USA: dawna nowojorska katedra bazyliką

USA: dawna nowojorska katedra bazyliką
(fot. 1hr photo/flickr.com)
KAI / drr

Dawna świątynia nowojorskich biskupów katolickich na dolnym Manhattanie jest już bazyliką. Wybudowana ponad 200 lat temu tzw. stara katedra św. Patryka decyzją papieża została podniesiona do rangi bazyliki, a metropolita Nowego Jorku abp Timothy M. Dolan w minioną niedzielę przewodniczył nieszporom inaugurującym nowy etap historii świątyni na rogu ulic Prince i Mott.

W uroczystościach udział wziął także emerytowany metropolita Nowego Jorku kard. Edward M. Egan.

Podniesienie świątyni do rangi bazyliki jest swoistym hołdem złożonym rzeszom imigrantów włoskich, irlandzkich, hiszpańskich i azjatyckich, dla których katedra ta była niegdyś centrum duszpasterskim. Tu także znajdowały schronienie sieroty i powracający do zdrowia żołnierze. W XIX wieku uciekali tu przed tłumem wierni podczas antykatolickich zamieszek.

Katedra została zbudowana w latach 1809 -1815 przez Josepha Françoisa Mangina – architekta, który zaprojektował słynny nowojorski budynek City Hall.

Od 1808 roku stara katedra była pierwszą siedzibą ordynariusza nowojorskiej diecezji. W 1850 roku papież Pius IX podniósł diecezję nowojorską do rangi archidiecezji. W tym też roku abp John J. Hughes zaproponował wybudowanie nowej świątyni między 50 i 51 Aleją i przeniesienie swojej siedziby ze starej katedry. Stało się tak w 1879.

W 1966 budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: dawna nowojorska katedra bazyliką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.