Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka na Jasnej Górze odbyły się dziś doroczne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Hierarcha zaapelował do 80 tys. pielgrzymów i uczestników celebry o modlitwę, aby "papież Benedykt XVI mógł przyjechać do naszej ojczyzny zgodnie z zaproszeniem, jakie zostało skierowane przez Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe". Wezwał także do modlitwy, by "szczególne przesłanie do narodów Polski i Rosji, podpisane 17 sierpnia, przyczyniło się do zbliżenia narodów i Kościołów".
Tradycyjnie Msza na jasnogórskim szczycie odprawiana jest z udziałem Episkopatu Polski. Wraz z Prymasem Polski liturgię koncelebrowali m.in. Prymas senior kard. Józef Glemp, abp Józef Michalik - przewodniczący KEP i metropolita częstochowski Wacław Depo, który wygłosił kazanie.
Apelując o żywą wiarę przestrzegał przed "wybiórczym chrześcijaństwem". - W Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo! - mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej metropolita częstochowski stwierdził, że "Kana to dom i szkoła modlitwy, która czyni cuda". Zwrócił uwagę, że duchowość maryjna nie kończy się na "zapatrzeniu w Maryję", ale zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią jej syna, dlatego - jak dodał - jest to szkoła ewangelicznego radykalizmu.
- Nasz kult do Matki Jezusa nie jest wcale najłatwiejszą drogą życia i drogą do królestwa niebieskiego. Maryja podobnie jak Jezus stawia trudne wymagania - mówił. Podkreślał, że "w Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo". Nie można przyjąć jedno, a drugie odrzucić, bo już jest za stare i nie pasuje do lansowanego kompromisu - zaznaczył.
Abp Depo zachęcał też do dobrowolnego wyboru Chrystusa i przylgnięcia do Niego na wzór Maryi. Tutaj zawsze byliśmy wolni! - przywoływał słowa bł. Jana Pawła II. Podkreślił, że nadal zadaniem wierzących jest rozpoznawanie prawdy o Chrystusie i opowiadanie się po jego stronie w codziennym życiu.
Zdaniem metropolity częstochowskiego, "Maryja jest żywą pamięcią Kościoła na ziemiach polskich". - Pamięć maryjna - jak mówił - to nie tylko zapis historycznej przeszłości lecz także obok umysłu i woli trzecia siła duchowa człowieka. Podkreślił też, że "Maryja łączy Wschód z Zachodem". - Bogu niech będą dzięki za ten akt z 17 sierpnia i Przesłanie do Narodów Polski i Rosji - wołał na Jasnej Górze kaznodzieja.
Po modlitwie powszechnej Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odnowił Jasnogórskie Śluby Narodu, uzupełniając je o aktualne wezwania. W tej modlitwie powierzył Maryi również "wspólne Przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Narodów Polski i Rosji, podpisane 17 sierpnia w Warszawie. "Wyproś nam, aby w duchu ewangelicznego przykazania miłości Boga i bliźniego oraz apostolskiej posługi bł. Jana Pawła II stało się ono ważnym wkładem w dzieło zbliżania Kościołów i pojednania narodów" - modlił się na Jasnej Górze.
Prymas Kowalczyk oddał Maryi "wszystkie sprawy Ojczyzny, zwłaszcza te, które - jak stwierdził - budzą uzasadniony niepokój". W modlitwie powierzył opiece Matki Bożej ludzi chorych i niepełnosprawnych, a także bezdomnych, opuszczonych i samotnych oraz dzieci ulicy. - Polecamy tych, którzy cierpią fizycznie i duchowo: rozbite rodziny, ludzi bezrobotnych, zniewolonych różnego rodzaju uzależnieniami, a także ludzi doznających niesprawiedliwości - modlił się podczas jasnogórskich uroczystości.
Zwracając się do Matki Bożej, powiedział też, że "wolność nie jest ulgą lecz trudem wielkości" i dlatego prosił w modlitwie, by wspierała Polaków "w roztropnym i mądrym korzystaniu z wolności, która zawsze powinna łączyć i budować, a nigdy dzielić". - Powierzamy ci naszą nadzieję, na skuteczną odnowę naszego narodu - dodał i modlił się, "abyśmy nie ulegli destrukcyjnej presji relatywizmu moralnego".
Prymas Polski w akcie zawierzenia modlił się też, aby Polacy potrafili odczytywać znaki czasu oraz rozumieć wyzwania nowej rzeczywistości historycznej, społecznej i gospodarczej. Aby umieli mądrze i roztropnie na nie odpowiadać postawą i czynem. - Niech w umiłowanej Ojczyźnie nie zabraknie miłości, która czyni nas braćmi i siostrami oraz solidarnymi sługami dobra wspólnego - modlił się na Jasnej Górze.
Zgodnie z tradycją zawierzył Maryi Kościół w Polsce. - Pomagaj w okazywaniu solidarności ludziom dotkniętym różnymi kataklizmami. Ucz nas powierzać władzę osobom uczciwym, o prawym sumieniu - osobom godnym, kompetentnym i odpowiedzialnym, zatroskanym o budowanie wspólnego dobra, jakim jest Ojczyzna - prosił Matkę Bożą Prymas Kowalczyk. Dla wszystkich Polaków modlił się też "o łaskę umiłowania daru życia i dobra wspólnego".
Uroczystą celebrę ku czci Matki Bożej Częstochowskiej z udziałem Episkopatu Polski poprzedziło poświęcenie przez abp. Kowalczyka nowego wotum na Jasnej Górze, jakim jest ufundowana przez Instytut Prymasowski z okazji 70-lecia jego istnienia Tablicy Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski nazwał tekst tych ślubów "polskim rachunkiem sumienia". Odsłonięcia tablicy dokonali świadkowie tamtych wydarzeń - ówczesny przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński i Maria Okońska, współzałożycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Podczas uroczystości modlono się także o beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia, autora Jasnogórskich Ślubów Narodu, tradycyjnie odnawianych 26 sierpnia.
Na jasnogórskie uroczystości przybył w tym roku abp Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Gruzji. Były to zarazem jego prymicje biskupie. Ponadto przybyli także m.in. abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, abp Edward Ozorowski - metropolita białostocki, abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski. Obecny był także sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Na Jasną Górę przybyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
W uroczystości uczestniczyli także liczni pielgrzymi. Główną Mszę odpustową poprzedziła ich modlitwa pt. "Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego". Nocne czuwanie modlitewne w kaplicy Matki Bożej poprowadzili przedstawiciele ruchu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła.
Według paulinów, którzy opiekują się jasnogórskim sanktuarium, w tym roku uczestników uroczystości było 80 tys. Na odpust do sanktuarium przyszło ponad 35 tys. pieszych pielgrzymów, aż o 4 tys. więcej niż przed rokiem.
Skomentuj artykuł