Uroczystości św. Wojciecha w Gnieźnie

(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Tradycyjnie w pierwszy weekend po przypadającym 23 kwietnia wspomnieniu św. Wojciecha - patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej odbędą się w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci biskupa-męczennika. Niedzielnej sumie stanowiącej centralny punkt obchodów przewodniczyć będzie Prymas Węgier kard. Péter Erdö.

Do Gniezna przyjedzie także Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz arcybiskupi, biskupi i duchowni zza wschodniej i zachodniej granicy m.in.: abp Sigitas Tamkevičius metropolita koweński (Litwa), metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie oraz bp Gerhard Feige z diecezji magdeburskiej (Niemcy).

Gniezno gościć będzie także kilkudziesięciu polskich hierarchów, m.in. kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego ordynariusza wrocławskiego, kard. Kazimierza Nycza z Warszawy, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który tradycyjnie wręczy krzyże misyjne misjonarzom.

Jak informuje ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, uroczystości odpustowe rozpoczną się tradycyjnie I Nieszporami ku czci św. Wojciecha sprawowanymi w sobotni wieczór (25 kwietnia) w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca i z homilią biskupa opolskiego Andrzeja Czai. W czasie nabożeństwa Prymas Polski poświęci i nałoży płaszcze nowym członkom Towarzystwa św. Wojciecha, które świętuje w tym roku ćwierćwiecze istnienia.

DEON.PL POLECA

- Po zakończeniu nieszporów, około godz. 20.30, z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami biskupa-męczennika, która przejdzie na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Tam słowo do zgromadzonych wygłoszą księża prymasi i hierarchowie z zagranicy - mówi ks. Przybylski.

- W niedzielny ranek, o godz. 9.15 sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy druga procesja, w której relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha u podnóża katedry. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Węgier kard. Pétera Erdö. Msza św. będzie sprawowana po łacinie. Jak co roku w czasie Eucharystii nuncjusz apostolski poświęci i nałoży krzyże misyjne świeckim i duchownym misjonarzom - dodaje rzecznik gnieźnieńskiej Kurii.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się w niedzielne popołudnie, o godz. 16.00, Drugimi Nieszporami sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego i z homilią biskupa pomocniczego kaliskiego Łukasza Buzuna.

Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom. Tradycję tą kultywował rokrocznie już kard. Stefan Wyszyński, któremu "pomagał" arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. W pamięci wielu zachował się obraz długich kolejek ustawiających się do Prymasa Tysiąclecia i znacznie krótszych stojącym przy metropolicie krakowskim. Wówczas nikt nie przypuszczał, że pod gnieźnieńską katedrą błogosławi przyszły papież i święty.

Podczas tegorocznych uroczystości upamiętniony zostanie także kard. Józef Glemp. Przed sumą odpustową w katedrze abp Wojciech Polak poświęci i odsłoni epitafium poświęcone kardynałowi. Tablica zawiśnie w ambicie naprzeciw pomnika kard. Wyszyńskiego. Obejrzeć będzie można również wystawę przygotowaną przez inowrocławski Instytut Prymasa Józefa Glempa.

Świętowojciechowym obchodom, jak co roku, towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzi pielgrzymować będą pieszo i autokarami, a towarzyszyć im będzie hasło "Jedno serce". O godz. 14.00 wspólnie z misjonarzami będą uczestniczyć w Mszy św. Gościem specjalnym tegorocznego pielgrzymowania będzie ks. Krzysztof Dukielski, z-ca dyrektora Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży, koordynator ogólnopolskiego programu "Serce 2.0", który wygłosi do młodych homilię i konferencję.

Uroczystości będą również sposobnością do przypomnienia i uczczenia przypadającej w tym roku 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Po nim w Gnieźnie koronowało się jeszcze czterech władców: Mieszko II (również w 1025 roku), Bolesław Śmiały (1076), Przemysł II (1296) i Wacław II (1300).

- Musimy mieć świadomość, że złożenie ciała zamordowanego przez Prusów Wojciecha tutaj, w Gnieźnie, na Wzgórzu Lecha, w decydujący sposób przyczyniło się najpierw do utworzenia w tym miejscu pierwszej, niezależnej polskiej metropolii, a później także do otrzymania przez Bolesława Chrobrego korony królewskiej - przypomina ks. Przybylski.

Uroczystości będą transmitowane przez Radio Maryja (I nieszpory i suma odpustowa), TVP Polonia (suma odpustowa) oraz lokalnie Radio Plus Gniezno (I nieszpory, suma i II nieszpory).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości św. Wojciecha w Gnieźnie
Komentarze (32)
S
Stan
22 kwietnia 2015, 13:37
Ciekaw jestem czy znowu Prymas zaprezentuje się wizualnie jak biskup pomocniczy, tj we fioletach, czy wreszcie  godnie w prymasowskiej purpurze jako Prymas Polski. Ten jego oportunizm, tj. fałszywa skromność mająca na celu wpisanie się w gusta obecnego Papieża jest niegodna Prymasa Polski. Zwłaszcza jest to nie w porzadku wobec jego wielkich poprzedników, jak tez i całego Narodu Polskiego. Tytuł Prymasa uzyskał Mikołaj Trąba, Jan zamoyski dorzucił do tego tytuł "legaqtus natus" nadany przez papieża Jemu i Jego następcom. Za Benedykta XIV na prośbę Króla Augusta III, Sejmu i Senatu Papież wydał encyklikę w której zawarł przywil;eje dla Prymasa Polski jako drugiej osoby w państwie( tj interrexa), czyli nadał mu przywilej noszenia purpury kardynalskiej z wyjątkiem piski, która miała pozostać fioletowa, oraz bezwględne pierwszeństwo przed Nuncjuszem, gdyż to on miał zasiadać po prawej stronie Króla. Ponadto przyjmujac wizyty - nie rewizytował, co miało dotyczyć również nuncjusza.I taki Polak gardzi dziedzictwem całych pokoleń by przyp[odobać się Papieżowi, zaś jego wzorem Prymasa staje się hierarcha z Jadownik Mokrych, który zamiatał pod dywan sprawy lustracyjne, hopmoseksualne(Paetz) i pedifilskie oraz oportunistycznie również (odrzucił purpurę) by przypodobać się Papiezowi.
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 15:37
Bzdury piszesz. Tytuł prymasa Polski obecnie jest tylko honorowy. Prymas jest kustoszem relikwii św. Wojciecha.
K
Kuba
22 kwietnia 2015, 18:04
Tytuł "kustosz relikwii św. Wojciecha" powstał specjalnie ze względu na osobę kard. Glempa, który w 1992 r. został Arcybiskupem Warszawskim, a chciano, żeby był nadal Prymasem. Jednak prymasowstwo związane jest wyłącznie z Gnieznem, dlatego wymyślono taki tytuł. Benedykt XVI naprawiłten ahistoryczny błąd i przywrócił tytuł prymasa arcybiskupom gnieźnieńskim. Dlatego Prymas Polak jest kustoszem relikwii, ale przede wszystkim jest Abpem Gnieźnieńskim.  Co do purpury, to też jestem jej przeciwnikiem i Biskup Polak też był jej przeciwnikiem zanim Franciszek zaostał papieżem, więc analogia jest daleko idąca i nie prawdziwa. Purpura przysługuje kardynałom i, nawet jeśli kiedyś dano taką zgodę arcybiskupom gnieźnieńskim, to uważam, że dla "czystości znaku" prymas ma prawo z tej purpury zrezygnować. Zostanie kardynałem, to ją założy.
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 18:13
Zgadzam się z Tobą, w tej sprawie, w stu procentah.
22 kwietnia 2015, 23:53
Nie ma koloru świadczącego o godności biskupa. Równie dobrze mogliby ubierać się na czarno jak każdy inny katolicki ksiądz. Jest jeden kolor, który zmienia wszystko i daje godność: kolor krwi. Krwi Chrystusa.
22 kwietnia 2015, 23:58
Nawet jak jej nie założy, nadal będzie kardynałem. 
S
Stan
23 kwietnia 2015, 09:33
Nie chodziło mi o godność biskupa, ale o godne reprezentowanie funkcji Prymasa Polski, która ma znaczenie nmie tylko kościelne, ale i ogólnonarodowe, a przede wsxzystkim historyczne. szanujmy dorobek pokoleń. A tu mi pisze jakieś dyrdymały o godności biskupa. Nie o tym pisałem.
S
Stan
23 kwietnia 2015, 09:53
To, że Prymas jest obecnie tytułem honorowym wie prawie każde dziecko w Rzeczypospolitej jak też i o powiązaniu funkcji Prymasa z relikwiami Sw Wojciecha.  Nie o tym pisałem, ale o dziedzictwie historii i znaczeniu tej funkcji na przestrzeni lat dla Narodu i Państwa, i że należy to poszanować.
S
Stan
23 kwietnia 2015, 09:54
Z tą "czystością znaku" to mówiąc jezykiem dziennikarskim, jest to typowe "sranie w banie"
S
Stan
23 kwietnia 2015, 13:51
To, że tytuł prymasa jest już tylko honorowy i że jest kustoszem relikwi Sw. Wojciecha to wie prawie kazde dziecko w Polsce. Nie o tym pisałem. Pisałem o roli i znaczeniu instytucji Prymasa na przewstrzeni wieków i jego znaczenia dla Narodu i Państwa i że to należy uszanować,a deprecjonować, a tu mi dyskutant wywaza otwarete drzwi i pisze to, o czym wiedzą wszyscy. Podobnie jak wypowiadajaca sie powyzej specjalistka "od godności biskupa". 
22 kwietnia 2015, 02:06
Przepiękne uroczystości...Żal, że od dłuższego czasu nie bywam na wakacje w okolicy, żeby jeszcze raz chociaż dotknąć kolumn Katedry i popatrzeć na wielki pomnik Wielkiego Króla obok Katedry.
M
ministrant
21 kwietnia 2015, 20:38
<a href="http://brewiarz.pl/appendix/pierwsz.php3">http://brewiarz.pl/appendix/pierwsz.php3</a>
K
Ksiądz
21 kwietnia 2015, 19:27
Jest konsekwencja, bo i w przypadku Królowej Polski zezwolono na odprawienie jednej Mszy z formularza "z uroczystości" w niedzielę w tych świątyniach, w których przeżywa się odpust. Tu jest analogicznie.
M
ministrant
21 kwietnia 2015, 20:32
Nie ma takiej analogi. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie wyraziła zgody na odprawienie jednej Mszy Św. z formularza o św. Wojciechu w IV. niedziele Paschy.
K
Kuba
21 kwietnia 2015, 23:04
Zapominasz, że pierwszym prawodawcą w diecezji jest biskup, który ma prawo (i nie dyskutuj, że nie ma) zezwalać na celebracje liturgiczne na swojej diecezji. Tak, jego dekrety są ważniejsze niż tabela pierwszeństw celebracji. On jest "pierwszym liturgiem" całej diecezji
K
Ksiądz
21 kwietnia 2015, 23:06
Skąd wiesz, że nie wyraziła?  Jak Gniezno stoi w Wielkopolsce, a w nim znajduje się grób świętego Wojciecha tak w Niedzielę Wielkanocną odbywa się odpust. Przewodniczył mu przez wiele lat Prymas Wyszyński, potem Kardynał Wojtyła, później Macharski... 
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 09:06
Biskup diecezjalny jest pierwszym liturgiem w diecezji ale działać może tylko na podstawie i w granicach obowiązujacego prawa liturgicznego a ono daje pierwszeństwo IV niedzieli Wialkanocy.
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 09:07
Przeraża mnie u niektórych księży elementarny brak wiedzy liturgicznej.
K
Ksiądz
22 kwietnia 2015, 17:58
A mnie przeraża u "ministrantów" taka pycha, że myślą, iż pozjadali wszystkie rozumy. Skoro zjeżdża się cały episkopat, skoro od lat wszyscy biskupi Polski w tym uczestniczą, a oni mają przynajmniej ową "elementarną wiedzę liturgiczną"... to znaczy, że jest zgoda Stolicy Apostolskiej na to, żeby takie celebracje stale się odbywały (analogicznie z Krakowem na św. Stanisława)   
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 18:02
Nie ma zgody Watykanu. IV niedziela Paschy ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi uroczystościami nawet tymi, które odbywają się w Gnieźnie. Dlaczego te obchody nie moga odbyć się w sobote ?
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 18:07
Proszę sobie zadać pytanie: dlaczego uroczystości świętego Józefa czy uroczystości Zwiastowania Pańskiego nie odbywają sie w niedziele ?
K
Kuba
22 kwietnia 2015, 20:12
A skąd wiesz, że nie ma zgody Watykanu?
K
Ksiądz
22 kwietnia 2015, 20:18
Mieszasz dwie różne sprawy. W zeszłym roku Uroczystość św. Wojciecha wypadała w Oktawie, dlatego przeniesiono ją na poniedziałek 28 kwietnia. W tym roku uroczystość wypada w czwartek. Ta sama zasada dotyczy też uroczystości św. Józefa i Zwiastowania. Tu mowimy o przeniesieniu uroczystej Sumy Odpustowej na niedzielę.  Dla przykładu podam, że katedra gnieźnieńska na mocy specjalnego dekretu może w każdy czwartek (także Wielkiego Postu, Wielkiej Nocy, Adwentu) sprawować Mszę wotywną o Najświętszej Eucharystii (co jest w ogólnym kalendarzu zakazane). W tym przypadku sytuacja może być analogiczna. Dla pożytku wiernych w którymś roku (nie mam przy sobie kroniki historycznej) dopuszczono do tego typu obchodów. Jest to tylko jedna, centralna Msza na placu św. Wojciecha obok katedry.
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 20:53
Sumy Odpustowej św. Józefa nie wolno przenosić na niedziele Wielkiego Postu, podobnie jest z Sumą Odpustową św. Wojciecha, której też nie wolno przenosić na niedziele Paschy. To nie tylko jedna Suma Odpustowa ale także nieszpory. W jaki sposób w katedrze gnieźnieńskiej będzie świętowana niedziela Dobrego Pasterza ???
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 20:56
Ewentualny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powinien zostać podany do wiadomości publicznej na stronach KEP lub archidiecezji gnieźnieńskiej.
M
ministrant
22 kwietnia 2015, 21:15
Założe się[znajac polskie podejście do liturgii], że w katedrze gnieźnieńskiej w niedziele(26.04.2015) wszystkie Msze Św. będa sprawowane z formularza o św. Wojciechu.
K
Ksiądz
22 kwietnia 2015, 23:48
Kończąc tę dyskusję na argumenty bez argumentów...  Naprawdę uważasz, że skoro Kongregacja zezwoliła w KAŻDEJ parafii w Polsce odprawić w jedną z Niedziel Wielkanocy Mszę z formularza o NMP Królowej Polski, to nie zezwoliła na odprawienie Mszy z formularza o św. Wojciechu, głównym patronie Polski, w czasie krajowych obchodów tej uroczystości, w sanktuarium i u grobu tego świętego podczas sumy w obecności prymasów Polski, Czech, Węgier i Nuncjusza Apostolskiego? (dodam, że formularz ma nawet własną prefację!).  
M
ministrant
23 kwietnia 2015, 10:11
Nie zmieniam zdania. Uroczystości odpustowe św. Wojciecha powinny odbyć się w sobote. 
S
sa
21 kwietnia 2015, 18:38
Przenosi się Urocz. Królowej Polski bo wypada w niedziele wielkanocy, a św. Wojciech ważniejszy niż Chrystus Zmartwychwstały. Brak konsekwencji ....
M
ministrant
21 kwietnia 2015, 18:52
Jeśli w niedziele 26 kwietnia 2015 w Gnieźnie będzie odprawiana Msza Św. z formularza o świętym Wojciechu(było już tak niestety w poprzednich latach) to będzie to duże nadużycie liturgiczne. Niedziela Dobrego Pasterza(IV niedziela Paschy) ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi uroczystościami. 
K
Kuba
21 kwietnia 2015, 19:33
W tym roku mamy swoiste "combo" uroczystości głównych patronów Polski. W najbliższą niedzielę w Gnieźnie - św. Wojciech, 3 maja w Częstochowie - NMP Królowej Polski, 10 maja w Krakowie - św. Stanisława.  To nie znaczy, że oni są "ważniejsi od Zmartwychwstałego", każda Msza święta jest na cześć Chrystusa, co więcej każda Eucharystia jest Chrystusem. Odpust ku czci danego świetego (każdy jest równorzędnym patronem Polski) to wskazanie nam przykładu drogi do Chrystusa w ich życiu. Krajowe uroczystości mają inną rangę, stąd mogą być przenoszone na niedziele, nawet Wielkanocy 
M
ministrant
21 kwietnia 2015, 20:29
Takie uroczystości również nie mogą być przenoszone na niedziele !!!