańskiej "Dagen" na niespełna miesiąc przed zapowiedzianą na przełom października i listopada podróżą Franciszka do Szwecji z okazji rozpoczęcia obchodów 500-lecia Reformacji, które potrwają do przyszłego roku, gdy przypadnie ta rocznica.

- Na drodze ekumenizmu są także przeszkody, pragniemy jednak, aby to, co jest już bliskie, dało energię pracy ekumenicznej w naszym kraju oraz dostarczyło zachęcających i budzących nadzieję darów na całym świecie - tak o zbliżającej się wizycie papieskiej napisała para biskupów szwedzkich. Według nich "wydarzenie to można określić mianem historycznego".

Oboje współautorzy zwrócili uwagę, że 31 października - w święto Reformacji - "po raz pierwszy w historii zwierzchnicy Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej spojrzą razem na Reformację". Ich zdaniem zbliżający się przyjazd papieża jest jednym z "widzialnych owoców" półwiecza dialogu katolicko-luterańskiego". Biskupi przypomnieli w tym kontekście dwa ważne dokumenty wspólne: Deklarację nt. nauki o usprawiedliwieniu [31 października 1999] i "Od konfliktu do komunii" [z 17 czerwca 2013].

Para biskupów wyjaśniła również, że spotkanie katolicko-luterańskie w hali Arena w Malmö, zatytułowane "Razem w nadziei", chce być "świadectwem przed światem o miłosierdziu Bożym" oraz zapowiedziała, że "konkretnym znakiem woli umacniania więzi będzie wspólne memorandum, które podpiszą w czasie tego wydarzenia Caritas Internationalis i protestancka World Service". Zaproszono do "skorzystania z tej okazji świadczenia o Jezusie Chrystusie, aby świat uwierzył" oraz do wspólnej "modlitwy i pracy dla dobra Ewangelii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwecja: oświadczenie katolicko-luterańskie na 500-lecie Reformacji
Komentarze (4)
6 października 2016, 10:45
Najlepsze jest sformułowanie "para biskupów"
MR
Maciej Roszkowski
6 października 2016, 18:43
Istotnie to ciekawe, czy oświadczenie podpisały 2 osoby, czy też łączy te dwie osoby nie tylko więź duchowa?
6 października 2016, 19:27
Cóż , swoboda interpretacyjna jak widać jest możliwa. Mnie natomiast interesuje sukcesja apostolska u protestantów a raczej jej brak. Pani na zdjęciu może nazwać się nawet papieżem i tak to nic nie znaczy.
MR
Maciej Roszkowski
7 października 2016, 13:29
Zgoda