Tysiące uczestników Święta Dziękczynienia

Tysiące uczestników Święta Dziękczynienia
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / drr

Głównym motywem tegorocznego spotkania była rodzina, bowiem w tym samym czasie w Mediolanie odbywało się spotkanie rodzin z całego świata z papieżem Benedyktem XVI.

Doroczne Święto Dziękczynienia podobnie jak w latach ubiegłych miało charakter rodzinnego spotkania. Uczestniczyło w nim kilkanaście tysięcy osób - więcej niż w roku ubiegłym.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.00 na Placu Piłsudskiego skąd na 12-kilometrową trasę ruszyła pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwa kilometry przed świątynią na Polach Wilanowskich procesja, w której szli m.in. górnicy reprezentujący kilka śląskich kopalń, połączyła się z Marszem dla Życia i Rodziny.

O godz. 12.00 na placu przed Świątynią odprawiono uroczystą Mszę św. dziękczynną, którą koncelebrowało kilkunastu biskupów. Na początku liturgii metropolita warszawski zwrócił uwagę, że rodzina wymaga dziś szczególnej ochrony i wskazał, że we współczesnym świecie pojawiają się tendencje do zmiany definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Mszy przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. "Wielkim dramatem naszych czasów" nazwał on "wykluczanie Boga z horyzontu życia człowieka", które, jak ocenił, dokonuje się "po raz pierwszy w historii na taką skalę".

Nawiązując do hasła tegorocznego Święta Dziękczynienia kard. Ryłko przypomniał, że Dawcą i Panem życia jest Bóg, rodzice są Jego współpracownikami w dziele poczęcia nowego istnienia. Zauważył, że osiągnięcia nauk medycznych budzą wielkie nadzieje, ale też niepokój co do przyszłości rodzaju ludzkiego, bowiem człowiek coraz częściej uzurpuje sobie prawa, które należą wyłącznie do Boga.

- Znajdujemy się w momencie, w którym rozstrzygają się losy naszej cywilizacji: czy będzie to cywilizacja życia, czy też cywilizacja śmierci - przestrzegł watykański hierarcha. Jednocześnie zaznaczył, że chrześcijanie są powołani do dawania w dzisiejszym świecie świadectwa o świętości życia ludzkiego i jego pięknie w każdej fazie - od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich podkreślił, że Kościół stale przypomina, iż małżeństwo i rodzina są najcenniejszym dobrem wspólnym każdego narodu i społeczeństwa, dlatego trzeba bronić rodziny wobec licznych dziś zagrożeń.

- Szczególnie trzeba dbać o ustanowienie mądrych praw, które szanują naturę małżeństwa i rodziny, które tych instytucji podstawowych dla egzystencji człowieka nie niszczą, lecz wspomagają - mówił kard. Ryłko dodają, że często bywa jednak inaczej. - Zdrada prawdy o małżeństwie i rodzinie to niszczenie żywej tkanki narodu i społeczeństwa - ostrzegł.

Przypominając, że troska o życie, małżeństwo i rodzinę była wielką pasterską pasją Jana Pawła II, także jako księdza i biskupa, kaznodzieja zachęcił rodziny, by miały odwagę iść pod prąd aktualnych trendów, które działają na jej szkodę.

- Dziękując Bogu za dar błogosławionego Rodaka podejmijmy to wielkie dziedzictwo, jakie nam zostawił: ‘ewangelię życia’ i ‘ewangelię rodziny'! - zachęcił kard. Ryłko.

Mszę koncelebrowało kilkunastu biskupów, w tym prymasi seniorzy: kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński. Obecni byli m.in. przedstawiciele prezydenta RP, parlamentarzyści, samorządowcy i burmistrzowie tzw. miast papieskich, tzn. tych, które odwiedził Jan Paweł II podczas swoich wizyt w ojczyźnie.

Przed zakończeniem Mszy św. Kard. Kazimierz Nycz poinformował zgromadzonych, że przyszłoroczne Święto Dziękczynienia obchodzone będzie wspólnie z 75. rocznicą kanonizacji Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej. - Jestem przekonany, że świadectwo wiary Polaków potrzebne jest naszemu miastu, Polsce i III Rzeczpospolitej - podkreślił metropolita warszawski.

Kardynał z satysfakcją mówił o postępach w pracach nad wykończeniem Świątyni Opatrzności Boże zaznaczając m.in., że za rok o tej samej porze cała kopuła pokryta będzie miedzianą blachą.

W Mszy św. uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, w tym pielgrzymi spoza stolicy. Obecna była kilkudziesięcioosobowa delegacja górników i zarządów kilkunastu kopalni, którzy przywieźli ze sobą wykonaną z węgla Czarną Monstrancję.

Po Mszy św. Na Polach Wilanowskich zaprezentowali się artyści, m.in. Majka Jeżowska, Brathanki, Raz Dwa Trzy, Joszko Broda, Mietek Szcześniak i Maleo Reggae Rockers. O godzinie 15.00 uczestnicy obchodów Święta Dziękczynienia wypuścili do nieba baloniki wdzięczności.

W przeddzień Święta Dziękczynienia, w sobotę 2 czerwca na Polach Wilanowskich odbyło się Spotkanie Młodych "Między Madrytem a Rio". Tuż przed Euro 2012 mogli oni zasmakować sportowych emocji. Na placu przed Świątynią stanęła wielka bramka o wymiarach 20 m x 5 m x 4 m, zaś wszyscy chętni - po uprzednim zarejestrowaniu się sms-em bili rekord w strzelaniu goli. Zabawę rozpoczął kard. Kazimierz Nycz, który jako pierwszy strzelał na bramkę strzeżoną przez Oskara Pogorzelca, kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 17. Spośród trzech prób metropolita warszawski wykorzystał jedną. Pytany o polskie szanse na Euro 2012 ocenił: "Nasi na pewno wyjdą z grupy".

W sumie, podczas wspólnej zabawy strzelono 751 bramek, tak więc rekord w strzelaniu goli na jedną bramkę został pobity. Uczestnicy sobotniego pikniku mogli nie tylko poćwiczyć umiejętności piłkarskie, ale też wygrać atrakcyjne nagrody m.in. bilety na mecz inaugurujący Euro 2012: Polska-Grecja, piłki, plecaki, koszulki i plakaty z podpisami piłkarzy.

Następnie na scenie przed Świątyni Opatrzności Bożej wystąpił Darek Malejonek z Maleo Reagge Rockers a Krucjata Wyzwolenia Człowieka (Ruch Światło - Życie) poprowadziła specjalny program ewangelizacyjny.

O godz. 17.00 na placu przed Świątynią odprawiono Mszę św., której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił kard. Stanisław Ryłko. Liturgię koncelebrowali wyświęceni tego dnia neoprezbiterzy Archidiecezji Warszawskiej.

Kard. Ryłko ocenił w homilii, że właśnie dzięki zainaugurowanym blisko 30 lat temu spotkaniom katolików z całego świata "narodziło się nowe pokolenie młodych, pokolenie Jana Pawła II, które ma odwagę iść ‘pod prąd narzucanym przez współczesny świat tendencjom". Pokolenie to, kontynuował polski purpurat "wybiera Boga i stawia na Boga w swoim życiu; odkrywa Kościół jako wspólnotę przyjazną młodym, a w Następcy św. Piotra widzi zaufanego przewodnika na drogach życia".

Zdaniem kard. Ryłki ustanowienie ŚDM było jedną z tych profetycznych decyzji błogosławionego Jana Pawła II, które zmieniły Kościół, bowiem "dzięki nim, Kościół objawił światu swoje młode oblicze".

Kardynał przyznał, że pokolenie ŚDM jest jeszcze mniejszością, "ale jak nas zapewnia Ojciec Święty Benedykt XVI - jest to ‘mniejszość kreatywna’, to znaczy taka, która jest decydująca dla przyszłości świata".

Watykański hierarcha zwrócił się do polskiej młodzieży z gorącym zaproszeniem na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Rio de Janeiro. Przypomniał, że nad tym brazylijskim miastem góruje monumentalna postać Chrystusa z wyciągniętymi ramionami, w geście zaproszenia i oczekiwania.

Wydarzeniom organizowanym na Polach Wilanowskich 2 i 3 czerwca towarzyszyła zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dochody z sms-a charytatywnego wysyłanego 2 czerwca przeznaczone będą na wsparcie pokrycia kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, zaś 3 czerwca w parafiach w całej Polsce odczytano list pasterski kard. Nycza, odbyła się też zbiórka przykościelna do puszek.

- Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, wspierającym budowę Świątyni Opatrzności, która jest Wotum Wdzięczności Narodu obiecanym przez Sejm Wielki w 1971 roku - podkreśla kard. Nycz

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiące uczestników Święta Dziękczynienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.