Tomasz Rożek laureatem Nagrody "Ślad"

(fot. youtube.com)
KAI / psd

Tomasz Rożek - publicysta "Gościa Niedzielnego", zajmujący się popularyzowaniem nauki został laureatem tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. Biskupa Jana Chrapka. Laureat odebrał statuetkę podczas uroczystej gali, która odbyła się dziś wieczorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Nagroda została przyznana po raz 14.

Tomasz Rożek, publicysta "Gościa Niedzielnego" został nagrodzony za "unikalne połączenie fascynacji nauką ze znakomitym warsztatem dziennikarskim oraz wyraźną identyfikacją religijną". Laureat otrzymał statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz 10 tys. zł.

"Żyjemy w fascynujących czasach bo staramy się zaglądać do wnętrza atomów a z drugiej strony staramy się znaleźć granice kosmosu - powiedział Rożek. - Czasami rozwój jest szybszy niż refleksja nad tym rozwojem i trochę się tego obawiam" - przyznał laureat.

Do tegorocznej nagrody, obok Tomasza Rożka, nominowani byli Grzegorz Linkowski i Elżbieta Ruman.

DEON.PL POLECA

Otwierając Galę kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że patron Nagrody bp. Jan Chrapek bardzo chciał, by media służyły prawdzie, dobru i pięknu. "Ta nagroda pokazuje, że wbrew wszystkiemu są w mediach ludzie, którzy służą najwyższym standardom dziennikarskim" - dodał metropolita warszawski.

Tomasz Rożek, laureat tegorocznej Nagrody Ślad, urodził się 30 listopada 1976 w Katowicach. Ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Stopień doktora nauk fizycznych zdobył na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, rozprawę doktorską przygotowywał w instytucie Forschungszentrum w niemieckim Jülich.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W katowickim radiu eM prowadzi autorski program "Labirynty wiedzy". Przybliża również naukę w sobotnim programie Dzień Dobry TVN.

Tomasz Rożek kieruje obecnie szefem działu "Nauka i gospodarka" w tygodniku "Gość Niedzielny". Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi: "Wiedza i Życie", "National Geographic", "Wprost", "Przekrój", "Gazeta Wyborcza", "Życie", "Dziennik Zachodni", "Rzeczpospolita".

W 2008 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej przyznało mu tytuł "Popularyzatora nauki". W 2009 został odznaczony Laurem Studenckim za działalność popularyzującą naukę, przyznanym przez samorządy studenckie śląskich uczelni.

W lutym 2011 roku wydał książkę "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi", która została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 ukazała się kolejna publikacja pt. "Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd", a w 2014 "Kosmos". W serwisie YouTube prowadzi także vlog pt. "Nauka. To lubię".
Ma żonę Annę i dwoje dzieci.

"Ślad" jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!"

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tomasz Rożek laureatem Nagrody "Ślad"
Komentarze (1)
C
Czytelnik
14 kwietnia 2015, 05:41
Gratulacje!!! To jest przykład na wiele zjawisk, a mianowicie: - że nauką można innych, "laików", fascynować; - że naukę można z wiarą łączyć (nie żenić); - że przyznawanie się do wiary może być inteligentne i dające innym do myślenia: - że bycie człowiekiem religijnym nie zamyka natychmiast bram wszystkich współczesnych mównic. Naśladujmy!