Te domy w centrum miasta są warte kilka milionów. Jezuici oddali je bezdomnym

Te domy w centrum miasta są warte kilka milionów. Jezuici oddali je bezdomnym
(fot. facebook / gardiner street parish)
The Irish Times / jesuit.org.uk / pch

Trzy kamienice znajdują się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy. Teraz zakonnicy zdecydowali się w całości oddać je osobom w kryzysie bezdomności.

Trzy kamienice w Dublinie, stolicy Irlandii, były w ciągłym użyciu przez różne dzieła prowadzone przez jezuitów pod nazwą "Jezuickie Centrum dla Wiary i Sprawiedliwości" (ang. Jesuit Centre for Faith & Justice). Piwnica kamienicy nr 26 przy ulicy Sherrard Street Upper (na skrzyżowaniu z Gardiner Street), już od dawna służyła jako centrum pomocy dla bezdomnych młodych ludzi.

W posiadłości mieszkali także sami jezuici. Zakonnicy postanowili jednak przekształcić całą nieruchomość na mieszkania socjalne i rozwojowe - miejsce, w którym bezdomni będą uczyć się wychodzić z kryzysu bezdomności.

5 najczęściej spotykanych mitów o bezdomnych. Pora je obalić! >>

DEON.PL POLECA

Wartość budynków szacuje się na co najmniej 3 miliony euro. Fundacja McVerry Trust, która otrzymała te budynki, przeznaczy ok. 1,6 mln euro na ich renowację i dostosowanie do potrzeb nowych mieszkańców.

Pomieszczenia wewnątrz są w bardzo dobrym stanie i mają na wyposażeniu różne oryginalne rzeczy, takie jak otwarte kominki, sztukaterie i inne wykonane w stylu epoki wiktoriańskiej, w której były tworzone.

Nowymi mieszkańcami mają być ludzie wychodzący z życia na ulicy: przede wszystkim młodzież bez opieki, single, małżeństwa i małe rodziny zmuszone do mieszkania w hostelach lub przejściowych mieszkaniach socjalnych. Będą to osoby najbardziej potrzebujące, które mają zamieszkać w stworzonych dla nich 16 mieszkaniach.

Charytatywna organizacja McVerry Trust, która otrzymała trzy, trzykondygnacyjne kamienice z 1880 roku przy ulicy Gardiner i Sherrard, została założona pierwotnie jako Stowarzyszenie Arrupe (ang. Arrupe Society) na cześć generała jezuitów o. Pedro Arrupe. Działa na rzecz pomocy osobom w kryzysie bezdomności oraz wzrostu świadomości społecznej nt. pomocy socjalnej. Jej fundatorem był jezuita Peter McVerry (ur. 1944), który według jednego z raportów opublikowanych w The Journal tylko w 2013 roku pomógł wraz z fundacją 3600 osobom w kryzysie bezdomności.

"Sytuacja z bezdomnym, która odmieniła całe moje życie. Przydarzyła mi się w tramwaju" >>

Peter McVerry SJ wydał kilka książek o kryzysie bezdomności. W jednej z nich pisał, że "bezdomność w Irlandii nie jest problemem - to są po prostu ludzie, którzy konfrontują się z trudnymi dla siebie czasami i okolicznościami".

Szef organizacji McVerry Trust, Pat Doyle, powiedział dla Irish Times, że te kamienice są dla organizacji "wielkim i hojnym darem" ze strony jezuitów. Należały one do wspólnoty zakonnej przez wiele lat. Doyle wyraził w imieniu organizacji wdzięczność dla Towarzystwa Jezusowego.

Albertynki z Krakowa oddały mieszkania bezdomnym [REPORTAŻ] >>

Remont i przystosowanie dla mieszkań socjalnych w budynkach przy Gardiner ma być ukończone na Boże Narodzenie 2019 roku.

Liczba osób żyjących w Dublinie w mieszkaniach przejściowych wzrosła z 1028 w 2016 roku do 1121 w 2017 roku. Są wśród nich także dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Te domy w centrum miasta są warte kilka milionów. Jezuici oddali je bezdomnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.