Tomasz Franc OP został nowym przedstawicielem delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

Psycholog i certyfikowany psychoterapeuta, delegat prowincjała dominikanów ds. ochrony małoletnich i osób w duszpasterstwie oraz współautor książki " Bezbronni dorośli w Kościele" o. Tomasz Franc OP został nowym przedstawicielem grupy diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony małoletnich i bezbronnych. Będzie koordynował prace tej grupy i w ich imieniu zasiądzie w Radzie przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Co robią delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży?
Delegatki i delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży – to osoby wyznaczone przez biskupa w diecezji lub przełożoną albo przełożonego w zgromadzeniu zakonnym, które odpowiadają przede wszystkim za przyjęcie zgłoszenia oraz uruchomienie stosownych działań, w tym wskazanie możliwości pomocy psychologicznej i duszpasterskiej oraz konsultacji prawnej osobie, która twierdzi, że została skrzywdzona lub jej bliskim.
Dotychczas przedstawicielem grupy delegatów diecezjalnych i zakonnych był ks. Wojciech Rzeszowski, od stycznia br. pełniący obowiązki kierownika Biura Delegata KEP. Podczas szkolenia dla osób zaangażowanych w system ochrony w Kościele w Polsce, które odbyło się w dniach 13-15 maja br. na Górze Świętej Anny, delegatki i delegaci wybrali nowego przedstawiciela. Został nim o. Tomasz Franc, dominikanin. Od 2022 r. pełni on funkcję delegata prowincjała dominikanów ds. ochrony małoletnich i osób w duszpasterstwie.
Kim jest o. Tomasz Franz OP?
Wcześniej o. Tomasz Franc był koordynatorem Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Z wykształcenia psycholog i certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na kanale YouTube dominikanie.pl w cyklu „Q&A Psychologia i wiara” odpowiedział na blisko 50 pytań od widzów z pogranicza psychologii i wiary. Ukazała się również książka „Duch, psychika, ciało. Najczęściej zadawane pytania”. „Zatroszczenie się o siebie poprzez terapię nie jest wystąpieniem przeciwko wierze. Przeciwnie, to bardzo mądre podejście wiary. Ufność w wierze i zadbanie o siebie poprzez sięgnięcie po pomoc specjalisty – jedno drugiego nie wyklucza. Więcej, to dopełnienie pięknego dobra w człowieku. Jeśli ktoś przychodzi na terapię, to należy pamiętać, że przystępuje do niej z całym swoim bogactwem emocjonalno-psychiczno-duchowym. Dla osoby wierzącej oznacza to także obszar wiary” – napisał w niej o. Franc.
Dominikanin uczestniczył w pracach zespołu roboczego opracowującego wskazania do formacji i posługi egzorcystów. W cyklu podcastów „Odbudujmy Dom”, realizowanych wspólnie przez Fundację Świętego Józefa KEP i portal dominikanie.pl, o. Franc był gościem odcinka „Jak wygląda świat oczami sprawcy?”, w którym poruszył temat patologicznej duchowości, mechanizmów działania sprawców oraz sposobów radzenia sobie z traumą. Ostatnio w Wydawnictwie WAM ukazała się książka „Bezbronni dorośli w Kościele. Dlaczego nie potrafimy przeciwstawić się krzywdzie”, będąca zapisem rozmowy Magdaleny Dobrzyniak z o. Tomaszem Francem. Autorzy zadedykowali książkę „Zranionym. Tym, którzy mówią o swojej krzywdzie, i tym, którzy wciąż jeszcze cierpią w samotności i milczeniu – aby usłyszeli, że nie są sami”.
Po raz pierwszy wszyscy delegaci spotkali się razem
Do współpracy w zespole koordynującym prace delegatów o. Franc zaprosił delegatkę diecezjalną s. Agnieszkę Jarkowską SCSC, delegatkę zakonną s. dr Emmanuelę Sikorską CSDC oraz delegata diecezjalnego –ks. Arkadiusza Harbara z diecezji świdnickiej.
Szkolenie diecezjalnych i zakonnych delegatów, duszpasterzy osób skrzywdzonych, kuratorów i odpowiedzialnych za prewencję odbyło się w dniach 13-15 maja br. na Górze Świętej Anny na terenie diecezji opolskiej. Po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich grup systemu ochrony w Kościele w Polsce spotkali się razem. Gościem specjalnym konferencji był bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Źródło: KAI / Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży / mł
Skomentuj artykuł