"To wydarzenie niesie wielki ładunek nadziei"

(fot. youtube.com)
KAI / pz

Ze stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zapoznaje dziś biskupów obradujących na 364. zebraniu plenarnym KEP bp Damian Muskus, koordynator generalny krakowskich ŚDM.

Będzie to wydarzenie, które niesie ze sobą wielki ładunek nadziei. Mam nadzieję, że młodzi, także ci żyjący na obrzeżach Kościoła, będą chcieli wziąć w nim czynny udział" - powiedział KAI bp Muskus, informując m.in. o programie przygotowań duchowych do ŚDM i współpracy z władzami samorządowymi.

DEON.PL POLECA

Papieska Rada ds. Świeckich organizuje niebawem sympozjum poświęcone Światowym Dniom Młodzieży. Podczas spotkania Komitet Organizacyjny krakowskich ŚDM przedstawi zarys przygotowań do tego wydarzenia w 2016 r.

Kilka dni temu kard. Stanisław Dziwisz podał oficjalnie, że ŚDM w Krakowie odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. Miejscem zgromadzenia młodzieży (spodziewani są przedstawiciele nawet 100 krajów świata) mają być krakowskie Błonia. Komitet ma przedstawić w Watykanie szczegółowe informacje na temat opcji ewentualnego poszerzenia areału tego miejsca, tak by mogło pomieścić wszystkich chętnych, oraz opracowania miejsc rezerwowych.

Konkretniejszych kształtów nabierają przygotowania duchowe do krakowskich ŚDM. Ruszyły one już w kilku diecezjach - nie tylko w archidiecezji krakowskiej, gdyż wiadomo, że na spotkanie z papieżem przybędzie młodzież z całej Polski. W wielu miastach i diecezjach poza Krakowem, szczególnie podczas poprzedzającego wydarzenia tygodnia misyjnego, odbywać się będą ostatnie przygotowania duchowe.

Za przygotowanie propozycji katechez i modlitw, do wykorzystania przez wszystkie diecezje w kraju, odpowiedzialne są w ramach Komitetu Organizacyjnego dwie sekcje. 21 marca, podczas dnia skupienia dla członków Komitetu, ruszy akcja "L4", której celem jest zachęcenie ludzi chorych i cierpiących do modlitwy za dobre przygotowanie ŚDM.

Jak poinformował KAI bp Damian Muskus, stojący na czele Komitetu Organizacyjnego krakowskich ŚDM, program duchowych przygotowań do tego wydarzenia na najbliższy rok będzie przebiegał pod hasłem "Błogosławieni ubodzy w duchu". Powstał w oparciu o inspirację życiem błogosławionych i świętych, których beatyfikował i kanonizował Jan Paweł II, zwłaszcza tych, którzy "na szczyty swojej świętości wspięli się dzięki umiłowaniu ubóstwa i praktykowaniu go w życiu". - Pierwszą taką postacią będzie sam Jan Paweł II, w następnych miesiącach kolejne postacie stawiane jako wzór - dodał bp Muskus.

Program wypełnią m.in. konspekty katechez, wybór myśli lub przemówień Jana Pawła II o danym świętym lub błogosławionym do wykorzystania w homiliach oraz same papieskie homilie wygłaszane podczas kanonizacji lub beatyfikacji. Każde spotkanie modlitewne w ramach przygotowań będzie się wiązało z wypełnieniem konkretnego czynu miłosierdzia, nawiązującego do postawy świętego.

Przed wakacjami ruszą konkretne dzieła miłosierdzia, do których zachęcana będzie młodzież. Będzie to m.in. zbiórka na letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. W lipcu i sierpniu potrwa akcja zbierania przyborów szkolnych, a jesienią - inicjatywy związane ze wsparciem ubogich i bezdomnych.

Zdaniem bp. Muskusa, w środowisku młodych widać już ogromny entuzjazm przed ŚDM. - Oni chcą się w to zaangażować, otrzymujemy dziesiątki sygnałów od osób indywidualnych, które pytają, w jaki sposób mogą się włączyć w przygotowania - zapewnił koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Jak dodał, w tym kontekście bardzo duże zadanie stoi przede wszystkim przed duszpasterstwami młodzieży w całym kraju, które powinny koordynować zarówno nabór chętnych wolontariuszy, jak i uczestników samego wydarzenia.

"Będzie to wydarzenie, które niesie ze sobą wielki ładunek nadziei. Mam nadzieję, że młodzi, także ci żyjący na obrzeżach Kościoła, będą chcieli wziąć w nim czynny udział" - dodał bp Muskus. Poinformował, że do przyjazdu do Krakowa Komitet będzie przekonywał do ostatniej chwili.

Krakowski biskup pomocniczy przypomniał, że na ŚDM polska młodzież z niecierpliwością oczekiwać będzie także młodych katolików z krajów Wschodu, głównie z byłego bloku komunistycznego. Wspomniał, że wsparciu ich przyjazdu ma służyć akcja "Bilet dla brata", czyli dzieło pomocy młodym z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia.

Bp Muskus poinformował też o współpracy w przygotowaniach z władzami samorządowymi województwa małopolskiego i miasta Krakowa. Odbyły się już cztery takie spotkania, mające na celu omówienie głównie kwestii logistycznych. Wojewoda uruchomił wszystkie podległe mu służby, by włączyły się w przygotowania do ŚDM, a do Komitetu Organizacyjnego skierował swoich współpracowników. Wkrótce odbędą się także spotkania z władzami centralnymi m.in. z MSZ w zakresie uproszczenia procedur ruchu wizowego dla młodych uczestników ŚDM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To wydarzenie niesie wielki ładunek nadziei"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.