Vatileaks: trybunał uwzględnił wnioski oskarżonych

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Podczas dzisiejszej drugiej rozprawy prowadzonej przed Trybunałem Państwa Watykańskiego uwzględniono większość wniosków wniesionych przez obronę - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

O przestępstwa pozyskania i rozpowszechniania informacji poufnych oskarżonych jest pięć osób: byli pracownicy Watykanu - prał. Lucio Vallejo Balda, Francesca Chaouqui i Nicola Maio oraz dwaj dziennikarze - Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi. Grozi im kara od czterech do ośmiu lat więzienia.

Trybunał odrzucił wniosek obrony dotyczący braku kompetencji wobec pani Francesci Immacolaty Chaouqui, ponieważ jak zaznaczono przestępstwa dokonano na terenie Państwa Watykańskiego. Odrzucił też wniosek obrony dotyczący ekspertyzy psychologicznej oskarżonego prał. Lucio Vallejo Balda.

DEON.PL POLECA

Wskazano, że watykański system prawny uznaje konieczność ekspertyzy psychiatrycznej, natomiast aspekty psychologiczne pojawią się w trakcie rozpraw i sąd będzie mógł je ocenić podczas postępowania.

Dopuszczono natomiast wszystkie pozostałe wnioski, w tym ekspertyzy informatycznej, o którą wnioskowała obrona pani Chaouqui, odnośnie do dokumentacji dostępnej za pośrednictwem komputerów i telefonów komórkowych. Będzie ona dokonana przez wyznaczonego biegłego, któremu towarzyszyć będzie biegły strony procesowej. Uwzględniono też wniosek o pozyskanie dodatkowych elementów dokumentacji i dowodów, wymaganych przez niektórych adwokatów (teksty e-maili, sms-ów, artykułów opublikowanych w różnych gazetach, ekspertyzy psychiatrycznej w odniesieniu do ks. Vallejo Balda, dokonanej już wcześniej, a znajdującej się w jego mieszkaniu).

Trybunał uwzględnił także wszystkie żądania dodatkowych świadków, przedstawionych przez obronę z różną motywacją (w tym niektórych duchownych, jak kardynałowie Abril y Castelló i Parolin, ks. abp Krajewski, prał. Abbondi a także dziennikarzy), pomimo negatywnej opinii w niektórych przypadkach promotora sprawiedliwości (odpowiednika prokuratora).

Przy okazji drugiej rozprawy w kwestii Vatileaks 2 ks. Federico Lombardi SJ przypomniał o specyfice Trybunału Państwa Watykańskiego, którego postępowanie prowadzone jest w oparciu o włoskie ustawodawstwo karne obowiązujące w 1929 roku, gdy podpisywano Traktaty Laterańskie. Ostatnio było ono częściowo modyfikowane przed dwoma laty, 11 lipca 2013 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Vatileaks: trybunał uwzględnił wnioski oskarżonych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.