Te domy w centrum miasta są warte kilka milionów. Jezuici oddali je bezdomnym

(fot. facebook / gardiner street parish)
The Irish Times / jesuit.org.uk / pch

Trzy kamienice znajdują się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy. Teraz zakonnicy zdecydowali się w całości oddać je osobom w kryzysie bezdomności.

Trzy kamienice w Dublinie, stolicy Irlandii, były w ciągłym użyciu przez różne dzieła prowadzone przez jezuitów pod nazwą "Jezuickie Centrum dla Wiary i Sprawiedliwości" (ang. Jesuit Centre for Faith & Justice). Piwnica kamienicy nr 26 przy ulicy Sherrard Street Upper (na skrzyżowaniu z Gardiner Street), już od dawna służyła jako centrum pomocy dla bezdomnych młodych ludzi.

W posiadłości mieszkali także sami jezuici. Zakonnicy postanowili jednak przekształcić całą nieruchomość na mieszkania socjalne i rozwojowe - miejsce, w którym bezdomni będą uczyć się wychodzić z kryzysu bezdomności.

DEON.PL POLECA

5 najczęściej spotykanych mitów o bezdomnych. Pora je obalić! >>

Wartość budynków szacuje się na co najmniej 3 miliony euro. Fundacja McVerry Trust, która otrzymała te budynki, przeznaczy ok. 1,6 mln euro na ich renowację i dostosowanie do potrzeb nowych mieszkańców.

Pomieszczenia wewnątrz są w bardzo dobrym stanie i mają na wyposażeniu różne oryginalne rzeczy, takie jak otwarte kominki, sztukaterie i inne wykonane w stylu epoki wiktoriańskiej, w której były tworzone.

Nowymi mieszkańcami mają być ludzie wychodzący z życia na ulicy: przede wszystkim młodzież bez opieki, single, małżeństwa i małe rodziny zmuszone do mieszkania w hostelach lub przejściowych mieszkaniach socjalnych. Będą to osoby najbardziej potrzebujące, które mają zamieszkać w stworzonych dla nich 16 mieszkaniach.

Charytatywna organizacja McVerry Trust, która otrzymała trzy, trzykondygnacyjne kamienice z 1880 roku przy ulicy Gardiner i Sherrard, została założona pierwotnie jako Stowarzyszenie Arrupe (ang. Arrupe Society) na cześć generała jezuitów o. Pedro Arrupe. Działa na rzecz pomocy osobom w kryzysie bezdomności oraz wzrostu świadomości społecznej nt. pomocy socjalnej. Jej fundatorem był jezuita Peter McVerry (ur. 1944), który według jednego z raportów opublikowanych w The Journal tylko w 2013 roku pomógł wraz z fundacją 3600 osobom w kryzysie bezdomności.

"Sytuacja z bezdomnym, która odmieniła całe moje życie. Przydarzyła mi się w tramwaju" >>

Peter McVerry SJ wydał kilka książek o kryzysie bezdomności. W jednej z nich pisał, że "bezdomność w Irlandii nie jest problemem - to są po prostu ludzie, którzy konfrontują się z trudnymi dla siebie czasami i okolicznościami".

Szef organizacji McVerry Trust, Pat Doyle, powiedział dla Irish Times, że te kamienice są dla organizacji "wielkim i hojnym darem" ze strony jezuitów. Należały one do wspólnoty zakonnej przez wiele lat. Doyle wyraził w imieniu organizacji wdzięczność dla Towarzystwa Jezusowego.

Albertynki z Krakowa oddały mieszkania bezdomnym [REPORTAŻ] >>

Remont i przystosowanie dla mieszkań socjalnych w budynkach przy Gardiner ma być ukończone na Boże Narodzenie 2019 roku.

Liczba osób żyjących w Dublinie w mieszkaniach przejściowych wzrosła z 1028 w 2016 roku do 1121 w 2017 roku. Są wśród nich także dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Te domy w centrum miasta są warte kilka milionów. Jezuici oddali je bezdomnym
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.