Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

(fot. Jonas Tana / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / mh

Pod hasłem "Kochająca matka zawsze trzeźwa" przebiegać będzie rozpoczynający się dziś 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu". Bp Tadeusz Bronakowski Delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym.

"Tydzień modlitw o Trzeźwość Narodu Kościół w Polsce rozpoczyna niedzielą przed Popielcem, aby włączyć wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników" - czytamy w specjalnym opracowaniu Zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości.

Modlitwy w intencji trzeźwości rozpoczynają się zwyczajowo w ostatnią niedzielę karnawału. Jest to nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się tzw. 40-godzinne nabożeństwa eucharystyczne.

Kościół w Polsce zachęca, by był to czas szczególnie intensywnej pracy nad stworzeniem różnych grup trzeźwościowych lub zachęty do wstępowania w ich szeregi. W kościołach wystawiane są parafialne księgi trzeźwości, do których parafianie wpisują swoje deklaracje abstynencji.

Jutrzejsza niedziela rozpoczynająca obchody tygodnia modlitw o trzeźwość jest dniem ekspiacji za grzechy pijaństwa. W kościołach będą wznoszone modlitwy "za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze i trzeźwości przeciwstawiając się demoralizacji.

Nawiązując do tegorocznego hasła modlitw - "Kochająca matka zawsze trzeźwa" - bp Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym. Najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast - wskazuje biskup powołując się na najnowsze statystyki.

Delegat KEP ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla rolę matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin, ale zauważa jednocześnie, że wiele kobiet cierpi przez alkohol - zwłaszcza te, których mężowie są uzależnieni. - Matki cierpią podwójnie, odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci. Drżą o to, co może wydarzyć się w ich życiu a takie życie często przynosi współuzależnienie - dodaje biskup.

Delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla, że po alkohol sięga coraz więcej matek. - Niestety, to przyzwyczajenie do uciekania w alkohol od stresu, nadmiaru obowiązków, szybkiego tempa życia, często przekłada się także na negatywne zachowania w trakcie ciąży i karmienia piersią - zauważa bp Bronakowski.

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu nie chcemy skupiać się jedynie na tym co złe. Prosimy o zaangażowanie w zmianę sytuacji, o zaangażowanie w codzienne budowanie nowej kultury trzeźwości - podkreśla delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości. Szczególnie zachęca matki, aby wychowywały dzieci w trzeźwości. - Takie wychowanie zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa, od pokazywania dzieciom świata w taki sposób, aby nigdy nie musiały szukać radości, chwilowej satysfakcji w alkoholu - wskazuje.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, rolą matek jest także stawianie dzieciom wymagań. - Nie można tolerować sytuacji, w której dziecko zaczyna sięgać po alkohol. Nie można tego bagatelizować. Alkoholikiem nie zostaje się nagle. To właśnie jedno piwo czy drink w wieku kilkunastu lat często jest pierwszym krokiem na szlaku, który kończy się przegranym, zmarnowanym życiem i cierpieniem - przestrzega biskup, dodając, że o alkoholizmie i mechanizmach jego powstawania wiemy już tak wiele, że nie możemy pozwalać dzieciom eksperymentować.

- Państwo musi wspierać rodzinę, a nie środowiska i ideologie, które jej szkodzą. W trzeźwych rodzinach tworzy się przyszłość i dobrobyt narodu. Kto tego nie rozumie i nie potrafi tej prawdy uwzględnić w działaniach instytucji państwowych i samorządowych, nie powinien sprawować odpowiedzialnych funkcji - uważa bp Bronakowski.

Warto wspomnieć, że w dniach 14-15 czerwca br. odbędzie się 33. ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości rodzin i odnowy moralnej narodu. Od blisko 30 lat z inicjatywy Episkopatu sierpie obchodzony jest jako miesiąc abstynencji od napojów alkoholowych.

Niezależne od wielkich ogólnopolskich inicjatyw w wielu diecezjach w ciągu całego roku organizowane są róże inicjatywy trzeźwościowe: pielgrzymki, rekolekcje, dni trzeźwości, imprezy sportowe i bale bezalkoholowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
Komentarze (3)
O
Orgqns
2 marca 2014, 20:38
Alicjo, nie bezowocna, ale martwa.
A
Andrzej
2 marca 2014, 19:30
Krucjata Wyzwolenia Człowieka -to jest szansa dla Polaków, ewangelizacja,modlitwa i post w jednym. Zachęcam. Więcej na http://www.kwc.oaza.pl/
A
Alicja
2 marca 2014, 10:35
Modlitwy ważne, ale trzeba też działać, bo napisane jest, że wiara bez uczynków jest bezowocna. To dobrze, że Kościół wspiera i pomaga ludzi uzależnionych i dobrze, że są tacy alkoholicy jak Meszuge, nie tylko sam wytrzeźwiał i poradził sobie z nałogiem, ale dar trzeźwego życia przekazuje innym, za darmo. A mógłby zająć się sobą, swoim życiem, przecież on swój problem z boską pomocą rozwiązał i mógłby powiedzieć, że inni niech się martwią o siebie. A jednak tego nie robi, stara się, pomaga. ​Często polecam jego artykuły na deon.pl - szkoda tylko, że ich tak mało.