Uczta dla melomanów muzyki dawnej

Uczta dla melomanów muzyki dawnej
(fot. misteriapaschalia.com)
KAI / psd

"Zaprezentujemy niepowtarzalny i wysmakowany repertuar" - zapowiada tegoroczne Misteria Paschalia ich Dyrektor Artystyczny Filip Berkowicz. 11. edycja jednego z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku odbędzie się w Krakowie w dniach 15-21 kwietnia.

"Misteria Paschalia wielu melomanom kojarzą się z Fabio Biondim i Jordim Savallem, dzięki którym zbudowaliśmy rozpoznawalną i docenianą na świecie markę. Obok tych najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, w tym roku, pojawią się także nowe przedsięwzięcia i sporo debiutów" - zapowiada Filip Berkowicz.

W Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc melomani będą mogli wysłuchać w Krakowie siedmiu koncertów muzyki dawnej. "Zaprezentujemy niepowtarzalny i wysmakowany repertuar" - mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu Misteria Paschalia i dodaje, że program tegorocznej edycji festiwalu będzie niezwykłą podróżą od Włoch przez Niemcy, Francję do Anglii.

DEON.PL POLECA

"Przedstawimy twórczość pięciu wybitnych kompozytorów: Antonia Caldary, George’a Friderica Handla, Jana Sebastiana Bacha, Marca-Antoine’a Charpentiera i Henry’ego Purcella. Obok nich dwa specjalne projekty - "Erazm z Rotterdamu" i "Missa Cantilena". Na ten ostatni - w wykonaniu zespołu Mala Punica pod kierownictwem Pedra Memelsdorffa - czekam z największą niecierpliwością" - wylicza Berkowicz.

W czasie 11. edycji festiwalu Misteria Paschalia pojawią się również powracający po latach do Krakowa Vincent Dumestre i jego Le Poème Harmonique. Po raz pierwszy zagoszczą na Misteriach tak utytułowane ansamble jak: Café Zimmermann, Les Arts Florrisants, Mala Punica i Le Cercle de l’Harmonie oraz klasowi dyrygenci dyrygenci - René Jacobs, Paul Agnew czy Pedro Memelsdorff.

"Festiwal w najbliższych latach będzie prezentował wiele formacji, które nigdy w Krakowie nie gościły - stąd już w tym roku w programie sporo debiutów" - zaprasza Filip Berkowicz.

Festiwal Misteria Paschalia zostanie zainaugurowany we wtorek 15 kwietnia koncertem Antonio Caldary "Morte e sepoltura di Cristo". We środę będzie można usłyszeć Hespèrion XXI z Jordim Savallem, którzy przygotowali projekt "Erazm z Roterdamu". W Wielki Czwartek, w Filharmonii Krakowskiej, wybrzmi aż piętnaście utworów wybitnego angielskiego kompozytora Henry’ego Purcella. Wyjątkowo zapowiada się wielkosobotnia "Missa Cantilena", która zostanie wykonana w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Dwa wielkanocne koncerty w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zabrzmią na koniec festiwalu w niedzielę i poniedziałek.

Ze szczegółowym programem 11. edycji festiwalu Misteria Paschalia można się zapoznać na stronie internetowej: www.misteriapaschalia.com.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Prezentowany jest tu niepowtarzalny repertuar, w tym przedsięwzięcia nowe lub przygotowane specjalnie na Misteria Paschalia. Formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej.

Organizatorem Misteria Paschalia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uczta dla melomanów muzyki dawnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.