"To świętokradztwo!" Zdjęcia kobiet rozdających Komunię w czasie Mszy wywołały furię. Kto ma rację?

(fot. Deposit Photos)
Marek Blaza SJ / kw

Fotografie misjonarek rozdających Komunię podczas Mszy świętej wywołały falę bardzo ostrych komentarzy. Czy rzeczywiście jednak kobiety nie mają prawa do udzielania Komunii?

Cała sytuacja miała miejsce w sobotę, 27 kwietnia, gdy misjonarki z Brazylii ze wspólnoty Shalom rozdawały Komunię w czasie Mszy św. w jednym z warszawskich kościołów. Zapytaliśmy o to specjalistę - Marka Blazę SJ, wykładowcę teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz znawcę liturgii różnych obrządków.

Jak pisze jezuita:

DEON.PL POLECA

"Warto przypomnieć dokument pt. "Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej". W pkt. 1 czytamy: "Biskupi diecezjalni mogą upoważnić mężczyzn, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku 25 do 65 lat do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej". W pkt. 8. czytamy: "Szafarz nadzwyczajny podczas pełnienia tej posługi w czasie Mszy św. winien być ubrany w albę, a jeśli trzeba przepasany cingulum. Pełniąc swą posługę poza Mszą św., może nosić zwykłe ubranie. Siostry zakonne spełniają posługę nadzwyczajnego szafarza w swoim stroju zakonnym, a osoby życia konsekrowanego w swoim stroju".

Ponadto w Mszale Rzymskim dla diecezji polskich znajduje się "UPOWAŻNIENIE DO JEDNORAZOWEGO ROZDAWANIA KOMUNII ŚWIĘTEJ". Znajduje się on w tym mszale na s. (6). W mszale napisano:

  1. Ordynariusze miejscowi mogą pozwolić poszczególnym kapłanom, aby w razie prawdziwej potrzeby upoważnili odpowiednią osobę, która jednorazowo będzie rozdawała Komunię św.
  2. Jest rzeczą stosowną, aby osoba wyznaczona do jednorazowego rozdawania Komunii św. otrzymała upoważnienie w sposób niżej opisany.
  3. Gdy odbywa się łamanie Chleba, wyznaczony do rozdawania Komunii podchodzi do ołtarza i staje przed celebransem. Po skończeniu "Baranku Boży" kapłan błogosławi go mówiąc: Niech Bóg Cię błogosławi, abyś godnie rozdawał swoim braciom i siostrom Ciało Chrystusa. Wyznaczony odpowiada: Amen.
  4. Gdy kapłan przyjmie Najświętszy Sakrament, komunikuje szafarza, jeżeli on tego pragnie. Następnie podaje mu puszkę lub naczynie z komunikantami i razem z nim przystępuje do rozdawania Komunii wiernym.

Należy nadmienić, że w wielu krajach również świeckie kobiety za zgodą kompetentnej władzy kościelnej mogą udzielać Komunii św. jako szafarze nadzwyczajni. Na fotografiach jako nadużycie postrzegane jest to, że główny celebrans nie udziela Komunii św., podczas gdy udzielają Komunii szafarze nadzwyczajni. Następną problematyczną kwestią jest udzielanie Komunii św. pod dwiema Postaciami przez szafarzy nadzwyczajnych. Nawet diakon jako szafarz zwyczajny powinien udzielać Komunii św. zwłaszcza pod postacią wina.

Pisanie jednak o świętokradztwie i profanacji w sytuacji zarejestrowanej na tych zdjęciach stanowi postawienie bardzo poważnego zarzutu wobec tych osób. Same fotografie nie są dowodem na zaistnienie świętokradztwa i/lub profanacji. Nie każde nadużycie liturgiczne jest profanacją albo świętokradztwem. Podobnie jak nie każda opinia teologiczna nie mieszcząca się w granicach ortodoksji, jest herezją.

Innymi słowy, żeby wpaść w herezję albo popełnić świętokradztwo, "trzeba bardzo się postarać", mieć złe intencje. To raczej ci, którzy tak lekką ręką rozgłaszają, że te misjonarki lub ten ksiądz popełnili świętokradztwo i sprofanowali Najświętszy Sakrament, dokonują samosądu. Tak poważne zarzuty mogą być potwierdzone jedynie przez kompetenetną władzę kościelną. Niestety, zawsze znajdą się tacy, którzy dla poparacia swoich przekonań wytaczają ciężko artylerię, bawiąc się w Nauczycielski Urząd Kościoła.

To są zwykli (post)moderniści uważający się za obrońców doktryny katolickiej. Oni zamiast cnót Boskich wiary, nadziei i miłości, obrali inne: arogancję, ignorancję i nonszalancję"

Marek Blaza SJ - jezuita i birytualista. Wykłada teologię ekumeniczną i dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym, sekcja św. Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie. Jako kapłan-birytualista posługuje w rycie bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-rumuńskim, zachowując przy tym swój rodzimy ryt łaciński. Na mocy dekretu Metropolity Przemysko-Warszawskiego Arcybiskupa Jana Martyniaka z dnia 4 kwietnia 2007 r. został ustanowiony duszpasterzem akademickim dla młodzieży studenckiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) w Warszawie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To świętokradztwo!" Zdjęcia kobiet rozdających Komunię w czasie Mszy wywołały furię. Kto ma rację?
Komentarze (14)
DP
Dorota Pietras
5 października 2021, 21:58
Przyznam szczerze, że kiedyś myślałam podobnie.Jednak tu w Niemczech,a przebywam od kilku lat z przerwami w różnych rejonach Niemiec to normalne.Ostatnio na mszy ksiądz i diakon usiedli,a rozdanie komunii powierzyli kobiecie szafarce akurat podczas tej mszy. Byłam trochę zaskoczona, wcześniej nie podeszlabym do komunii,ale ponieważ wiem, iż papież dopuścił takie sytuacje,podążylam za resztą. Dla Niemców oczywiście to normalna sytuacja, także rozdawanie komunii na rękę,od czasu pandemii nie wolno księżom inaczej, pytałam parę razy.No coż...
PM
Pola Magierska
1 maja 2019, 21:31
I bardzo dobrze, że wywołały furię! Poczytajcie, co diabeł powiedział o szafarzach świeckich i o Komunii Św. na rękę przez opętanego: [url]https://gloria.tv/text/3Vn3H4GVKA6EDoTFvZoS7LTqH[/url] (o. Bonawentura Meyer, "Ostrzeżenie z zaświatów"). Zgodnie z tym, co można przeczytać w tej relacji z egzorcyzmów, po to Pan Bóg ustanowił SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA aby to kapłani sprawowali sakramenty. Przez sakrament kapłaństwa Pan Bóg nadaje kapłanom kompetencje sprawowania sakramentów. Nie bez przyczyny sakrament ten został ustanowiony w Wielki Czwartek wraz z sakramentem Eucharystii. Nie trzeba być wielkim teologiem, żeby łączność pomiędzy sakramentem kapłaństwa i Eucharystii zauważyć. Natomiast jeżeli wykształcony teolog tej łączności nie widzi i nie rozumie, to coś jest z tym tologiem nie tak.
KN
Krzysiek Niepiekło
1 maja 2019, 12:27
Ga 3 Ograniczone zadanie Prawa 23 Do czasu przyjścia wiary byliśmy poddani pod straż Prawa i trzymani w zamknięciu aż do objawienia się wiary. 24 Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą14, [który miał prowadzić] ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie. 25 Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy 26 Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście synami Bożymi - w Chrystusie Jezusie. 27 Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. 28 Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie. 29 Jeżeli zaś należycie do Chrystusa, to jesteście też potomstwem Abrahama i zgodnie z obietnicą - dziedzicami. To tak dla uzupełnienia poprzedniej wypowiedzi. To prawo, które kobietom zabrania, możecie sobie w buty wsadzić.
KN
Krzysiek Niepiekło
1 maja 2019, 20:21
Jak sie tak oburzacie, to przeczytajcie jeszcze raz i jeszcze raz, aż zrozumiecie, co tam Paweł napisał.
KN
Krzysiek Niepiekło
1 maja 2019, 12:22
Jak czytam Ewangelię, to zawsze pierwsi oburzali się faryzeusze. Może jakiś cytat z Ewangelii dla poparcia swojego oburzenia?
1 maja 2019, 03:44
ludzie nie maja wiekszych problemow w zyciu ,niz to kto rozdaje katolickie wafle ?
30 kwietnia 2019, 21:40
Świętokradztwo czy profanacja to na pewno nie jest, ale nadużycie w celebrowaniu Eucharystii jak najbardziej. I dlatego protesty ludzi sa uzasadnione. Czy te panie są prawnie ustanowionymi szafarkami nadzwyczajnymi Komunii Świętej? Nie. Czy w ogóle była potrzeba korzystania z pomocy szafarzy nadzwyczajnych? Tłumów nieprzeliczonych na fotografii nie widzę
W
w.gedymin
30 kwietnia 2019, 18:55
Nawet jakby ateista podnióśł z ziemi hostię ze względu na to jaką jest świętością dla wierzących nie byłoby to zbeszczeszczeniem czy świętokradztwem (np. prezydent). Świętokradztwem były i pewnie jeszcze gdzieniegdzie są tzw. "msze - miesięcznice smoleńskie". O ile czasami włączanie mszy św w uroczystości społeczne jest uzasadnione, zwłaszcza kiedy służy to budowaniu dobra, o tyle w przypadku "smoleńskim" msze św wbudowano w działalność polityczną, gorzej, w umacnianie kłamstwa, manipulacji i szerzeniu nienawiści (dlatego abp Gądecki tak od razu pochwalił decyzję o zakończeniu miesięcznic. Nie zapomnę, sprzed paru lat, krzyku, złości i kłamstw ludzi, którzy właśnie wyszli ze mszy św. smoleńskiej i szli pod pomnik) Polski Kościół szybko, zdecydowanie i głośno zaprotestował przeciwko przerobieniu wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, które mogło być odebrane jako zbeszczeszczenie, odprawia nabożeństwa przebłagalne, ale wobec świętokradztwa w stosunku do Eucharystii największego skarbu Kościoła milczał, milczy i udaje, że nie widzi. Według zasady: cel uświęca środki, także świętokradztwo.
Oriana Bianka
30 kwietnia 2019, 17:54
W wielu krajach świeckie kobiety mogą udzielać Komunii św. jako szafarze i jest tak już od wielu lat. Pierwszy raz przyjęłam Komunię św. od kobiety chyba dwadzieścia lat temu w Katedrze Westminsterskiej w Londynie. Katedra Westminsterska jest główną świątynią katolicką Anglii. Sama wybrałam szafarza kobietę.
Dariusz Piórkowski SJ
30 kwietnia 2019, 18:16
Niektórych kobiety rażą. A po drugie, zamiast patrzeć na sprawę oczami wiary, patrzy się oczami ideologii. Skoro radykalne feministki żądają prawa do święceń, to umożliwienie kobietom rozdawania komunii świętej będzie pierwszym krokiem w tę stronę. To zwykły lęk. Czym kobieta różni się od mężczyzny świeckiego rozdającego komunię św. ? Niczym. Ale jeśli dla niektórych wciąż się różni, to mają kłopot. I stąd cały ten krzyk z profanacją. Jakby kobiety były nieczyste czy niegodne, czy nie wiem, co jeszcze.
Oriana Bianka
30 kwietnia 2019, 18:44
Gdybym nie czytała komentarzy na deonie, to nie zdawałabym sobie sprawy, że jest tak wielu mizoginów, bo w moim realnym życiu takich nie spotykam. Wychowałam się w środowisku, w którym nie było uprzedzeń ze względu na płeć, ale również ze względu na narodowość. Przedziwne, że katolicy mają takie uprzedzenia, bo moim zdaniem taka postawa jest sprzeczna z chrześcijaństwem.
Dariusz Piórkowski SJ
30 kwietnia 2019, 14:50
Marku, jak zawsze do rzeczy i kompetentnie. I z myśleniem. To chyba dość rzadkie dzisiaj.  Cóż, tak paniczna reakcja zwykle odsłania często zwykły brak wiedzy i lęk. 
WR
Wow Ras
1 maja 2019, 16:47
Proponuję więcej artykułów na temat religijności neurotycznej/lękowej. To co się dzieje z ludźmi (zwłaszcza w Polsce), a widać to po komentarzach na deon i dislajkach, to jakieś religijne zaburzenie. Dochodzę (zapewne do pochopnych) wniosków takich, iż wielu z nas jest mocno polskokatolickich, ale niestety daleko niechrześcijańskich. Jeśli "tradycja" (najczęściej źle pojeta) jest czymś więcej niż prawo, to źle się dzieje. 
JM
Jerzy Matejko
30 kwietnia 2019, 11:22
Świetny komentarz O. Blazy. Jasno, czytelnie bardzo kompetentnie ocenia zaistniałą sytuację.