Tysiąc mężczyzn u Matki Bożej Tuleckiej

Tysiąc mężczyzn u Matki Bożej Tuleckiej
(fot. MOs810 / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Niemal tysiąc mężczyzn uczestniczyło w dziesiątej, jubileuszowej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieży Męskiej 16 czerwca do sanktuarium maryjnego w podpoznańskich Tulcach. Mszy św. na przykościelnym placu przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański dziękował też za czterdzieści lat swojej posługi kapłańskiej.

- Człowiek mężny jest rozumnie odważny, nie rezygnuje łatwo, ale i nie ryzykuje niepotrzebnie - przekonywał metropolita poznański. Wzorce męskości, które kreują media, szybko ulegają unicestwieniu. Jest jednak wielu mężczyzn, którzy chcą czerpać wzór męstwa z Chrystusa. - Chrystus był mężny i my chcemy iść za Nim - podkreślił w homilii abp Gądecki.

DEON.PL POLECA

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy pielgrzymki archidiecezjalnej ofiarowali się w opiekę Matce Bożej Tuleckiej.

Następnie przybyli do Tulec mężczyźni wzięli udział w kręgach dyskusyjnych prowadzonych w mniejszych grupach tematycznych. W rozmowach poruszano kwestie związane z modlitwą po męsku, tym, kto rządzi w domu, jak nie stać się maminsynkiem. Mówiono też o męskim bilansie życia.

Ks. dr Paweł Pacholak, prowadzący grupę, która dyskutowała o tym, kto rządzi w domu podkreślił, że przewodzić to pokazywać drogę, kierować i być przewodnikiem nie tylko w swoim domu, ale w środowisku, w którym się pracuje. Przewodniczący Referatu Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin przekonywał, że warto robić to, co dyktuje serce i by móc powiedzieć, parafrazując św. Pawła: całe życie dobrze przeżyłem.

Z kolei ks. kan. Leonard Poloch mówił o trudnościach, które napotyka mężczyzna w wieku dojrzałym. Wśród nich wymienił choroby, problemy z dziećmi, brak pracy, niską emeryturę.

Wielu mężczyzn zgromadziło się wokół ks. Rafała Grochowiaka, który przybliżył temat związany z modlitwą po męsku. - Modlitwa to nie handel, ale spotkanie z Bogiem - mówił prelegent. Podkreślił, że jedną z najważniejszych cech męskiej modlitwy powinna być systematyczność.

Każdy mężczyzna, który wziął udział w pielgrzymce, otrzymał pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Tuleckiej i Litanią do św. Józefa. Uczestnicy pielgrzymki mogli też obejrzeć wystawę o błogosławionej Piątce Poznańskiej.

Wśród pielgrzymów byli przedstawiciele bractw kurkowych, Rycerze Kolumba, Opus Dei, policjanci, strażacy, nadzwyczajni szafarze Komunii św., członkowie Akcji Katolickiej, Mężczyźni św. Józefa. Do tuleckiego sanktuarium przybyła też grupa bezdomnych.

Pielgrzymi przybyli do sanktuarium pieszo, na rowerach i motocyklach. Najczęściej przyjeżdżali jednak samochodami m.in. z Poznania, Środy Wielkopolskiej, ze Śremu, z Buku, Czarnkowa i Rakoniewic.

Pielgrzymkę zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego i nieszpory.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: "Wierzyć po męsku".

Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.

Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiąc mężczyzn u Matki Bożej Tuleckiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.