Uroczystości pogrzebowe kard. Nagy`ego

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / mh

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach rozpoczęły się 10 czerwca uroczystości pogrzebowe kard. Stanisława Nagy'ego. Wybitny teolog i przyjaciel Jana Pawła II zmarł 5 czerwca w Krakowie.

Wprowadzeniu ciała zmarłego do świątyni przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Natomiast homilię wygłosił sercanin, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Wskazywał na wagę nauki i wykładów prowadzonych przez kard. Nagy'ego i podkreślał jego umiłowanie do Kościoła, a także na intelektualną głębię w jego publikacjach i rozważaniach.

DEON.PL POLECA

"Nie tylko próbował nauczyć o Kościele, ale chciał tą miłością innych słuchaczy zapalić" - mówił biskup. Dodał także, że kard. Nagy zawsze podkreślał świętość Kościoła i jego istotę, w którym każdy może odnaleźć swoją tożsamość.

"Dziś podczas tej Mszy pogrzebowej wspominamy o nim jako o mistrzu duchowym, intelektualnym i dziękujemy za dar jaki pozostawił w swojej osobie i w swoim dziele" - podkreślił sercanin.

Po nabożeństwie rozpoczęły się nieszpory, którym przewodniczył ks. Artur Sanecki, prowincjał księży sercanów.

Wcześniej trumna z ciałem kard. Nagy'ego była wystawiona w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. W czasie porannej Mszy św. żałobnej odczytany został duchowy testament kard. Nagy'ego, w którym przepraszał wszystkich za to, co było złe w jego życiu i zawierzył się Bożemu miłosierdziu. Swoim współbraciom sercanom polecił, by rozwijali kult Najświętszego Serca Pana Jezusa.

We wtorek o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach rozpocznie się Msza pogrzebowa, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Nagy zostanie pochowany w krypcie kościoła bł. Jana Pawła II, obok kard. Andrzeja Marii Deskura.

Kard. Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym w rodzinie górniczej. Matka kardynała była Polką, a ojciec Polakiem o węgierskich korzeniach. Gdy miał 16 lat wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego.

Przez kilkadziesiąt lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 1952 r. uzyskał stopień doktora, w 1968 r. zrobił habilitację, w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 r. profesora zwyczajnego. Od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę wykładał na KUL teologię fundamentalną. Mieszkał w Krakowie, skąd dojeżdżał na wykłady do Lublina i Wrocławia.

Z Karolem Wojtyłą łączyła go przyjaźń, wyprawy po górach i bliska współpraca. 13 października 2003 r. został wyświęcony na biskupa. 21 października 2003 r. został podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości pogrzebowe kard. Nagy`ego
Komentarze (1)
Z
Zbigniew
19 czerwca 2016, 18:13
Przodkowie Kardynała Nagiego byli Polakami . Nazwisko Nagi zostało przekręcone przez jakiegoś urzędnika pruskiego na Nagy . Krewny kardynała .