"To ogromne wyzwanie duszpasterskie"

(fot. youtube.com)
KAI / pz

To jedno z najważniejszych wyzwań duszpasterskich - mówi bp Henryk Tomasik, komentując najnowsze dane przedstawione przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W diecezji radomskiej do kościoła w niedzielę chodzi średnio 38,6% katolików, a do Komunii św. przystępuje 15,6% wiernych. Są to wskaźniki niższe od danych ogólnopolskich (39,1% i 16,3%).

Bp. Tomasika niepokoi najbardziej postawa niektórych rodziców wobec dzieci. Jest to m.in. brak zatroskania o wychowanie religijne oraz brak udziału w niedzielnej Mszy świętej. - Bolejemy, że jest taka grupa rodziców. Dlatego jest to ogromne wyzwanie duszpasterskie. Zachęcam, abyśmy głębiej przeżywali niedzielną Eucharystię. Często wspominamy św. Jana Pawła II. Cieszymy się z pięknego pontyfikatu i kanonizacji, ale musimy przypomnieć też jego słowa, że "prawdą zasadniczą, nie tylko doktrynalną, ale równocześnie egzystencjalną jest, że Eucharystia buduje Kościół".

Bp Tomasik odniósł się także do wzrostu liczby osób przystępujących do Komunii św. - To ciekawy znak, mówiący o pogłębionej formacji części naszych wiernych, że istnieje coraz większa grupa, która świadomie i w sposób pełny uczestniczy we Mszy świętej - powiedział biskup.

DEON.PL POLECA

Z danych wynika również, że w ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 mln. - Ale zapomniano, że ok. 2 mln Polaków wyjechało z kraju. To ważny fakt, o którym nie mówi się w mediach w kontekście podawania liczby osób uczestniczących w niedzielnej Mszy świętej - zauważył biskup radomski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To ogromne wyzwanie duszpasterskie"
Komentarze (2)
14 lipca 2014, 15:03
Ogromnym wyzwaniem dla każdego z nas  będzie sie przestawić z myślenia iż Polak=katolik.  Dla szerokiej rzeszy zawodowych pluszowych ewangelizatorów obecna porażka form duszpasterskich niech będzie mobilizacją w poszukiwaniu tego, co ich współcześne trendy zatraciły. I pozostaje do przemodlenia jeszcze ewidentna porażka szkolnej katechizacji.
M
msl
14 lipca 2014, 14:52
Tak czy siak, panowie- trzeba się wziąć do roboty!