Tarnobrzeg: XIII Jarmark Dominikański
Ponad 100 wystawców z całej Polski prezentuje podczas rozpoczętego 6 sierpnia w Tarnobrzegu XXIII Jarmarku Dominikańskiego dzieła artystyczne m.in. rzeźby, obrazy, wyroby wikliniarskie i regionalne produkty żywnościowe. Dwudniową imprezę rozpoczęła Msza św. odprawiona pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
W Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uczestniczyli prezydent miasta i przewodniczący Rady Miejskiej oraz liczni tarnobrzeżanie. W homilii ordynariusz sandomierski wyjaśnił znaczenie obchodzonego dziś święta Przemienienia Pańskiego, oraz przypomniał postać Św. Dominika.
- Każdy z nas nosi w sobie podobieństwo do Boga, jego olśniewające piękno. Ono objawia się w różnych okolicznościach, chociaż czasami przesłaniają je nasze słabości - mówił bp Nitkiewicz.
- Współcześni św. Dominkowi zanotowali, że jego oblicze promieniowało niezwykłym blaskiem, wyrażając całkowite zjednoczenie z Bogiem i radość serca. Niech ten Jarmark Dominikański odwołujący się do osoby wielkiego świętego przyniesie wszystkim wiele radości. Niech stanie się okazją do poznania św. Dominika i praktykowania jego drogi - podkreślił biskup
Po zakończeniu Mszy św. kapłani i wierni udali się na Plac Bartosza Głowackiego, gdzie rozpoczęto imprezę jarmarczną.
Podczas otwarcia prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz przypomniał, że nieodłącznie z historią Tarnobrzega związana jest lokacja klasztoru dominikanów.
- Przez te najbliższe dni będziemy chcieli upamiętnić święto patrona tego zgromadzenia.
Mam nadzieje, że każdy mieszkaniec naszego miasta znajdzie na jarmarku coś dla siebie. W tym roku przygotowaliśmy bardzo dużo wspaniałych atrakcji artystycznych, stoisk kupieckich, na których można znaleźć wspaniałe rękodzieła, a także informacje o patronie klasztoru ojców dominikanów, jego życiu i przesłaniu duchowym - podkreśli prezydent Mastalerz.
Przez dwa dni sierpniowego weekendu na tarnobrzeskiej scenie wystąpi wielu znakomitych artystów. Dominikańską imprezę na tarnobrzeskim Placu Bartosza Głowackiego zorganizowały władze miejskie Tarnobrzega oraz dominikanie z tarnobrzeskiego klasztoru.
Historia jarmarku ma swój początek w czasach, kiedy to król Zygmunt III Waza w akcie lokacyjnym miasta, zezwolił rodzinie Tarnowskich na zorganizowanie dwóch jarmarków w ciągu roku. Jeden z nich odbywał się w dniu Św. Dominika. Trzynaście lat temu tradycja dominikańskich jarmarków odrodziła się i trwa z powodzeniem do tej pory.
Skomentuj artykuł