"Troska o ojczyznę nie może być frazesem"

"Troska o ojczyznę nie może być frazesem"
KAI / slo

Troska o ojczyznę powinna być jedną z naczelnych cech współczesnego Polaka. Mówił o tym ks. Stanisław Sikorski, podczas radomskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbyły się 1 marca.

W trakcie uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniają "Żołnierzy Wyklętych", zaś po zakończeniu liturgii złożono kwiaty przy pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - "Żołnierze Wyklęci".

DEON.PL POLECA

Ks. Sikorski mówił, że troska o ojczyznę nie może być jedynie frazesem. - To ma się dokonywać przez waszą naukę, a naszą pracę, przez czujność i pracę Kościoła, obronę wartości, które były, są i będą szkalowane przez ludzi, którzy nie liczą się z nikim i niczym. Trwajmy więc na posterunku wiary, miłości Boga i kraju - zachęcał ks. Sikorski, który został w ubiegłym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Celebrans przypomniał również, że "uczestnicy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli po wojnie z komunistami, zostali po latach milczenia dostrzeżeni przez historyków". - Powoli są przywracani do społecznej świadomości. Po latach kłamstw okazuje się, że nie byli garstką przestępców - podkreślił ks. Sikorski.

Wśród uczestników obchodów był również Edward Małachowski, który uczestniczył w brawurowych akcjach odbicia żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z ubeckich więzień, m.in. w Radomiu i Kielcach. - Jako młodzi ludzie poszliśmy walczyć z Niemcami, byliśmy pełni nadziei, ale po wojnie zmieniło się tylko jedno - okupant. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ale przed nami kolejna bitwa na płaszczyźnie edukacyjnej, bowiem trzeba ratować lekcje historii w szkołach, bowiem są zapowiedzi zmniejszania godzin nauczania - powiedział Edward Małachowski.

W programie obchodów jest otwarcie wystawy pod tytułem "Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim 1945-1950", przygotowanej przez radomską Delegaturę IPN oraz spotkanie w ramach Klubu Grota na temat "Podziemie niepodległościowe w latach 1945-1950". Honorowy Patronat nad radomskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" sprawują biskup radomski Henryk Tomasik, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

Ustawa o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", obchodzonym 1 marca, została wprowadzona w lutym 2010 r. Jej projekt został złożony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego "w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym' - bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Troska o ojczyznę nie może być frazesem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.