Trzeci dzień papieskiej wizyty w Madrycie
Światowe Dni Młodzieży osiągają punkt kulminacyjny. W piątek po południu papież przyjął w nuncjaturze premiera Zapatero. W czasie spotkania zostały poruszone m. in. takie kwestie jak panujący kryzys ekonomiczny w Europie, współpraca międzynarodowa, dramatyczna sytuacja humanitarna w krajach Rogu Afryki, a także niepokoje społeczne w krajach arabskich.
Rząd hiszpański chce też, aby Stolica Apostolska pomogła w zreformowaniu Valle de los Caídos. Znajduje się tutaj bazylika, w której spoczywa generał Franco. Chodziłoby o przekształcenie sanktuarium "frankistowskiego narodowego katolicyzmu" w miejsce pojednania. Taką propozycję złożył na ręce kard. Bertone minister Ramón Jáuregui.
Z kolei piątkowa Droga Krzyżowa była wspaniałym pokazem chrześcijańskich tradycji Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Pasos, czyli sceny Męki Pańskiej wzbudziły zachwyt pielgrzymów. Pomogła temu piękna oprawa muzyczna z elementami marszów i saet z Wielkiego Tygodnia. Także rozważania do poszczególnych stacji, przygotowane przez Siostry od Krzyża, spodobały się ze względu na swój język i aktualność. Powrót pasos do kościołów zakończył się o 4:00 rano. Pielgrzymi przeżyli w sierpniu niezapomniany Wielki Tydzień w Madrycie.
W sobotę rano papież udał się do parku Retiro, w którym trwa tzw. "Święto Pojednania". Na czas ŚDM ustawiono tutaj 200 konfesjonałów w formie białego żagla, a ok. 2,5 tys. kapłanów spowiada codziennie pielgrzymów w 56 językach. Benedykt XVI wyspowiadał czterech przedstawicieli młodzieży: dwie dziewczyny - Szwajcarkę i Hiszpankę - oraz dwóch Francuzów.
Z parku Retiro papież przejechał ulicami Madrytu do katedry Almudena, gdzie czekało na niego ponad 4,5 tys. seminarzystów z pięciu kontynentów. Mszę o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie, koncelebrowało 90 biskupów z Hiszpanii oraz 30 z zagranicy, w tym m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz z Krakowa, Kazimierz Nycz z Warszawy i Orani João Tempesta z Rio de Janeiro, a także rektorzy seminariów i formatorzy.
- Tysiące seminarzystów z całego świata zgromadziło się w ten madrycki poranek w katedrze Almudena - powitał papieża kard. Antonio María Rouco Varela. - Wiedzą oni, że nie ma innej alternatywy na drodze formacji do kapłaństwa niż ta, którą papież im wskazał: jest to droga świętości kapłańskiej. Ci seminarzyści chcą być pierwszymi apostołami młodzieży swojego czasu, tak jak proszą o to papież i Kościół.
W imieniu kleryków pozdrowił papieża Pablo Lamata Molina. Podziękował mu za to, że w czasie ŚDM zechciał spotkać się z seminarzystami, za jego nauczanie i troskę o dobrą formację kandydatów do kapłaństwa. "Możesz liczyć na naszą modlitwę i na nas" - powiedział, a te słowa potwierdziła burza oklasków.
Na zakończenie Mszy Benedykt XVI zapowiedział, że w najbliższym czasie ogłosi św. Jana z Awili doktorem Kościoła powszechnego. W imieniu episkopatu Hiszpanii oraz biskupów i wiernych z całego świata, którzy od lat starali się o to, podziękował kard. Rouco Varela: - Z radością oczekujemy na wyznaczenie daty uroczystego ogłoszenia świętego patrona hiszpańskiego duchowieństwa doktorem Kościoła". Jego relikwie zostały specjalnie przywiezione na ŚDM.
Jan z Awili, zwany apostołem Andaluzji, jest jedną z wybitnych postaci tzw. Złotego Wieku Hiszpanii. Urodził się 6 stycznia 1500 r. w miejscowości Almodóvar del Campo. Studiował prawo, teologię i filozofię na uniwersytetach w Salamance i Alcali. Chciał zostać misjonarzem w Nowym Świecie, jednak biskup Sewilli doszedł do wniosku, że lepiej będzie, gdy Jan zostanie w Hiszpanii i podejmie się organizacji misji ludowych na obszarach Andaluzji. Jan z Awili znany jest jako wykładowca akademicki, mistyk i autor wybitnych dzieł traktujących o duchowości kapłańskiej. W kręgu jego wpływów znaleźli się m.in. Ignacy Loyola, Jan od Krzyża, Teresa z Awili oraz założyciel bonifratrów Jan Boży.
Św. Jan z Avili zmarł 10 maja 1569 r. W 1970 r. kanonizował go Paweł VI, który uważał, iż powinien być on wzorem do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży, cierpiących na kryzys tożsamości.
W drodze na czuwanie modlitewne z uczestnikami Światowego Dnia Młodzieży na lotnisku Cuatro Vientos papież spotkał się z osobami niepełnosprawnymi w Fundacji "Instytut św. Józefa" w Madrycie. W ogrodzie Instytutu na papieża czekali podopieczni tej instytucji, wielu z nich na wózkach inwalidzkich. Benedykta XVI powitał arcybiskup Madrytu, kard. Antonio María Rouco Varela, który przedstawił placówkę i jej dzieje. Prowadzą ją bonifratrzy, a w tej chwili przebywa w niej ok. 400 osób - dzieci i młodzieży.
Skomentuj artykuł