Ustanowienie Rady ds. Nowej Ewangelizacji

Radio Watykańskie

W Watykanie powstał kolejny urząd ds. ewangelizacji. Obok istniejącej już od niemal czterech stuleci kongregacji, która promuje działalność Kościoła w krajach misyjnych (ds. Ewangelizacji Narodów), od dziś działa też Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Jej zasięgiem objęte są kraje niegdyś chrześcijańskie, które z czasem uległy dechrystianizacji. Benedykt XVI ustanowił tę nową dykasterię ogłoszonym dziś motu proprio Ubicumque et semper.

Tytuł dokumentu nawiązuje do jego pierwszych słów, w których Papież przypomina, że „wszędzie i zawsze” Kościół ma za zadanie głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa. Misja ta, jak czytamy w dokumencie, przybiera różne formy, zależnie od okoliczności. W naszych czasach musi się ona zmierzyć ze zjawiskiem odpadania od wiary, które przejawia się coraz bardziej w społeczeństwach od wielu stuleci przenikniętych Ewangelią. Papież pisze o różnych czynnikach, które mogły doprowadzić do zaniku wrażliwości na Boga. Chodzi tu o procesy trwające od dawna. Poprzedni papieże byli ich w pełni świadomi i dlatego już Paweł VI apelował do Kościoła o kompleksową ewangelizację oddalającego się od chrześcijaństwa świata. Dla Jana Pawła II nowa ewangelizacja była już jednym z najważniejszych elementów jego posługi.

DEON.PL POLECA

Celem utworzonej dziś rady ma być wypracowywanie i promowanie nowych sposobów działalności misyjnej, odpowiadających realiom zsekularyzowanego świata. Jak zaznacza Papież, można się tu odwoływać do już istniejących pozytywnych doświadczeń w Kościołach lokalnych, a także w ruchach i nowych wspólnotach. Podstawą ewangelizacji ma być – jak czytamy w motu proprio – Katechizm Kościoła Katolickiego, w którym wiara została wyłożona ludziom naszych czasów w sposób kompletny i zasadniczy. Zgodnie z wolą Papieża nowa watykańska dykasteria ma też doprowadzić do lepszej współpracy między różnymi Kościołami lokalnymi na polu ewangelizacji i zaprzęgnąć do niej media.

Prezentacji motu proprio Ubicumque et semper dokonał dziś w Watykanie pierwszy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella. W jego przekonaniu mamy tu do czynienia z profetyczną intuicją Benedykta XVI czy wręcz „prowokacją”. „Nie możemy już bowiem dłużej milczeć, kiedy ludzie oddalają się od Boga” – zaznaczył abp Fisichella. Słuchających go dziennikarzy interesowało m.in., czy ten projekt ma realne szanse powodzenia, czy nie jest przypadkiem biurokratyczną odpowiedzią na problemy, które zasługują na poważniejsze potraktowanie.

„Trzeba zaufać Benedyktowi XVI, który nie jest człowiekiem biurokracji, lecz głosicielem, człowiekiem o głębokiej wiedzy teologicznej i wielkiej kulturze – odpowiedział abp Fisichella. – Powołał tę dykasterię, by zobowiązać Kościół w sposób konkretny do pełnienia swej misji. A poza tym, ja też nie jestem człowiekiem biurokracji. Nie wiem, co o mnie myślicie, ale zawsze byłem naukowcem i mam nadzieję, że nadal nim pozostanę. Ale na pewno nie stanę się człowiekiem biurokracji.

Tak więc nie boję się biurokratyzacji tego projektu i tej dykasterii, która ma pomóc Papieżowi w wypełnianiu jego ściśle duszpasterskiej misji. Tym bardziej, że nowa ewangelizacja to nie jakaś abstrakcyjna idea, lecz głoszenie Ewangelii. Musimy na nowo rozważyć zjawisko dechrystianizacji, aby w ramach misji Kościoła przezwyciężyć napotykane dziś trudności – dodał włoski hierarcha.

Abp Fisichella zapowiedział, że w ramach rady będą istniały odrębne biura w głównych językach świata. Jedno z nich będzie zajmować się językami słowiańskimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustanowienie Rady ds. Nowej Ewangelizacji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.