To świeccy są szansą nowej ewangelizacji

(fot. giampaolo_macorig / flickr.com)
KAI / slo

Szansą dla nowej ewangelizacji jest zaangażowanie w nią świeckich, a zaangażowanych w sprawy Kościoła osób są w Polsce dziesiątki tysięcy - uważa bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Mówiąc o akcjach ewangelizacyjnych, biskup podkreślił, że ważne jest w nich nastawienie na to, by nie ograniczać się do jednego wydarzenia. - Akcja czy wydarzenie ewangelizacyjne ma być prowokacją, ale najważniejsze pytanie brzmi, co dalej? - podkreśla bp Ryś. Podaje przykład ze swojej archidiecezji krakowskiej, gdzie w trzeci tydzień października zorganizowany będzie weekend ewangelizacyjny. Z tej okazji ok. 50 wspólnot kościelnych zgłosiło się, by zagwarantować odbiorcom akcji ewangelizacyjnej miejsce, gdzie będą mogli pomnażać i rozwijać swoja wiarę. - Proces dojrzewania w wierze rozłożony jest na lata, ważne, żeby człowieka wprowadzić w Kościół, w konkretną wspólnotę - mówi bp Ryś.

Niebagatelną rolę w ewangelizowaniu biskup przypisuje wierzącym świeckim. - Jeśli chcemy na wydarzenie ewangelizacyjne zaprosić np. studentów, to ważne jest, by każdy z 1200 członków duszpasterstw akademickich w Krakowie przyprowadził pięciu znajomych i już mamy 6 tys. osób - podkreśla bp Ryś. - Ja nie znam kolegów tych studentów, nie chodzę na te uczelnie a nawet gdybym chodził, to i tak byłbym tam "cudakiem". Za to student należący do duszpasterstwa jest na swojej uczelni, wśród znajomych, w swoim świecie. Może ich zaprosić, a ja podpiszę się pod tym zaproszeniem.

DEON.PL POLECA

Zdaniem bp. Rysia w Polsce są dziesiątki tysięcy świeckich zaangażowanych w sprawy Kościoła i nową ewangelizację należy "robić z nimi". - Pytanie co jeszcze księża mogą zrobić, by dotrzeć do tych, którzy odeszli z Kościoła, jest frustrujące, bo sami księża nie mogą niczego zrobić - mówi biskup. - Ewangelizować musimy wszyscy - duchowni i świeccy - jako Kościół.

Biskup był 18 kwietnia gościem 125. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Warszawie. Mówił o roli osób konsekrowanych w nowej ewangelizacji. - Ta rola nie sprowadza do tego, co zakonnice mogą zrobić, tylko kim są - podkreślił. - Skuteczność ewangelizacji zależy od tego jakim jesteśmy Kościołem, czy jesteśmy wspólnotą ludzi wierzących. A konkretna wspólnotowość realizuje się w zgromadzeniach zakonnych.

Zdaniem biskupa, wzbogacające jest istnienie w Kościele - obok "starych" zgromadzeń - nowych wspólnot posoborowych. - I te "stare" i nowe mogą się wzajemnie od siebie uczyć sposobów życia we wspólnocie - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To świeccy są szansą nowej ewangelizacji
Komentarze (3)
AC
Anna Cepeniuk
19 kwietnia 2012, 10:17
A ja myślę, że brak jest właściwego prowadzenia wspólnot, do których trafiają nawróceni.. Przypadkowe przydzielanie duszpasterzy do ich prowadzenia, czy znikoma liczba kapłanów przygotowanych do prowadzenia kierownictwa duchowego........... No i oczywiście wzywanie świckich do dawania świadectwa........ a gdzie "paterze dający życie za owce"..........
CD
czytaj dokładnie nie pobieżnie
18 kwietnia 2012, 23:20
Myślę sobie, że szansą nowej ewangelizacji są wszyscy. no przecie powiedział to: "Ewangelizować musimy wszyscy - duchowni i świeccy - jako Kościół"
A
Adam
18 kwietnia 2012, 23:15
 Myślę sobie, że szansą nowej ewangelizacji są wszyscy. Mówienie, że bardziej świeccy albo że bardziej duchowni mija się z celem. Wszyscy, każdy zgodnie ze swoim powołaniem, są szansą nowej ewangelizacji. Pozdrawiam!