Tłumy wiernych żegnały bp. Stefana Siczka

(fot. diecezja.radom.pl)
KAI / pz

Diecezja radomska pożegnała biskupa pomocniczego Stefana Siczka. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 sierpnia w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

Mszy świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił bp Paweł Socha. W liturgii uczestniczyło kilkunastu biskupów, 240 księży m.in. z diecezji radomskiej, kieleckiej i sandomierskiej. Abp Celestino Migliore reprezentował ks. prałat Mirosław Wachowski, sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Do Radomia przyjechała także najbliższa rodzina zmarłego bp. Siczka.

Witając wiernych biskup radomski Henryk Tomasik powiedział, że "Żyć Ewangelią to było zawołanie biskupie Stefana Siczka". - Tego uczył się młody alumn, student, kapelan sióstr zakonnych, ojciec duchowny. Był zatroskany o formację duchową alumnów, kapłanów, sióstr zakonnych oraz wiernych, aby wszyscy żyli Ewangelią. Dziękujemy Bogu za gorliwego pasterza i wiernego świadka Chrystusa, za jego zatroskanie, aby wierni żyli Ewangelią - powiedział ordynariusz radomski.

DEON.PL POLECA

W dalszej części uroczystości odczytał list od Benedykta XVI. Ojciec Święty zapewnił, że w "modlitwie poleca miłosiernemu Bogu świętej pamięci zmarłego, dziękując za jego oddanie dla Kościoła, za kapłańskie i biskupie świadectwo wiary oraz wszelkie dobro, które przez jego gorliwą posługę stało się udziałem wiernych". Wyraził również "wdzięczność za jego troskę o formację kapłanów, osób zakonnych, alumnów oraz osób świeckich zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, podejmowaną sumiennie w duchu biskupiego zawołania Żyć Ewangelią".

Ojciec Święty docenił też "szczególną posługę jako ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, kapelana w Domu Generalnym w Zgromadzeniu Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce, wikariusza generalnego i biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Pod telegramem podpisał się kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Podczas Mszy pogrzebowej homilię wygłosił bp Paweł Socha, emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i przyjaciel bp. Siczka. - Uderza nas wszystkich hasło biskupie 'Żyć Ewangelią', to znaczy żyć w Chrystusie - mówił bp Socha. Powiedział też, że "bp Stefan akcentował przeżywanie treści słowa Bożego, które czytał i rozważał w swoim sercu, był także biskupem maryjnym".

- Znany był jako ojciec duchowny i szafarz Bożego Miłosierdzia. Wiedział, że zadaniem ojca duchownego jest przede wszystkim przekazywanie życia duchowego. Dla bp. Stefana szafarstwo Bożym Miłosierdziem w sakramencie pokuty i kierownictwo duchowe stało w centrum jego misji ewangelizacyjnej - mówił bp Socha.

Kaznodzieja stwierdził też, że życie zmarłego biskupa było "pełne męskiej odwagi i mocy Bożej". - Nie uciekał od trudów apostolskiej posługi. Kochając słowo Boże i żyjąc nim, chciał wierne naśladować swojego mistrza jakim był św. Paweł. Pogarszający się stan zdrowia od 2009 roku, wielokrotne i długie okresy leczenia szpitalnego, były dla niego lekcją dźwigania krzyża, ale twórczo - powiedział emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Na zakończenie liturgii ks. Piotr Turzyński, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu odczytał fragament testamentu bp. Siczka. "Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za dar życia (...). Dziękuję Ci Boże, że pozwoliłeś mi przeżyć kapłaństwo w tych czasach, w latach zmagań z wrogami Kościoła, a następnie w latach błogosławionego pontyfikatu Jana Pawła II. Dziękuję Ci Duchu Święty, że pozwoliłeś mi uczestniczyć w procesie wychowania kapłanów jutra i ludu Kościoła radomskiego. Dziekuję ludziom, których spotkałem na drodze życia i posługi" - napisał zmarły biskup pomocniczy.

Odczytano również listy od abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, abp Józefa Kowalczyka - Prymasa Polski, abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. W imieniu księży przemówił ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w imieniu sióstr służek przemówiła wieloletnia przełożona generalna tego zgromadzenia s. Danuta Wróbel, a w imieniu wiernych świeckich Anna i Marek Kwiatkowscy z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

Bp Stefan Siczek urodził się 20 września 1937 roku w Siczkach koło Radomia. Rodzicami jego byli Jan i Julianna z domu Kamińska. Naukę w zakresie szkoły średniej zaczął w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie. Gdy władze komunistyczne zamknęły tę szkołę, przeniósł się do Radomia, gdzie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Tytusa Chałubińskiego. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1955 roku, studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Święcenia kapłańskie przyjął w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka 27 maja 1961 roku. Do roku 1963 pracował jako wikariusz parafii pw. św. Pawła w Sandomierzu. Został skierowany na studia do Rzymu, lecz władze państwowe nie zgodziły się na jego zagraniczny wyjazd i nie wydały mu paszportu. Rozpoczął więc studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od roku 1967, po obronie doktoratu, pracował jako wikariusz w parafii Sucha koło Pionek (1967-1969) oraz Ćmielów (1969-1972). Od 1972 r. był ojcem duchownym alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Posługę tę pełnił do 1986 roku, kiedy to został kapelanem w Domu Generalnym Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce.

Jan Paweł II mianował go 25 marca 1992 roku biskupem pomocniczym nowoutworzonej diecezji radomskiej, przyznając stolicę tytularną w Dagno. Sakrę biskupią otrzymał 11 kwietnia 1992 r. w Radomiu z rąk kard. Józefa Glempa. Jako zawołanie pasterskie wybrał słowa: "Żyć Ewangelią".

Dwukrotnie - po śmierci bp. Jana Chrapka oraz po przeniesieniu bp. Zygmunta Zimowskiego pełnił funkcję administratora diecezji radomskiej. Był dziekanem Kapituły Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Był honorowym obywatelem gminy Jedlnia Letnisko.

Bp Stefan Siczek został pochowany w Grobowcu Biskupów Radomskich, na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Uroczystości pogrzebowe były transmitowane przez Radio Plus Radom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tłumy wiernych żegnały bp. Stefana Siczka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.