USA: dawna nowojorska katedra bazyliką
Dawna świątynia nowojorskich biskupów katolickich na dolnym Manhattanie jest już bazyliką. Wybudowana ponad 200 lat temu tzw. stara katedra św. Patryka decyzją papieża została podniesiona do rangi bazyliki, a metropolita Nowego Jorku abp Timothy M. Dolan w minioną niedzielę przewodniczył nieszporom inaugurującym nowy etap historii świątyni na rogu ulic Prince i Mott.
W uroczystościach udział wziął także emerytowany metropolita Nowego Jorku kard. Edward M. Egan.
Podniesienie świątyni do rangi bazyliki jest swoistym hołdem złożonym rzeszom imigrantów włoskich, irlandzkich, hiszpańskich i azjatyckich, dla których katedra ta była niegdyś centrum duszpasterskim. Tu także znajdowały schronienie sieroty i powracający do zdrowia żołnierze. W XIX wieku uciekali tu przed tłumem wierni podczas antykatolickich zamieszek.
Katedra została zbudowana w latach 1809 -1815 przez Josepha Françoisa Mangina – architekta, który zaprojektował słynny nowojorski budynek City Hall.
Od 1808 roku stara katedra była pierwszą siedzibą ordynariusza nowojorskiej diecezji. W 1850 roku papież Pius IX podniósł diecezję nowojorską do rangi archidiecezji. W tym też roku abp John J. Hughes zaproponował wybudowanie nowej świątyni między 50 i 51 Aleją i przeniesienie swojej siedziby ze starej katedry. Stało się tak w 1879.
W 1966 budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Skomentuj artykuł