Turcja oczekuje od Watykanu "znaku sympatii"

Turcja oczekuje od Watykanu "znaku sympatii"
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Turcja liczy na wsparcie Watykanu w swych działaniach przeciwko podejrzanym o wywołanie puczu. "Oczekujemy znaku sympatii" - powiedział ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Mehmet Paçaci w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA 8 sierpnia. Przypomniał, że chodzi o "250 męczenników demokracji", którzy zginęli dlatego, że przeciwstawili się próbie zamachu stanu.

Dyplomata oświadczył, że szczegółowo poinformował Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej o stanowisku rządu Turcji wobec puczu z 15 lipca. Choć w tej sprawie wypowiedział się też nuncjusz apostolski w Ankarze, to Watykan utrzymuje, że sprawa będzie jeszcze badana.

DEON.PL POLECA

Pytany, czy w obliczu międzynarodowej krytyki prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana Stolica Apostolska mogłaby pełnić rolę mediatora, amb. Paçaci odpowiedział, że jeśli Watykan chciałby podjąć taką inicjatywę, Turcja powitałaby to z zadowoleniem. Jednocześnie za "błędne i wynikające z zamiarów politycznych" uznał twierdzenia, jakoby jego kraj był skazany na pomoc dyplomatyczną z zagranicy. Wyjaśnił, że chodzi tu jedynie o "lepsze i bardziej obiektywne zrozumienie sytuacji".

Ambasador odrzucił też twierdzenie, jakoby stosunkowo łagodna reakcja Turcji na wypowiedź papieża o ludobójstwie Ormian była podyktowana rachubami dyplomatycznymi. Zauważył, że wprawdzie Franciszek w swoim przemówieniu w Erywaniu w czerwcu br. "użył słowa «ludobójstwo», to jednak brakuje go w rękopisie papieskiego przemówienia" i odesłał do wcześniej przygotowanej wersji wypowiedzi papieskiej. Rząd turecki musi rozróżniać między "osobistą inicjatywą papieża a polityką Stolicy Apostolskiej" - oświadczył dyplomata.

Agencja KNA przypomniała w związku z tym, że Watykan ogłosił pełny tekst przemówienia Franciszka i tam odstąpił on od przygotowanej wcześniej wersji i użył słowa "ludobójstwo". Po podobnej wypowiedzi papieża przed rokiem Ankara na kilka miesięcy odwołała swego ambasadora z Watykanu.

"Pragniemy mieć nadal w Stolicy Apostolskiej dobrego partnera, niezależnie od tej sprawy" - zapewnił amb. Paçaci. Przypomniał, że "papież jest religijnym zwierzchnikiem 1,2 miliarda katolików, a tym samym postacią dla nas bardzo ważną", po czym dodał, że również "Turcja jest ważna dla Stolicy Apostolskiej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja oczekuje od Watykanu "znaku sympatii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.