Ten kościół ma już kilkaset lat, lecz został poświęcony w tym roku. Jego patronem jest święty, o którym prawdopodobnie nie słyszałeś

Fot. Autorstwa MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9897840
KAI / tk

- Spotkanie z Bogiem zawsze przemienia nas, jeżeli jesteśmy prawdziwi na modlitwie – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas uroczystości konsekracji kościoła św. Gotarda w Kaliszu i poświęcenia organów.

Bp Bryl podczas poświęcenia kościoła w Kaliszu

W homilii biskup kaliski podkreślił, że konsekracja świątyni przypomina o bezwzględnym prymacie Boga w życiu człowieka i wspólnoty. - Niech ta świątynia przypomina nam, że Pan jest z nami w codziennym życiu. Ten kościół jest miejscem, w którym doświadczamy Jego obecności, ale jest też miejscem niezwykłego spotkania z Jezusem – powiedział celebrans.

Zachęcił wiernych, aby przechodząc obok kościoła pozdrowili Pana Jezusa. – Jest taki piękny zwyczaj, że jak przechodzimy albo przejeżdżamy obok kościoła, to wyrażamy naszą wiarę w Boga w różny sposób, np. żegnając się, zdejmując czapkę, szczególnie panowie, czy w sercu odmawiając jakiś akt strzelisty. Bardzo chciałbym drodzy parafianie i goście przypomnieć o tym zwyczaju i do niego zaprosić, więcej zmobilizować do tego, aby przechodząc obok kościoła, przypomnieć sobie, że Pan Bóg jest z nami w każdym czasie – zaznaczył kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Wskazał, że świątynia to miejsce, w którym wierni spotykają się, aby razem wołać do Boga. – Przychodzę do kościoła, żeby być blisko Pana Boga. Przychodzę nie tylko z moimi sprawami, ale chcę pamiętać o sprawach moich sióstr i braci. Chce modlić się za tych, którzy są wokół mnie – mówił biskup kaliski.

Podkreślił, że kościół jest miejscem przemiany człowieka. – Chciałbym, żebyśmy będąc w tej świątyni, ciesząc się jej pięknym, modląc się jak najlepiej potrafimy, pozwalali, by Jezus nas przemieniał. Spotkanie z Bogiem zawsze jest przemieniające, jeżeli my jesteśmy prawdziwi na modlitwie. Jeżeli nie będziemy udawać to te spotkania będą nas przemieniać. Pozwólmy na to – przekonywał bp Bryl.

Początki kościoła św. Gotarda w Kaliszu

Kościół św. Gotarda w Kaliszu sięga swoją historią czasów średniowiecza, jednak nie znana jest dokładna data jego powstania. Prawdopodobnie imię św. Gotarda zostało nadane po 1135 r., kiedy to Bolesław Krzywousty udał się z pielgrzymką do grobu świętego.

Ok. 1900 r. powstał plan budowy murowanej świątyni na miejscu bardzo zdewastowanej kaplicy. Ostateczna decyzja o budowie kościoła zapadła w 1907 r., a jej inicjatorem był proboszcz dobrzecki kanonik kolegiaty ks. Franciszek Jüttner. Kolejnym budowniczym był ks. Szafnicki, który postanowił, aby wieża kościelna była najwyższą w mieście. Budowę kościoła zakończono w 1910 r.

W 1913 r. dotychczasowy kościół filialny parafii Dobrzec został przekształcony w samodzielną parafię, a proboszczem mianowano ks. Władysława Kiełbasińskiego. 4-5 maja 1913 r. poświęcenia świątyni i nowego cmentarza dokonał ks. Szafnicki, delegat biskupa kujawsko-kaliskiego.

13 maja 1922 r. proboszczem został ks. Stefan Martuzalski. W tym czasie na terenie parafii powstało wiele inicjatyw: dom dla Towarzystwa Trzeźwość, biblioteka i czytelnia, dom dla organisty i kościelnego. W 1929 r. ks. Martuzalski sprowadził do Kalisza siostry felicjanki.

Kościół został rozbudowany w 1950 r. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Michał Ślipek, ks. Jan Lewandowski, ks. Józef Sieradzan, ks. Bolesław Stefaniak. Od 2015 r. proboszczem jest ks. prał. Andrzej Latoń.

W Polsce są tylko dwie parafie noszące imię św. Gotarda. W ostatnim czasie dokonano przebudowy ołtarza głównego i pulpitu, odnowiono zdobienia kościoła, zakupiono ławki i sprawiono nowe organy. Przy parafii działa Fundacja Światło i Sól, która dba o rozwój dobrej i chrześcijańskiej kultury w całym mieście, inspirując szereg inicjatyw lokalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ten kościół ma już kilkaset lat, lecz został poświęcony w tym roku. Jego patronem jest święty, o którym prawdopodobnie nie słyszałeś
Komentarze (3)
KK
~Karol Kwiat
11 maja 2023, 16:28
Takich ciekawostek jest w Polsce kilkaset skromnie licząc
AS
Antoni Salowski
11 maja 2023, 13:55
Uwaga merytoryczna do autora artykułu: rzeczony kościół został POŚWIĘCONY, a nie konsekrowany! Konsekruje się osoby (np. dziewice) oraz Ciało i Krew Pańską, bo wierzymy w realną w Nich obecność Chrystusa. Poświęca się budynki, ołtarze itp. na wyłączną służbę Bogu. Poza tym błogosławi się inne przedmioty kultu religijnego lub codziennego. Wstyd dla jezuickiego portalu, że takie oczywiste błędy popełnia w publikowanych tekstach. Garść informacji można znaleźć np. tutaj: http://parafiakolbe.pl/poswiecenie-blogoslawienstwo-czy-konsekracja/
RE
~Renata Enc...
10 maja 2023, 12:16
Jako ciekawostkę podam, że w Polsce jest jeden kościół, któremu patronuje 2 świętych. Obaj są bardzo ważni dla Kościoła, ale obaj nie do końca docenieni. Są to św. Franciszek Salezy i św. Andrzej Bobola. Warto odszukać te parafię. Chociaż nie podam miejscowości to podpowiem, że znajduje się przy drodze krajowej nr 77. Może kogoś zachęcę do bliższego poznania tych obu świętych i tej Parafii pod wezwaniem św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli. -;)