To sanktuarium w Libanie odwiedzają chrześcijanie i muzułmanie. Rozpoczął się jubileusz

(fot. widok na miasto Harissa, jedno z najpiękniejszych chrześcijańskich miast w Libanie, michael y / unsplash)
vaticannews / pch

W Libanie rozpoczęły się uroczyste obchody 110. rocznicy powstania sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu w Harissie. Znajduje się ono około 20 km od stolicy kraju - Bejrutu i wznosi się na wzgórzu Harissa.

Jego budowę rozpoczęto w 1904 r., w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Każdego roku odwiedza je ok. 2 mln pielgrzymów, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którzy czczą Maryję, o której wspomina Koran. Muzułmanki przybywają do sanktuarium, aby prosić o łaskę macierzyństwa. Obok sanktuarium wznosi się dziewięciometrowy posąg Maryi.

DEON.PL POLECA

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się odprawieniem uroczystej Mszy św., po czym otwarto "drzwi święte" sanktuarium, które pozostaną otwarte przez cały rok. W 2016 r. maronicki patriarcha Antiochii kard. Beszara Butros Rai w sanktuarium w Harissie poświęcił Liban i cały Bliski Wschód Niepokalanemu Sercu Maryi.

Film z modlitwy i przejścia przez Drzwi Święte:

Opublikowany przez Sanctuary Harissa Niedziela, 5 sierpnia 2018

Sanktuarium to było miejscem kilku ważnych wydarzeń w życiu Kościoła katolickiego nie tylko Libanu, ale w wymiarach powszechnych. W maju 1997 św. Jan Paweł II w czasie swej dwudniowej podróży do tego kraju spotkał się tam z młodzieżą i podpisał posynodalną adhortację apostolską "Nowa nadzieja dla Libanu". A w 2 lata później właśnie w Harissie odbyły się centralne obchody VII Światowego Dnia Chorego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To sanktuarium w Libanie odwiedzają chrześcijanie i muzułmanie. Rozpoczął się jubileusz
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.