Uroczystość Bożego Ciała w Warszawie
Pod papieskim krzyżem stanęła wojskowa platforma transportowa, na której umieszczono ołtarz. W środku ustawiono figurę bł. Jana Pawła II niosącego monstrancję.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej skłania do refleksji nad wiernością swojemu powołaniu. - Każdemu z nas Bóg powierzył do wypełnienia jakąś istotną misję: kapłanom i osobom życia konsekrowanego, małżonkom i rodzicom, ludziom różnych profesji i każdego wieku. Są wśród nich żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, składający przysięgę wierności najwyższym wartościom, ujętym w słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna – powiedział.
Zdaniem bp. Guzdka kluczem do sprostania powierzonym zadaniom jest umiłowanie Eucharystii. - Coniedzielna Msza św., częsta Komunia św. i adoracja Najświętszego Sakramentu są dla nas najpewniejszą gwarancją wierności, harmonii i pokoju. To przed Jezusem Eucharystycznym, na kolanach, człowiek uczy się wierności - podkreślił.
Nawiązując do postaci bł. Jana Pawła II biskup polowy przypomniał, że swą siłę i pewność wiary papież czerpał „z kontemplacji białej Hostii, ze sprawowanej codziennie z wielkim pietyzmem Eucharystii” – Była ona dla niego źródłem komunii z Bogiem i ludźmi oraz szkołą niezłomnej wierności Bogu i człowiekowi – powiedział.
Na koniec bp Guzdek podziękował zebranym, że swoje umiłowanie Eucharystii chcą zamanifestować poprzez udział w procesji Bożego Ciała ulicami Warszawy. – To jest znak naszej wierności, wierności Temu, który do końca nas umiłował. A równocześnie niech ta procesja będzie modlitwą wołaniem o wierność dla nas i dla braci naszych – zakończył.
Wraz z biskupem polowym Mszę św. koncelebrowali księża kapelani Ordynariatu Polowego WP. Wspólnie modlili się gen. dyw. Andrzej Malinowski, zastępca Dowódcy Wojsk Lądowych, gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa oraz gen. bryg. Janusz Sobolewski, zastępca szefa Zarządu Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności SG WP. Obecni byli chorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej, pracownicy wojska i mieszkańcy Warszawy.
Proboszcz katedry polowej ks. płk Robert Mokrzycki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ołtarza i zabezpieczenia logistycznego Mszy św., m.in. żołnierzom z 2. Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia, 10. Pułku Samochodowego, Batalionu Reprezentacyjnego i Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego, którego śpiew uświetnił Eucharystię.
Skomentuj artykuł