To doskonały przykład nowej ewangelizacji

To doskonały przykład nowej ewangelizacji
KAI / drr

Za doskonały przykład nowej ewangelizacji uznał kard. Karl Lehmann katechizm dla młodzieży „YouCat”.

Podczas prezentacji jego niemieckiej wersji 28 marca w Moguncji przewodniczący Komisji Wiary w Konferencji Biskupów Niemieckich podkreślił, że „YouCat” stanowi „udaną syntezę materiałów z Katechizmu Kościoła Katolickiego”. Fakt, że przy redakcji „YouCat” pracowało wielu młodych ludzi, jest czymś nowym, podkreślił kard. Lehmann i dodał, że wobec tego katechizm nie został narzucony młodzieży, lecz to sama młodzież stała się w znacznym stopniu podmiotem „YouCat”, bo to ona stawiała pytania, a także miała wpływ na język tej publikacji.

Jest to niezwykłe świadectwo odnowy w tradycji Katechizmu, a zarazem nowe podejście do młodego pokolenia – uważa kard. Lehmann. Katechizm dla młodzieży został przygotowany w formie pytań i odpowiedzi oraz komentarzy na marginesie. Biskup Moguncji uważa, że ta forma jest „dobrym przykładem wczucia się w dzisiejszą kulturę młodzieżową”, gdyż „wiara Kościoła została zręcznie powiązana z mentalnością współczesnych młodych ludzi”.

Wielkie wrażenie na kard. Lehmannie zrobiła też przedmowa Benedykta XVI. Przewodniczący Komisji Wiary w Konferencji Biskupów Niemieckich uważa, że poprzez nowe media, zwłaszcza korzystanie z Internetu, papież pragnie umożliwić nową wspólnotę między młodymi ludźmi, którzy będą dyskutowali nad wielkimi problemami, również jako owoc Światowych Dni Młodzieży. W epoce umiędzynarodowienia kontaktów i w sytuacji katolicyzmu otwartego na świat „YouCat” może stać się „sercem” nowej ewangelizacji. Jest to doskonały przykład nowej ewangelizacji, który powinien spotkać się z wielką uwagą i uznaniem – stwierdził kard. Lehmann.

DEON.PL POLECA

Ks. dziekan Johannes zu Eltz z Frankfurtu podkreślił, że autorom „YouCat” udało się „przedstawić całość wiary językiem, którym posługuje się dzisiejsza młodzież”. Wyraził nadzieję, że Katechizm zachęci młodych ludzi do „ciekawego dialogu z wiarą”, a zarazem będzie „narzędziem do dialogu na równym poziomie” z młodzieżą.

Bernhard Meuser, dyrektor Wydawnictwa Pattloch poinformował, że wstępny nakład niemieckiej wersji „YouCat”, wynosi 100 tys. egzemplarzy. Przyznał, że wydawnictwu bardzo zależy, żeby „YouCat” szybko znalazł się na liście bestsellerów. Dochód ze sprzedaży tej publikacji przeznaczony jest na potrzeby fundacji, która finansuje młodzieżowe projekty nowej ewangelizacji.

Niemieckojęzyczna wersja katechizmu dla młodzieży ukazała się w wydawnictwie Pattloch 25 marca. Licząca 304 strony publikacja pod redakcją metropolity Wiednia, kard. Christopha Schönborna, składa się z 527 pytań i odpowiedzi i jest oparta na opublikowanym w 1992 r. Katechizmie Kościoła Katolickiego. W redakcji „YouCat”, obok księży, teologów i religioznawców, uczestniczyło 65 przedstawicieli młodzieży z krajów niemieckojęzycznych.

Na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w sierpniu br. przygotowanych będzie 700 tys. egzemplarzy katechizmu w 15 językach. W prezencie od papieża otrzymają go wszyscy uczestnicy ŚDM. „YouCat”, wydany dotychczas w 15 językach świata, zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej w Watykanie 13 kwietnia. Trwają prace nad kolejnymi tłumaczeniami katechizmu dla młodzieży, który zostanie przetłumaczony ogółem na 25 języków, m.in. na arabski i chiński.

W przedmowie do „YouCat” papież wyjaśnił, że przygotowując katechizm jego redaktorzy mieli na uwadze fakt, iż nie tylko różnią się od siebie kontynenty wraz z ich kulturami i narodami, ale że te „kontynenty” istnieją również w poszczególnych społeczeństwach: inaczej bowiem myśli robotnik, inaczej rolnik, fizyk myśli inaczej niż filolog, przedsiębiorca inaczej niż dziennikarz, a młody człowiek – inaczej niż ludzie starsi. Dlatego też uznano, że tekst wymaga „przekładów” dla różnych środowisk, aby w ten sposób mógł stanowić odpowiedź na pytania w sposób zgodny z duchem tych środowisk.

„Na Światowych Dniach Młodzieży – w Rzymie, Toronto, Kolonii czy Sydney – spotykają się młodzi ludzie z całego świata, którzy chcą wierzyć, którzy szukają Boga, kochają Chrystusa i chcą być wspólnotą drogi” – podkreślił Benedykt XVI. „Tak więc – dodał – pod sprawdzoną redakcją kardynała Christopha Schönborna” powstała idea stworzenia YouCat specjalnie przeznaczonego dla młodzieży”.

Papież wyraził nadzieję, że będzie to „książka, która zafascynuje młodych ludzi”. Pragnie też, aby młodzi ludzie studiowali katechizm. „Proszę was, studiujcie katechizm namiętnie i wytrwale! Studiujcie go w ciszy pokoju, czytajcie we dwoje, jeśli jesteście zaprzyjaźnieni, twórzcie grupy czytelnicze, wymieniajcie się swoimi spostrzeżeniami w Internecie. Na różne sposoby rozmawiajcie o swojej wierze!” – apeluje Benedykt XVI do młodego czytelnika.

„Musicie wiedzieć, w co wierzycie. Musicie tak precyzyjnie znać swoją wiarę, jak informatyk zna system funkcjonowania komputera. Musicie go rozumieć tak, jak dobry muzyk zna grany przez niego utwór. Tak, musicie być zakorzenieni w wierze bardziej niż pokolenie waszych rodziców, aby móc zdecydowanie i z większą siłą oprzeć się wyzwaniom i pokusom współczesnych czasów” – napisał papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To doskonały przykład nowej ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.