"To przesłanie jest silnym apelem o pojednanie"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Wizyta patriarchy Cyryla w Polsce i wystosowane wraz z Kościołem katolickim przesłanie do narodów Polski i Rosji były silnym apelem o pojednanie między prawosławnymi a katolikami - ocenił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk.

- Nie usłyszeliśmy, co Polacy przebaczają Rosjanom, za co Kościół prawosławny pragnie przeprosić Kościół katolicki w Polsce, lecz możliwe, że jeszcze do tego dojdzie. Niemniej apel o pojednanie został wystosowany - powiedział arcybiskup Szewczuk, cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

Hierarcha zwrócił uwagę, że podczas zakończonej w niedzielę wizyty patriarcha moskiewski i całej Rusi rozpoczął dialog nie tylko ze zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w Polsce, ale i ze Stolicą Apostolską.

- Jest to konkretny krok w kierunku wprowadzania zmian wewnątrz Kościoła prawosławnego i Kościoła katolickiego, krok na rzecz wspólnego przebaczenia i pojednania - podkreślił.

DEON.PL POLECA


Arcybiskup Szewczuk zaznaczył, iż chciałby, żeby podobny dialog został nawiązany między rosyjskim Kościołem prawosławnym a Kościołem greckokatolickim.

- Chciałbym, żeby do podobnych wydarzeń doszło na Ukrainie. Po pierwsze byłoby nam przyjemnie, gdyby doszło do osobistego dialogu na poziomie naszych Kościołów. By patriarcha moskiewski uznał za partnera do dialogu Ukraiński Kościół Greckokatolicki, gdyż dotychczas rozmawia się o nas tylko z Ojcem Świętym w Watykanie i dzieje się to zazwyczaj bez nas - oświadczył zwierzchnik grekokatolików.

- My także powinniśmy iść drogą takiego pojednania, dlatego że bez niego nie uda się nam budować przyszłości. Bez tego nie można powstrzymać rusyfikacji Ukrainy i ukrainofobii w Rosji - podkreślił arcybiskup Szewczuk.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I przebywał w Polsce przez cztery dni. Kluczowym punktem wizyty była piątkowa uroczystość w warszawskim Zamku Królewskim, gdzie Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podpisali pierwszy w historii wspólny dokument z przesłaniem do narodów Polski i Rosji. - Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem - głosi dokument. - Każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku powinien widzieć przyjaciela i brata - napisano w nim.

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego uznaje zwierzchność Rzymu od czasu Unii Brzeskiej z 1596 roku. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczpospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To przesłanie jest silnym apelem o pojednanie"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.