Turystyka religijna - nowy kierunek studiów

Studia kładą nacisk na specyfikę turystyki religijnej i pielgrzymowania (fot. flickr.com)
KAI / wab

Turystyka religijna - to nowy kierunek studiów podyplomowych, który ruszy od października na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Dzięki studiom możliwe będzie pogłębianie wiedzy m.in. z turystyki religijnej i pielgrzymowania, geografii ruchu pielgrzymkowego, archeologii krajów i miejsc biblijnych, sztuki sakralnej i dialogu międzyreligijnego. Nowością będzie obsługa turystów morskich rejsów wycieczkowych – „cruising”.

Podyplomowe Studia Turystyki Religijnej (lądowej i morskiej) na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie adresowane są do dwóch grup absolwentów.

Cykl studiów dwusemestralnych przeznaczony jest dla absolwentów studiów zawodowych (z dyplomem licencjata zawodowego) i magisterskich (z dyplomem magistra) z zakresu turystyki m.in. pilotów wycieczek, pośredników turystycznych, agentów turystycznych, przewodników turystycznych.

DEON.PL POLECA

Z kolei cykl studiów trójsemestralnych adresowany jest do absolwentów wszystkich studiów zawodowych (z dyplomem licencjata zawodowego) i magisterskich (z dyplomem magistra). Kierownikiem studiów z Turystyki Religijnej jest ks. dr Marian Półchłopek.

Celem studiów jest przekazanie słuchaczom specjalistycznej wiedzy z zakresu obsługi turystyki lądowej i morskiej. Nowością jest obsługa turystów morskich rejsów wycieczkowych – „cruising”. Studia mają na celu także przygotowanie studentów do pracy z grupami turystów, pragnących spędzić wypoczynek w miejscach związanych z kulturą chrześcijańską, kultem religijnym, pośród zabytków sakralnych.

„Studia dostarczą specjalistycznej wiedzy z zakresu turystyki ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki turystyki religijnej i pielgrzymowania, z zakresu geografii ruchu pielgrzymkowego, archeologii krajów i miejsc biblijnych, historii architektury i sztuki sakralnej” – zachęcają organizatorzy. „Podczas wykładów poruszane będą także kwestie związane z ekumenizmem i dialogiem międzyreligijnym, jak również zagadnienia związane z religijnym charakterem wypoczynku na morzu i lądzie, psychologii i socjologii grup turystycznych, tworzenia etykiety religijnej” – dodają.

Nowością będzie przekazanie specjalistycznej wiedzy na temat popularnej na Zachodzie formy wypoczynku, jaką stanowią oceaniczne i morskie rejsy wycieczkowe luksusowymi statkami pasażerskimi; specyfiki i standardów obsługi pasażerów na takich rejsach, miejsc o charakterze religijnym odwiedzanych na trasach rejsów. W ramach praktyk słuchacze odbędą szkolenia na pokładach statków wycieczkowych, odwiedzą targi turystyki i domy pielgrzyma.

Ponadto w ramach studiów zaplanowano konwersatoria językowe z języka angielskiego, włoskiego albo hiszpańskiego, leksykalnie i merytorycznie skupionego na zagadnieniach z zakresu realizacji turystyki religijnej.

Wykłady prowadzić będą pracownicy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz specjaliści z dziedziny obsługi turystyki lądowej i morskiej (cruisingu).

Słuchacz studiów podyplomowych po zaliczeniu wszystkich przedmiotów otrzyma świadectwo ukończenia wydane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Cykl studiów dwusemestralnych wynosi 3000 zł, a trzy semestry 3900 zł. Istnieje możliwość wnoszenia opłat semestralnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turystyka religijna - nowy kierunek studiów
Komentarze (3)
Kamila
30 marca 2011, 10:08
Spokojnie... :) Nie rozumiem, co w tego typu pomysłach jest dla Was gorszące? To odzew na zapotrzebowanie masy ludzi, którzy chcą wypocząć w nieco inny sposób niż pozostali...Odetchnąć innym powietrzem, poznać coś nowego, głębszego. Hm, mnie się ta wizja szczerze podoba :P
R
R
29 marca 2011, 19:09
Religia w wersji light, czyli duchowe wczasy. Wyższy, wyrafinowany styl konsumpcji obejmujący "przeżycia (a raczej wrażenia) duchowe" wypływające np. z podglądania medytujących mnichów chrzescijańskich lub buddyjskich. W programie też kuchnia klasztorna i mnisze napitki. Przwiduje się też stosowne koncerty. Oferta skierowana do sytych Niemców, Szwedow i in., którzy widzieli i zżarli już wszystko co się dało. To ma przyszłość. Cwany pomysł na biznes.
F
faber
29 marca 2011, 15:52
Niebawem będą oferować studia (i tytuły!!!) z układania bukietów, robienia kanapek i składania spodni ...